تحقیق رایگان درباره روابط بین الملل

امتناع می کند. به کارگیری اعتبار اتکایی می تواند دلایل مختلف دیگری نیز داشته باشد که ذیلاً به آن پرداخته خواهد شد.
۱٫ممکن است از ابتدا در متن اعتبار قابلیت انتقال درج نشده باشد و متقاضی تمایلی به انتقال پذیر شدن اعتبار نداشته باشد زیرا در این صورت کنترل اعتبار و جنبه ضمانتی اعتبار تا حدودی از عهده او خارج می شود. همان طور که در بخش گذشته اظهار شد در موافقت با گشایش اعتبار اسنادی قابل انتقال باید احتیاط و دقت کافی مبذول داشت چرا که به علت عدم آشنایی به وضعیت و توانایی و حُسن شهرت ذینفع ثانوی، این احتمال وجود دارد کا کالا با آن خصوصیات مورد نظر به دست خریدار نرسد و یا آن که سوء استفاده و تقلب در جریان بکارگیری اعتبار رخ دهد.
۲٫ ذینفع نیز ممکن است از تقاضای صدور اعتبار قابل انتقال خودداری کند چرا که ذینفع تمایل دارد خود را فروشنده ای معتبر معرفی کند و وجه مناسبی از خود در برابر خریداران نشان دهد. ذینفع مایل نیست این ذهنیت برای متقاضی پدید آید که برای فراهم نمودن کالا به ضمانت او نیازمند است.
۳٫ در مواردی ذینفع احساس می کند که به جز سیاهه تجاری نیاز است که در سایر اسناد کالا مثل بارنامه و گواهی ساخت و… تغییر ایجاد کند و این کار از طریق اعتبار اسنادی قابل انتقال ممکن نیست. علت تمایل به استفاده از اعتبار اسنادی اتکایی در واقع ضرورت ایجاد تغییر در شرایط اعتباری است که به نفع تأمین کننده اصلی کالا گشایش یافته است.
۴٫ اعتبار اسنادی ممکن است حتی قابل انتقال هم باشد ولی شرایط مصّرح در ماده ۳۸ مقررات اعتبارات اسنادی را برآورده نسازد. برای مثال هنگامی که نوع ارز اعتبار اولیه با نوع ارز خرید کالا از تولید کننده اصلی(ذینفع ثانوی) متفاوت باشد نیاز به اعتبار اسنادی اتکایی بوده و استفاده از اعتبار قابل انتقال میسّر نخواهد بود.
در مقررات متحد الشکل اعتبارات اسنادی(یو سی پی ۶۰۰) و نسخه های قبلی این مقررات،صحبتی از اعتبار اسنادی اتکایی به میان نیامده است. زیرا در اعتبار اسنادی اتکایی هر دو اعتبار گشایش یافته، یعنی اعتبار اولیه بین خریدار و ذینفع اول و اعتبار ثانوی بین ذینفع اول و ذینفع ثانوی، دو وسیله مستقل قلمداد می شوند و بالطبع هریک تابع مقررات یوسی پی ۶۰۰ هستند. به همین خاطر طرز عملکرد اعتبار اتکایی تابع عرف بانکی می باشد و در صورت بروز مشکل در فرآیند ارائه اسناد و پرداخت وجه، مشاورین حقوقی شرکت ها، وکلا و کارشناسان بانک مسئله پیش آمده را با کارشناسان کمیسیون بانکداری اتاق بازرگانی در کشور خود مطرح می کنند. اشخاص فوق همچنین می توانند پرسش های خود را مستقیماً با کارشناسان اتاق بازرگانی بین المللی به طور مستقیم و یا از طریق بانک ها و کمیته های ملّی در کشور خود مطرح و از آن ها نظرخواهی نمایند.
در اعتبار اسنادی اتکایی بانک گشاینده اعتبار دوم، اعتبار اول را به عنوان وثیقه قبول نموده و براساس آن ها اعتبار را صادر می نماید. لیکن بین دو اعتبار اسنادی باز شده به لحاظ حقوقی ارتباطی وجود ندارد. از آنجا که بانک گشایش کننده اعتبار اتکایی در مقابل ذینفع مسئول پرداخت وجه آن می باشد،خارج از اینکه وجه اعتبار اول وصول شود یا نه، بانک ها در صورتی نسبت به صدور اعتبار اسنادی اتکایی اقدام می کنند که ذینفع اول (متقاضی اعتبار اتکایی) نزد بانک معتبر باشد یا بانک اطمینان داشته باشد که وجه اعتبار اول به موقع پرداخت خواهد شد. در هر صورت ذینفع اول وبانک وی در خصوص پرداخت مبلغ اعتبار اتکایی مسئول اند، چه وجه اعتبار اول وصول شود یا وصول نشود.
شرایط عمومی برای گشایش اعتبارات اسنادی اتکایی به شرح زیر است:
۱٫ اعتبار اسنادی اولیه غیر قابل برگشت و ترجیحاً تأیید شده باشد و بهتر است اعتباری باشد که به بانک ابلاغ کننده دستور پرداخت قطعی می دهد و نه دستور معامله اعتبار
۲٫ اعتبار دوم باید سر رسیدی زودتر از اعتبار اول داشته باشد تا پس از رسیدگی بانک ابلاغ کننده به اسناد ارائه شده توسط تولید کننده اصلی،اسناد به دست بانک گشایش کننده اعتبار دوم و خریدار واسطه(ذینفع اول) برسد.
۳٫ جهت جلوگیری از تأخیر در ارسال اسناد به بانک پرداخت کننده اعتبار اول، هر دو اعتبار حتی الامکان قابل معامله و پرداخت در یک محل باشند.
۴٫ شرایط اعتبار اسنادی اولیه و اتکایی مرتبط باشد.
۵٫ مبلغ اعتبار اسنادی اتکایی نباید از مبلغ اعتبار اسنادی اولیه بیشتر باشد به دو دلیل: اولاً به این دلیل که اعتبار اول وثیقه ی اعتبار دوم قرار گرفته و وثیقه یک مال می بایست ارزش خود آن مال را داشته باشد. دوماً برای اینکه ذینفع اول بتواند مابه التفاوت اعتبار اول و دوم را به عنوان سود خود بردارد.
۶٫ کالا یا خدمات موضوع اعتبار اسنادی اتکایی بایستی با کالا یا خدمات موضوع اعتبار اولیه مرتبط باشد. تشخیص این ارتباط بر عهده بانک گشاینده اعتبار اتکایی و بانک ابلاغ کننده و براساس اسناد و مدارک ارائه شده می باشد.

