تحقیق (پایان نامه) : انگیزه‌هایافشای اطلاعات حسابداری

انگیزه های افشا حسابداری

در این بخش انگیزه های متفاوت افشا از نظر سیاست ها مدیریت، تئوری مالی شرکت، ویژگی های و شرایط مالی شرکت بحث می نماییم. بدین منظور در ابتدای کار سعی داریم تا در مورد انگیزه های افشا داوطلبانه توسط مدیریت شرکت و سپس در مورد ویژگی های مالی موثر بر روی سطح و کیفیت افشا حسابداری بحث نماییم. در این قسمت سعی می گردد تا علاوه بر مطرح نمودن تئوری ها، تحقیقات تجربی صورت گرفته را مطرح نماییم.

خرید و دانلود فایل:

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد (docx ):

wq

پایان نامه رابطه تغییرات نوع اظهار نظر حسابرس با به موقع بودن افشا

  • انگیزه های افشای داوطلبانه

۱) فرضیه مبادلات بازار سرمایه[۱]

میرز و مجلوف[۲](۱۹۸۴) این مسئله را مطرح نمودند که در شرایط عدم تقارن اطلاعاتی بالا در شرکت، تامین مالی (از طریق بدهی و سهام) برای سرمایه گذاران فعلی با هزینه بالایی صورت می گیرد. در نتیجه مدیران برای کاهش هزینه سرمایه شرکت در صدد می آیند تا از طریق افشا داوطلبانه با کیفیت بالا و کاهش عدم تقارن اطلاعاتی هزینه تامین مالی شرکت را کاهش دهند. لانگ و لاندهولم(۱۹۹۳) نشان دادند که امتیاز دهی تحلیلگران به سیاست های افشا شرکت برای شرکت هایی که سهام منتشر نموده اند، بالاتر بوده است. رولند[۳] و همکاران(۱۹۹۰) نشان دادند که پیش بینی های مدیریت درباره سود آتی در هنگام عرضه اولیه سهام شرکت افزایش می یابد.

بیر و گوتمان[۴](۲۰۱۲)، استراتژی های افشا داوطلبانه و تصمیمات سرمایه گذاری را زمانی مدل سازی نمودند که مدیریت تصمیمات غیر بهینه سرمایه گذاری برای شرکت را اتخاذ نموده است تا بتواند بر روی اعتقاد سرمایه گذاران در مورد آینده شرکت تاثیر بگذارد و در جذب سرمایه برای پروژه های آتی موفق عمل نماید. تصمیمات افشا و سرمایه گذاری شرکت ها در این مدل به طور دورن زا[۵] می باشد و مدیریت می تواند با دست کاری افشا داوطلبانه خود تصمیمات سرمایه گذاری و تامین مالی را اتخاذ نماید. یافته های این دو محقق بر خلاف یافته ها و همچنین مفروضات میر و مجلوف(۱۹۸۴)می باشد. مدل این دو محقق پیش بینی می نماید که دو طیف متفاوت برای عدم افشا وجود دارد و شرکت های با سودآوری بالا و پایین همیشه به دنبال فرصت های جدید سرمایه گذاری می باشند. در مقابل شرکت های با سودآوری متوسط در حالی که در فرصت های سرمایه گذاری جدید پیش قدم می باشند ولی گزارش های داوطلبانه را منتشر نمی نمایند.

۲)فرضیه کنترل شرکت

این فرضیه مطرح می نماید که هیئت مدیره و سرمایه گذاران، مدیران شرکت را برای عملکرد جاری شرکت مسئول می دانند. طبق تئوری افشا داوطلبانه فرض می شود که مدیریت با استفاده از افشا شرکتی احتمال ارزش گذاری کمتر از حد سهام شرکت را کاهش می دهد و دلایل کاهش سود حسابداری را توضیح می دهد. البته باید این مشکل را در تئوری در نظر گرفت که در صورت در نظر گرفتن چندین دوره مختلف این تحلیل نمی تواند پایدار باشد. برای مثال، اگر مدیریت انتظار داشته باشد که افشا حسابداری گسترده در دوره جاری باعث پاسخگویی بیشتر آن ها برای هرگونه عملکرد ضعیف آتی گردد در نتیجه این گونه مدیران تمایلی به افزایش افشا داوطلبانه نشان نمی دهند(هیلی و پالپو، ۲۰۰۱).با این وجود درک استراتژی های مدیریت برای افشا بسیار محدود است و تحقیقات بسیار کمی بر روی این موضوع کار نموده اند(بیر و همکاران، ۲۰۱۰)

[۱]-Capital markets transaction hypothesis

[۲]-Myers and Majluf

[۳]-Ruland

[۴]-Beyer and Guttman

[۵]-Endogenous

برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت zusa.ir مراجعه نمایید