پایان نامه درباره داعش/:مواضع دولت کشور عراق

پایان نامه درباره داعش/:مواضع دولت کشور عراق

مواضع دولت،گروه ها و شخصیت های کشور عراق:

– در پی موافقت نکردن پارلمان عراق با اعلام حالت فوق¬العاده و اعطای اختیارات ویژه به نخست وزیر عراق، نوری مالکی  اعلام کرد با استفاده از قانون سلامت ملی و با حمایتهای مردمی، کشور را از وجود تروریست¬ها پاکسازی کرده و با لبیک شهروندان به فتوای مرجعیت و درخواست ملی با توطئه تروریستی علیه  عراق مقابله خواهد کرد. نوری مالکی همچنین برای دفع زودهنگام خطر داعش از آمریکا کمک خواست.

– حضرت آیت¬الله سیستانی مرجع عاليقدر شيعيان عراق، با صدور فرمان جهاد کفایی مردم و نيروهاي مسلح و امنيتي اين كشور را به دفاع از عراق و مقدسات و مقابله شجاعانه با تروريست¬ها فرا خواند.

–  در پی صدور فتوای جهاد کفایی از سوی حضرت آیت¬الله سیستانی، آیت‌الله مرتضی قزوینی، سید عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، آیت‌الله بشیر نجفی و مقتدا صدر با صدور بیانیه¬های جداگانه مردم را به دفاع از سرزمین عراق فراخواندند.

– علمای اهل تسنن عراق نیز با صدور بیانیه¬ای بر حمایت و ایستادگی کامل خود در کنار نیروهای امنیتی اینکشور علیه تروریست‌های داعش تأکید کردند.

– مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان از نیروهای ‌خود در‌خواست کرد‌ تا از مرز‌های اقلیم کردستان، جان و اموال شهروندان دفاع کنند. مسعود بارزانی همچنین در تاریخ 1/3/93 پس از دیدار با” رابرت بی کرافت” سفیر آمریکا در عراق و صحبت در باره¬ی بحران اخیر عراق گفت: هر راهکاری برای حل بحران موجود در عراق باید با در نظر گرفتن واقعیتهای موجود و به طور واقع بینانه اتخاذ شود. بارزانی همچنین در مصاحبه با کریستین امانپور خبرنگار شبکه آمریکایی سی ان ان اظهار داشت عراق با فروپاشی واضح و شفافی روبه رو است و دولت مرکزی بغداد کنترل خود را بر همه چیز از دست داده است. ما عامل این فروپاشی نیستیم بلکه دیگری، نوری مالکی عامل فروپاشی است و ما نمی توانیم گروگان وضعیت مجهول و نامشخص باشیم. مواضع تامل برانگیز بارزانی، حمایت وزیرخارجه آمریکا از مواضع بارزانی در تشکیل دولتی مستقل و فروش اولین محموله نفتی اقلیم کردستان به اسرائیل گمانه¬های قبلی در خصوص امکان تجزیه عراق به مناطق مختلف را بیشتر تایید کرد.

4-6 مواضع دولت¬ها و شخصیت¬های خارجی:

– حضرت آیت الله خامنه ای: ما با دخالت آمریکا و دیگران در مسائل داخلی عراق بشدت مخالفیم و آن را تأیید نمی کنیم زیرا معتقدیم دولت و ملت عراق و مرجعیت دینی این کشور توانایی تمام کردن این فتنه را دارند و ان شاء الله آن را تمام خواهند کرد. رهبر معظم نظام جمهوری اسلامی ایران جنگ حاضر عراق را، جنگ تروریسم با مخالفان تروریسم، جنگ دلبستگان به اهداف امریکا و غرب با طرفداران استقلال ملتها و جنگ انسانیت با بربریت و وحشیگری نامید و افزود دشمنان اسلام امروز بر روی ایجاد جنگهای داخلی میان ملتها سرمایه گذاری کرده اند تا مردم را با عناوین قومی و مذهبی به جان یکدیگر بیاندازند.

– حسن روحانی رئیس جمهور ایران در تماس تلفنی به  نوری مالکی نخست وزیر عراق گفته است که تهران همه تلاش هایش را در دو سطح بین المللی و منطقه ای برای مقابله با تروریسم به کار خواهد گرفت. رئیس جمهوری ایران همچنین روز چهارشنبه 28/3/93 در جمع مردم لرستان ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی در عراق خطاب به همه ابرقدرت¬ها، دولت¬¬های حامی و تروریست¬ها اعلام کرد: ملت ایران برای حراست از عتبات مقدسه در کشور عراق از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

– آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جریان دیدار با مورای مک کالی، وزیر خارجه نیوزیلند که به تهران سفر کرده بود گفت: ما خواستار مداخله در امور داخلی دیگر کشورها نیستیم و امیدواریم ‌بتوانیم میانجیگران خوبی برای فرونشاندن آتش عراق باشیم.

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

علل شکل گیری داعش در عراق در سال های 2010 تا 2014