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

۷٫ در اعمال هرگونه اصلاحیه در مفاد و شرایط هر دو اعتبار اسنادی بایستی ارتباط و شرایط اجرای آن ها مد نظر قرار گیرد.
علاوه بر این شرایط عمومی، بانک ها شرایط اختصاصی و نکات مهمی را در هنگام افتتاح اعتبار دوم در نظر می گیرند که به قرار زیر می باشد:
۱٫ گشایش اعتبار دوم موضوعی است که فقط به ذینفع و بانک گشاینده اعتبار دوم مربوط بوده و لزومی به آگاهی و موافقت دیگر عوامل یعنی بانک گشاینده اعتبار اول یا متقاضی اول ندارد.

۲٫ حداکثر سقف مبلغ ارزی و نوع ارز اعتبار دوم تا ۹۰درصد مبلغ اعتبار اول می تواند باشد.
۳٫ تاریخ انقضای اعتبار اسنادی اتکایی باید حداقل ۱۵ روز مقدم بر تاریخ انقضای اعتبار اسنادی اولیه و حداکثر یک هفته بعد از تاریخ آخرین حمل باشد.
۴٫ بعد از گشایش اعتبار دوم، بانک فقط اصلاحیه هایی از اعتبار اسنادی اولیه را می پذیرد که مرتبط با شرایط دو اعتبار باشد و درخواست ابطال اعتبار اول نیز منوط به ابطال کامل اعتبار دوم و موافقت ذینفع دوم در خلال سر رسید خواهد بود.
۵٫ گشایش اعتبار اسنادی اتکایی با در نظر گرفتن اعتبار مشتری(ذینفع اعتبار اولیه) و اخذ وثایق کافی با طی مراحل اعتباری آن در کمیسیون اعتباری ذیربط و با عنایت به سقف های تعیین شده و مقررات همسان اعتبارات اسنادی در قالب عقد مشارکت مدنی به ارز انجام می پذیرد.
۶٫ در صورتی که اعتبار اتکایی جهت واردات کالا از خارج از کشور و یا مناطق آزاد به داخل کشور باشد طی کلیه مراحل ثبت سفارش و اخذ مجوزهای ذیربط و رعایت بخش نامه های مرتبط با واردات کالا الزامی است.
۷٫ اخذ مجوز جهت صدور اعتبار اسنادی اتکایی از اداره عملیات ارزی و روابط بین الملل تحت نظارت مدیریت امور بین الملل بانک.
به منظور گشایش اعتبار اسنادی اتکایی، اعتبار اصلی باید بتواند اطمینان خاطر بانک گشاینده اعتبار دوم را به دست آورد. ممکن است اعتبار اصلی تا اندازه ای بخشی از وثیقه مورد نیاز را فراهم سازد. اما به دلایلی که ذیلاً به آن می پردازیم امکان دارد این وثیقه کفایت بخش نباشد. بانک گشایش کننده اعتبار اتکایی به دلیل وجود دو اعتبار جداگانه نمی تواند با اطمینان اسناد ارائه شده تحت اعتبار اتکایی را برای اعتبار مستقل اصلی مورد استفاده قرار دهد به نحوی که با شرایط اعتبار اصلی نیز مطابقت داشته باشد. به این خاطر که ذینفع(شخص واسطه) می خواهد سیاهه خود را جایگزین سیاهه ذینفع دوم نماید وچنانچه به دلایلی قادر به انجام این کار نشود پرداخت در چارچوب اعتبار اصلی امکان پذیر نمی شود حال آن که تعهد پرداخت در چارچوب اعتبار اتکایی به قوت خود باقی است و ذینفع دوم منتظر دریافت وجه کالایی است که ارسال نموده است. علاوه بر این ممکن است در خصوص رعایت مهلت ارائه