مقاله رایگان با موضوع تجارت بین الملل

را تهیه کند و برای پرداخت وجه فقط آن شماره را در اختیار سایت مورد نظر قرار دهد که آن سایت نیز به طور خودکار به سایت بانک یا مؤسسه مربوطه متصل می‎شود و وجه موردنظر را به حساب خود منتقل می ‎کند.بدین ترتیب ملاحظه می شود ” پیشرفت های تکنولوژی، ساختارهای مالی و ارتباطات چنان توسعه یافته است که باعث تشکیل یک سیستم جهانی گردیده است که در آن megabyte money یعنی پولی که تنها به شکل شانه هایی بر روی صفحه کامپیوتر موجودیت دارد، می تواند به هر کجا در جهان با سرعت و سهولت جریان یابد.

به کارگیری وثیقه بانکی در ترتیبات اخذ وام .

استفاده از مؤسسات مالی و بانکی برون مرزی.
سوء استفاده از اعتبار اسنادی به ترتیب ذیل:
واردات کالا بیش از ارزش واقعی؛ 
صادرات کالا کمتر از ارزش واقعی؛
اعتبار صوری (عدم ورود کالا)؛
گشایش اعتبار اسنادی با در نظر گرفتن حق کمیسیون بالا برای واسطه خارجی
گشایش اعتبار اسنادی با توصیف کلی از کالا
رد کردن اعتبارات اسنادی توسط ذینفع اعتبار اسنادی با بهانه مغایرت

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

افزودن با کاهش ناگهانی نرخ مواد در اعتبارات اسنادی
سوء استفاده از ضمانت نامه:
ضمانت نامه پیش پرداخت
ضمانت نامه حسن انجام کار
ضمانت نامه شرکت در مناقصه
ضمانت نامه در مقابل صد در صد وجه نقد
بانک اعتبار و تجارت بین المللی از جمله معروف ترین بانک هاست که اتهاماتی چون فساد، رشوه و پولشویی را در کارنامه خود دارد. یکی از بازرسان پرونده در گزارش خود می نویسد: “این بانک ۳۰۰۰ مشتری جنایتکار داشت که هریک با ۳۰۰۰ جنایتکار دیگر در ارتباط بودند که در سوابق آن از تامین مالی سلاح های هسته ای، سلاح های سبک و مواد مخدر تا به کار گیری همه روش های مجرمانه پیدا می شد.” این بانک در سال ۱۹۷۲ توسط یکی از اتباع پاکستان به نام آقای حسن عابدی و با سرمایه اعراب تاسیس شد و بعد از ورشکستگی به بانک بین المللی حقه بازها و جنایتکاران مشهور گردید.
هیچ مقامی ناظر بر عملکرد این بانک نبوده و جنایتکاران با ورشکسته شدن در پی منابع جدید دست به اقدامات متعدد پول شویی زدند. از جمله مشتریان این بانک ژنرل مانوئل نوری گا (پاناما) بود که از طریق این بانک مبادرت به تطهیر مبلغی بالغ بر ۲۳ میلیارد دلار کرد.
۲-۱۴-۱ پول شویی از طریق سازمانهای مالی غیربانکی:
خرید و فروش در بورس اوراق بهادار.
استفاده از خدمات صرافی ها، شامل ارسال وجوه ارزی و خریدو معاوضه ارز.
استفاده از بانک های زیرزمینی غیرقانونی. این مؤسسات اغلب، خدمات نقل وانتقال وجوه ارزی غیرقانونی را برای مهاجران انجام می دهند.
استفاده از شرکتها و صندوق های بیمه و خرید محصولات آنها (خرید اوراق قرضه و سهام صندوق های مشترک سرمایه گذاری بیمه).
استفاده از خدمات پستی، از جمله: سفارش انتقال پول یا ارسال بسته های پولی از طریق پست (قاچاق پول).
 
۳-۱۴-۱ پول شویی از طریق مؤسسات یا فعالیت های اقتصادی:
استفاده از خدمات وکلای دادگستری، حسابداران و مشاوران مالی و دفاتر اسناد رسمی.
صدور فاکتورهای خرید و فروش صوری و انجام معاملات.
از طریق شرکت های صوری فرامرزی و تهیه اظهارنامه.
واردات و صادرات کالا و خدمات و معاملات بازرگانی صوری از طریق شرکت های برون مرزی.
شرکت در حراج کالاهای عتیقه و گران قیمت.
استفاده از بنگاه های املاک و خرید و فروش املاک ومستغلات.
خرید و فروش سنگ ها و جواهرات قیمتی و آثار هنری گران قیمت.
استفاده از بورس فلزات 
استفاده از بنگاه های اتومبیل و خرید و فروش اتومبیل های گران قیمت.
فصل دوم:
آثار جرم پول شویی بر اقتصاد و بازار
تجارت جهانی
فصل دوم:
آثار جرم پول شویی بر اقتصاد و بازار
تجارت جهانی
آثار سوء جرم پول شویی-
پول شویی از جمله فعالیت های ناسالم اقتصادی است که خود زاییده و در عین حال مکمل فعالیت های مجرمانه دیگر به حساب می آید. چنین فعالیتی نه تنها اقتصاد کشورها، بلکه روابط اجتماعی و سیاسی آن را تحت تاثیر منفی و زیانبار خود قرار می دهد.
پول شویی اصولا یک جرم اقتصادی است. جنایت کاران برای تطهیر عواید خود، غالبا از وسایل و ابزارهای اقتصاد قانونی استفاده می نمایند و هدف آنها اینست که درآمدهای خود را وارد گردش اقتصاد رسمی و قانونی نمایند. از این رو پدیده پول شویی غالبا در بخش اقتصادی کشور تاثیر منفی به جا می گذارد. تمرکز ثروت و قدرت در دست جنایتکاران که به وسیله پول شویی تسهیل می گردد، موجب می شود که کنترل اقتصاد کشور به دست آنها افتاده و بخش های مختلف اقتصادی را در جهت اهداف و امیال خود سوق داده و تغییرات مورد نظر خود را در آنها اعمال نمایند.
از منظر بین المللی نیز گروه کاری اقدام مالی برای مبارزه با پول شویی وابسته به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، چهار تهدید اساسی منبعث از معضل جهانی پول شویی را چنین بر شمرده است:
۱- کوتاهی در مبارزه با پول شویی، سودآوری فعالیت های مجرمانه یا غیر قانونی را برای مجرمان آسان تر می سازد.
۲-کوتاهی در مبارزه با پولشویی، سازمان های مجرم را در تامین مالی فعالیت های مجرمانه و گسترش آن فعالیت ها آزاد می گذارد.
۳-امکان به کار گیری شبکه مالی رسمی از سوی پول شویان خطر فساد پذیری نهادهای مالی و تمام بخش مالی اقتصاد ملی را در پی دارد.
۴-انباشت قدرت و ثروت در دست مجرمان و گروه های بزهکار برخوردار از امکان پول شویی، تهدید عمده ای برای اقتصادهای ملی به ویژه برای نظام های مردم سالار به شمار می آید. علاوه بر این ها بر پایه ی یافته های پژوهش های انجام شده در صندوق بین المللی پولو نیز به استناد گزارش مدیر عامل این صندوق در سال ۱۹۹۸، اشتباه در تحلیل ها و سیاست گذاری های کلان اقتصادی از مهمترین پیامدهای اقتصادی پول شویی به شمار می آید.
پول شویی عملیات بازارها را مختل می کند. معاملاتی که برای مقاصد پول شویی انجام می‌گیرد تقاضا برای نقدینگی را افزایش می دهد، نرخ بهره و مبادله را بی ثبات می کند، به رقابت غیرعادلانه منجر می شود و تورم را در کشورهایی که تبهکاران فعالیت های تجاری خود را انجام می دهند به شدت افزایش می دهد.
پول شویی، اعتبار و در نتیجه ثبات بازارهای مالی را از بین می برد. چنانچه نظام بانکی درنتیجه جرائم سازمان یافته اعتبار خود را از دست دهد، تمام سیستم مالی کشور یا حتی نظام مالی منطقه مورد نظر، دچار آسیب‌ جدی می شود. کشورهای کوچک در برابرپدیده پول شویی آسیب پذیری بیشتری دارند، قدرت اقتصادی که ازطریق فعالیت های غیرقانونی به دست می آید، تسلط سازمان های مجرم را بر اقتصادهای کوچک امکان پذیر می‌سازد. مهم ترین آثار منفی اقتصادی،اجتماعی وسیاسی پدیده پول شویی را می توان به شرح ذیل بیان کرد:
۱-۲-‌ تأثیرات پول شویی بر بخش واقعی اقتصاد:
تأثیرات پول شویی بر بخش واقعی اقتصاد را می توان به اختصار این گونه بیان کرد:
۱-۱-۲ انتفاع مرتکبین پول شویی و متضرر شدن قربانیان آن
جرم منشا پول شویی مانند قاچاق مواد مخدر، کلاهبرداری، سرقت، فرار مالیاتی و … موجب می شود که مقادیر قابل توجهی از منابع مالی از کنترل قربانیان این جرایم خارج شده و در اختیار مجرمین قرارگیرد. عمل پول شویی موجب می شود که این منابع غیر قانونی تطهیر شده و وارد چرخه اقتصادی شوند و چرخه آنها حالت قانونی به خود بگیرد. پول شویی این اجازه را به مجرمان می دهد که از میوه های جرم خود منتفع شوند. مک کرل در این زمینه می گوید: “پول شویی موجب می شود که مجرمان ثروتمندتر شوند . این امر موجب می شود که مجرمان وجهه مشروع و قانونی در جامعه داشته و پلیدی اعمال آنها از چشم عموم دور باشد. این امر علاوه بر آنکه قدرت اقتصادی مضاعفی به مجرمان می دهد، از طرف دیگر آنها را به عنوان افرادی که مطیع قانون هستند معرفی می کند.”
اعوجاج مصرف
زمانی که منابع مالی از قربانیان به مجرمان منتقل می شود، نحوه صرف پول ها با حالتی که قبلاً داشت متفاوت می شود. الگوی مصرف جنایت کاران ممکن است با الگوی مصرف شهروندان معمولی متفاوت باشد. بنابراین عمل پول شویی موجب می شود که جنایت کاران خریدار دارایی های بخش حقیقی، جواهرات، اشیاء هنری و لوکس شوند تا اینکه این پول ها موجب تحریک ناظران مالی نشوند. درحالی که قربانیان ،این پولها را صرف خرید لوازم مصرفی خود، و پس انداز برای روزهای نیاز خود می کنند. در نتیجه صنایع تولیدکننده لوازم ضروری جامعه با یک کاهش تقاضا در اثر پول شویی مواجه می شوند و همچنین صنایع تولیدکننده کالاهای لوکس و قیمتی با یک افزایش تقاضا روبرو می شوند. تأثیر این کاهش و افزایش در تقاضای کالاهای لوکس و ضروری اعوجاح مصرف را در پی داشته و موجب تخصیص ناکارای منابع شده و رفاه کل را کاهش می دهد.
اعوجاج سرمایه گذاری
آثار منفی پول شویی در مورد سرمایه گذاری نیز به وضوح مشاهده می شود. همانگونه که عنوان شد پول شویان در مورد انتخاب پروژه های سرمایه گذاری به راحتی اختفا بیشتر فکر می کنند تا به بیشینه کردن سود آتی. در این صورت حجم قابل توجهی از سرمایه های ملی به سمت انجام کارهایی که بازدهی اقتصادی بالایی ندارند، سوق پیدا می کند. این امر موجب می شود که سرمایه گذاری های انجام شده، موجب افزایش تولید ملی و در نتیجه اشتغال نشوند .
پول شویی باعث تغییر سرمایه گذاری های کوتاه مدت در بخش های خدماتی می شود که آثار زیان باری بر سیاست های کلان اقتصادی و برنامه ریزی های دراز مدت دولت دارد. زیرا سرمایه گذاری های کوتاه مدت در سطح کلان به دلیل ناپایداری و قدرت بالای خروج آن از کشور، صدمات جبران ناپذیری بر پیکره اقتصاد وارد می کند. از سوی دیگر درآمدهای حاصل از قاچاق مواد مخدر و فعالیت های مجرمانه دیگر، لزوما در جایی که تولید یا تطهیر می شود،‌ سرمایه گذاری نمی شود. عمدتا، سرمایه ها به سوی کشورهای توسعه یافته، به خصوص کشورهای غربی سرازیر شود.
افزایش تصنعی قیمت ها
پول شویان تمام هم و غم خود را به کار می برند تا بتوانند درآمدهای نامشروع خود را به شکل قانونی و مشروع تبدیل کنند. در راستای نیل به این هدف پول شو از پرداخت مبالغی بالاتر از قیمت متعارف و معقول بازار ابایی ندارد و در نتیجه موجب افزایش غیر منطقی قیمت ها می شود. به عنوان مثال اقدام گروه مندلین در دهه ۱۹۸۰ در کلمبیا به منظور تطهیر درآمدهای نامعقول خود و با خرید زمین هایی منجر به افزایش قیمت این زمین ها از ۵۰۰ دلار به ۲۰۰۰ دلار شد.
پول های تطهیر شده برای فعالیت های مجرمانه مانند عملیات تروریستی، قاچاق مواد مخدر، همچنین بی ثبات کردن اقتصاد داخلی کشورها، ایجاد فساد در نظام بانکی، اعضای دولت و مامورین و مجریان قانون مورد استفاده قرار می گیرند. یعنی سیاست استراتژیکی تشکیلات جنایی، به فساد کشیدن اقتصاد، تشکیلات اجتماعی و انفرادی است. فساد آنها در کلیه بخش های جوامع بشر اثر می گذارد و باعث تورم اقتصادی و افزایش نرخ کالاهای مصرفی می گردد.
رقابت ناعادلانه (تخریب بخش خصوصی)
پول شویان با هدف پنهان کردن عواید حاصل از فعالیت های غیرقانونی خود، با استفاده از شرکتهای پیشرو، عواید مزبور را با وجوه قانونی مخلوط می کنند. از آنجایی که این شرکت ها به وجوه غیرقانونی قابل توجهی دسترسی دارند که به آنها کمک می کند تا محصولات و خدمات خود را با قیمتی کمتر از سطح قیمت بازار و در برخی موارد کمتر از هزینه تولید عرضه کننده داخلی عرضه می کنند که این امر رقابت را برای شرکت های قانونی بسیار مشکل می کند و باعث بیرون راندن توسط شرکت ها و سازمان های مجرم از بازار و تضعیف بخش خصوصی قانونی در اقتصاد می شود و نهایتا این که بنگاه های مجرمانه مذکور، رهبریت سایر بنگاه ها را با توجه به مراتب فوق در دست می گیرند و با توجه به این که اقدامات آنها کسب سود نبوده بلکه ظاهر سازی و عوام فریبی می باشد، فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی را دچار آشفتگی می کنند و زمانی که به هدف خود

برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت zusa.ir مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید