[۱۰۵] واحد برنامه ریزی و تولید صنایع برق زاویر.

پیوست ۱
نرم افزار Matlab برای کسانی که با محاسبات عددی و بویژه جبر خطی سر و کار دارند تهیه شده است و همچنین ابزار پرقدرتی برای ترسیم داده ها ، برنامه نویسی و انجام محاسبات مهندسی و پژوهشی می باشد. نام این نرم افزار از عبارت انگلیسی Matrix Laboratory اقتباس شده و هدف اولیه آن قادر ساختن مهندسین و دانشمندان به حل مسائل شامل عملیات ماتریسی بدون نیاز به نوشتن برنامه در زبانهای برنامه نویسی متداول همچون Fortron و C  بود. با گذشت زمان، قابلیتهای بسیار بیشتری به این نرم افزار افزوده شدهاند به طوری که در حال حاضر Matlab به ابزار پر قدرتی برای ترسیم داده ها، برنامه نویسی و انجام محاسبات مهندسی  و پژوهشی تبدیل شده است.کار کردن با ماتریس‌ها در Matlab بسیار ساده است. در حقیقت تمام داده‌ها در Matlab به شکل یک ماتریس ذخیره می‌شوند. برای مثال یک عدد (اسکالر) به شکل یک ماتریس ۱*۱ ذخیره می‌شود. فایل‌های صوتی نیز در Matlab به شکل ماتریس‌های تک ستون (بردارهای ستونی) ذخیره می‌شوند. بنابراین جای تعجب نیست که Matlab مخفف عبارت Matrix Laboratory باشد. علاوه بر توابع فراوانی که خود Matlab دارد، برنامه‏نویس نیز می‏تواند توابع جدید تعریف کند.
استفاده از توابع Matlab برای نمایش داده‏ها بسیار راحت و لذت بخش است. ساخت رابط‌های گرافیکی یا Graphical User Interfaces مانند دیالوگ‌هایی که در محیط‌های ویژوال مانند بیسیک و C وجود دارند، در Matlab امکان‌پذیر است. این قابلیت، ارتباط بهتری را میان برنامه‏های کاربردی نوشته‏شده با Matlab و کاربران برقرار می‌کند.
متلب که از محصولات شرکت مت‌ورکس (The MathWorks) است، برای گروه‌های مختلف مهندسان رشته‌های مختلف از جمله مهندسی برق، مکانیک، رایانه و غیره کاربرد بسیاری دارد. هسته متلب برای سرعت و کارایی بالا به زبان C نوشته شده‌است ولی رابط گرافیکی آن به زبان جاوا پیاده سازی گشته‌است. برنامه‌های متلب اکثراً متن‌باز هستند و در واقع متلب (مانند بیسیک) مفسر است نه کامپایلر. قدرت متلب از انعطاف‌پذیری آن و راحت بودن کار با آن ناشی می‌شود، همچنین شرکت سازنده و گروه‌های مختلف، از جمله دانشگاه‌های سرتاسر جهان و برخی شرکت‌های مهندسی هر ساله جعبه‌ابزارهای خاص کاربردی به آن می‌افزایند که باعث افزایش کارآیی و محبوبیت آن شده‌است.
کدنویسی انجام شده در الگوریتم ژنتیک:
Main
clc
clear all
% M Supply
j suppliernum / 1,2,3 /
M=3;
Binary=5;
tic
hazineyeamadesazi=[100 95 100];
hazineyetolid=[150 120 100];
gheimatedaraje1=[200 160 150];
gheimatedaraje2=[160 140 115];
hazineyetamir=[50 60 40];
hazineyesefareshdehi=[20 25 30];
ProductMax=[0.550 0.600 450];
d=[1000];
q=[0.9];
a=[0.1];
b=[0.6];
g=[0.3];
r=[0.02];
%%%%% ??????? ????? ? ?????? ????? ???? ????? ????? ?????
k=0;
for j=1:M %Supply
k=k+1;
lb(k)=0;
ub(k)=ProductMax(i,j);
end

منبع فایل کامل این پایان نامه این سایت pipaf.ir است