اسناد مشکلاتی بروز کند زیرا اسناد ارائه شده ظرف مهلت مقرر در اعتبار اتکایی ممکن است به موقع برای استفاده تحت اعتبار اصلی وصول نشود. با اتخاذ تدابیری مناسب میتوان تا حدودی از وقوع این مشکلات جلوگیری کرد. برای مثال اعتبار نزد بانک گشاینده اعتبار اول قابل استفاده باشد تا به این ترتیب مشکلات ناشی از عدم تطابق با سررسید برطرف گردد که این راه حل نیز منوط به موافقت تأمین کننده اصلی کالاست. عیب این روش آن است که شخص واسطه نمی تواند مانع از افشای هویت هردو طرف در مقابل هم شود. در صورت عدم تمایل شخص واسطه در به کارگیری این روش و قرار گرفتن در حاشیه امن، شخص واسطه باید دقت داشته باشد که همانند اعتبار قابل انتقال،شرایط هر دو اعتبار کاملاً یکسان بوده یا آنکه تفاوت میان آن ها چنان بی اهمیت باشد که ضمن ارائه اسناد تحت اعتبار اصلی قابل رفع باشد. در مواردی که شرایط تحویل، نوع حمل یا مقصد دستخوش تغییر شود، بروز مغایرت هنگام تسویه اسناد تحت اعتبار اصلی اجتناب ناپذیر است. اما این نوع مغایرت در مقایسه با اختلاف موجود بر سر موعد پرداخت و ارز قابل پرداخت و نظایر آن ناچیز بوده و می تواند توسط کاربران و کارشناسان بانکی مجرب رفع و حل و فصل شود.
یک اعتبار اسنادی به نام اعتبار اسنادی متقابل نیز وجود دارد که کارکرد آن مشابه اعتبار اسنادی اتکایی است. تفاوت این دو اعتبار در این است که در اعتبار اسنادی اتکایی بانک کارگزارِ(پرداخت کننده)اعتبار اول به تقاضای ذینفع اول گشاینده اعتبار دوم می شود ولی در اعتبار اسنادی متقابل ذینفع، اعتبار اسنادی اول را نزد بانک دیگری به غیر از بانک کارگزار وثیقه اعتبار اسنادی دوم قرار می دهد. از اعتبار اسنادی متقابل نیز همانند اعتبارات اسنادی اتکایی در مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی(یو سی پی۶۰۰) و نسخه های قدیمی تر نامی برده نشده است. در پایان این بخش مراحل انجام کار در اعتبارات اسنادی اتکایی و تصویر آن در پی خواهد آمد.
۱٫ عقد قرارداد پایه بین خریدار و فروشنده(ذینفع اول)

۲٫ تسلیم درخواست گشایش اعتبار توسط خریدار به بانک گشاینده اعتبار اصلی
۳٫ ابلاغ اعتبار گشایش شده به بانک ابلاغ کننده(پرداخت کننده)
۴٫ ابلاغ اعتبار به ذینفع اول توسط بانک ابلاغ کننده(پرداخت کننده)
۵٫ درخواست ذینفع جهت گشایش اعتبار اتکایی بر مبنای اعتبار اصلی از بانک گشاینده اعتبار دوم( که معمولاً همان بانک پرداخت کننده اول می تواند باشد)
۶٫بانک گشاینده اعتبار دوم با در اختیار گرفتن اعتبار اول به عنوان وثیقه، اقدام به گشایش اعتبار ثانوی نموده و آن را به بانک ابلاغ کننده اعلام می کند.

برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت zusa.ir مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید