چهار روش پاکسازی ذهن

پاکسازی ذهن

همون طور که نشسته ام تا این مطلب رو بنویسم، سه موضوع درباره صحبت، ذهنم رو درگیرکردهه؛ صحبت با مشتریان، خونواده و دوستان. بیشتر ما به روشنی می دانیم که دلمون می خواهد چه احساسی داشته باشیم؛ خوشحال، آزاد، استوار. اما به جای این احساسات، با سرخوردگی و پریشونی و فشار مواجه می شیم. گیج و مبهوت می شیم که چیجوری مثبت زودگذر رو پایدار و داخلی کنیم. درجستجوی حالت های گیج کننده آرامش و رضایت از زندگی، زهرهای جورواجور و متداولی رو می شن، اما شما می تونید تغییرشون بدید! یا بهتر، حذفشان کنین.

زندگی تون رو آزمایش کنین و ببینین چه چیزایی مانع زندگی درست شما می شن. دراینجا چهار عامل ناخوشایند رو میاریم، شاید وقت اون رسیده باشه که زندگی تون رو پاکسازی کنین.

روابط سمی:

بذارین با اون روبرو شیم: روابط از هر یه جور، دوستان، خونواده و همکاران، می تونن سمی باشن. قضاوت ها، عقاید و انتظارات می تونن احساس اعتماد و رفاقت رو نابود کنن. کسی در زندگی شما هست که محدودتان کنه؟ وقتی که با اون هستین احساس مشت و سیلی خوردن به شما دست می دهد؟

می دونین؟ این مشت های اوناس نه شما. هروقت احساس کردین به جای این که ایده ها و عملکردهای تون گسترش پیدا کنه، در فشار و محدودیت هستین، شاید تو یه رابطه مضر و سمی قرار دارین. احساس داخلی و عمیق تون، بی غل و غش ترین بیان کننده فعل و انفعالات شماس.

مثبت رو جانشین منفی کنین:

با تعیین حد و حدود، راه هایی واسه تغییر انرژی منفی روابط مضر پیدا کنین، به این توجه کنین که چه می خواهید، یا حتی این روابط رو قطع کنین. با اونایی باشین که پشتیبانی تون می کنن، به شما ایمان دارن، شما رو می پذیرن و تشویق تون می کنن. تصور کنین اگه هیچ کس در سرراه تون قرار نگیرید، چه زندگی دارید.

عقاید سمی:

چیجوری در راه خودتون قرار میگیرین؟ وقتی دقیقا به سخنان درون تون گوش بدید، می شنوید،” نمی توانم این کار رو بکنم. ممکنه شکست بخورم. خیلی سخته. من به اندازه کافی قوی نیستم، به اندازه کافی باهوش نیستم، یا به اندازه کافی قشنگتر نیستم.” درجهت قدرت و توان تون حرکت کنین، نه دور از اون.

به ترس، دودلی، و بی ثباتی سلام کنین؛ اونا رو به رقابت بکشین. اونا رو با اندیشه های قوی جانشین کنین. شاکی و انتقامجو(چیزی هم تراز با اینا) باشین و مهارومحدودش کنین! شما سزاوار این نیستین که طعمه افکار منفی شید؛ بلکه می تونید هرکاری بخواین انجام بدین. این کار با باوراین که می تونید، ارزشش رو دارین و کافی هستین، شروع می شه.

تعهدات سمی و بیشتر از اندازه:

متهم به گناه!

من تموم این چهارمورد سمی رو در زندگیم تجربه کرده ام اما این موردیه که بیشترین مقابله رو با اون داشته ام. هممون از این شاکی هستیم که مسئولیت ها و تعهدات زیادی داریم. زیادتر از اندازه مجبور و مدیونیم و بعضی وقتا هم زیادتر از اندازه مسئول. راستی! وقتی حالا در بشقاب تون گوشت، حبوبات، سبزیجات، میوه و کمی هم لبنیات دارین، دیگه به سیب زمینی احتیاجی ندارین!

پس یه نفس عمیق بکشین، یه قدم به عقب برگردین، هدف بزرگ تون رو بررسی کنین، حتی اگرریسک سرخوردگی و ناامیدی کس دیگه ای هست، شروع کنین به کنارگذاشتن چیزای اضافی. الویت بندی کنین، وقتی فعالیت تون بیشتر از اندازه گسترده باشه، نه فقط در هیچ کدامشون موفق نیستین، بلکه درعوض، خسته وناخوش میشین.

چندتا از این چهارمورد سمی و خطرناک در زندگی شما هست؟ وقتی که با اندیشه به پریشونی و گیجی ها، محدودیت ها و دخالت گره های جورواجور در زندگی که سرراه تون هستن توجه کنین، بااطمینان می تونید سبک سنگین کنین که چی خوب لیاقت شما رو داره و چی نه.

به خودتون اجازه ” نه ” گفتن رو بدین، حد و حدودها رو مشخص کنین و فضایی واسه تغییر ایجاد کنین. از این کار خوشحال میشین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

روانشناسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *