شاید به این فکر کرده اید که اس ام اس واسه اولین بار بوسیله کی فرستاده شد و یا مثل دیگه اتفاقات زمان بشر، پدر اس ام اس چه کسیه؟

 

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، پدر اس ام اس یا همون SMS “ماتی ماکونن”، یه مهندس فنلاندی بود که در سال ۱۹۸۴ تو یه پیتزافروشی در کپنهاگ، وقتی واسه شرکت در کنفرانسی در مورد آینده ارتباطات موبایلی به دانمارک اومده بود، ایده سرویس پیام رسانی واسه گوشی های دیجیتال GSM به ذهنش خطور کرد اما متأسفانه اون هیچوقت واسه این کار پیشگامانه دستمزدی دریافت نکرد، چون حق امتیاز این ایده رو به ثبت نرسانده بود.

 

در سال ۱۹۹۲ شرکت نوکیا ۱۰۱۱، یکی از اولین گوشی های موبایل با شکل ساده (Candy Bar)، تنها امکان ۶۰ دقیقه صحبت به کاربر می داد و حافظه این گوشی فقط واسه ذخیره ۹۹ شماره مخاطب کافی بود و یه صفحه نمایش کوچیک مشکی و سفید داشت. درست یه سال بعد از طرح ایده ماتی ماکونن، فرمت ۱۶۰ کاراکتری بوسیله محققی در مورد ارتباطات به نام فریدهام هیلبرند تعیین شد. اون در حالی که تلاش می کرد این فناوری رو استاندارد کنه و به تلفن های همراه امکان انتقال و نمایش پیام ها رو بده، فهمید که میانگین جملات یا سوالات فقط به ۱۶۰ کاراکتر نیاز داره.

 

 

اولین اس ام اس ۲۰ سال پیش فرستاده شد

 

می توان گفت که اولین اس ام اس در سال ۱۹۹۲ بوسیله بریت رسیدن پاپ وُورس به مدیر اپراتور وُدافون، ریچارد جرویس در مهمانی کارمندان در شب کریسمس فرستاده شد که متن اون این بود: “کریسمس مبارک”. پاپ وورس سرویس فرستادن پیام کوتاه یا همون اس ام اس رو از کامپیوتر محل کار خود به یه گوشی موبایل اوربیتل ۹۰۱ ارسال کرده بود!

این مطلب را هم بخوانید :  چگونه از همسرمان تشکر کنیم؟

 

در طول این سال ها تماشاگر ایجاد زبون جدید با نام زبون پیامکی بودیم که واسه نوشته کوتاه در ۱۶۰ کاراکتر این اتفاق رخ داده و خیلی از زبون شناسا کشورمون از این واسه واسه ادبیات و زبون محاوره ی مردم مخصوصا نوجوانان نگرانن و فکر می کنند در آینده منتهی به ضعیف کردن ادبیات و غلط دیکته ای و هجی کردن نادرست کلمات در بین کودکان شه.

 

این وسط شاید بشه گفت بیشترین استقبال مشترکان گوشی موبایل به دلیل رسوندن معنی در کمترین زمان، هم اینکه مقرون به صرفه تر بودن از تماس تلفنی و امکان فرستادن پیام در هر شرایط و بهتر از همه به کار گیری این امکان بوسیله همه مدل گوشی تلفن همراه س.

 

سابقه اس ام اس در ایران

 

به کار گیری خدمات پیام کوتاه در ایران واسه اولین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره ورداری قرار گرفت. از این سال به بعد به کار گیری پیام کوتاه به تدریج در بین کاربران ایرونی گوشی موبایل گسترده شد.

 

اینم بگیم فرهنگستان زبون و ادب فارسی در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۸۶، واژهٔ “اس ام اس” رو به عنوان جانشین “SMS” , “اس ام اس” انتخاب کرد.

ایسنا مطالب باحال روز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *