Why we look at pretty faces

در مورد سیستم جایزه مغز چه میدونید؟ شاید براتون باحال باشه که بدونین مغزمون واسه نگاه کردن به چهره های قشنگتر به ما جایزه می ده!

به گزارش آلامتو و به نقل از مردمون؛ اثرات چشمی کمی هستن که بشه اونا رو با علاقه آدم به صورتا قیاس کرد. تحقیقات جدید نشون میده که مغزهای ما واسه نگاه کردن به صورتای قشنگتر به ما جایزه میدن.

یه نگاه سریع به صورت فردی که روبرویمون قرار گرفته، اطلاعات بسیار کاملی درمورد اون در اختیارمون قرار میده. با هم آشنا هستیم؟ مرده یا زن؟ خوشحاله یا عصبانی؟ جذابه یا نه؟

اولگا چلنوکووا در آخر نامه دکتری خود در دپارتمان روانشناسی دانشگاه اوسلو به بررسی این مسئله می پردازه که دستگاه چشمی ما قادر به جهت دادن توجه به مهمترین اطلاعات موجود روی صورت افراده. تحقیق اون نشون میده که تکامل، ما رو در خوندن صورت آدمها بسیار خبره کرده.

اون میگه، «ما خیلی درمورد صورت بقیه آدمها کنجکاویم. از صورت اونا داستان زندگی شون رو می خونیم و ارزش زیبایی شناسی شون رو از روی صورتشون آزمایش می کنیم.»

این محقق و همکارانش به این نتیجه رسیدن که سیستم جایزه مغز در آزمایش ما از اندازه جذابیت بقیه درگیره.

اون میگه، «سیستم جایزه در تولید تجربه لذت در وقتی که مثلاً از یه غذای خوشمزه لذت می بردیم یا برنده لاتری میشیم، دخالت داره. انگار همین سیستم در ایجاد حس لذت در نگاه کردن به یه صورت قشنگتر هم دخالت داره.»

تحقیقات قبلی سطح بالایی از توافق نظر رو بین افراد در آزمایش جذابیت یه چهره نشون دادن. در این تحقیق، محققان از شرکت کننده ها خواستن به عکسایی از چهره هایی با سه درجه جذابیت پایین، متوسط و بالا نگاه کنن. این کار بعد از دادن دوز بسیار پایینی از موفین به شرکت کننده ها، دارویی که سیستم جایزه رو در مغز تحریک می کنه، انجام شد.

چلنوکووا در این رابطه توضیح میده، «شرکت کننده ها جذاب ترین صورتا رو حتی حذاب تر دسته بندی کردن و واسه این چهره ها دکمه رو بیشتر فشار می دادن که به اونا این امکان رو می داد زمان طولانی تری به این چهره ها نگاه کنن.

هم اینکه زمان بیشتری رو صرف نگاه کردن به چشمای افراد در این عکسا می کردن. از همه مهمتر اینکه، وقتی سیستم جایزه رو از راه دارویی متفاوت بستیم، تماشاگر رفتارای به طور کاملً متضادی بودیم، مثلاً اینکه شرکت کننده ها امتیاز پایین تری به جذاب ترین صورتا می دادن.»

محققان هیچ فرق رفتاری با داروهای جور واجور درمورد صورتای با جذابیت متوسط و کم در شرکت کننده ها ندیدن.

نظریه تکامل

شاید مغز آدم واسه تقویت و تحریک رفتارهایی که از نظر تکامل مطلوب هستن تکامل یافته باشه؟ براساس این تحقیق این امکان بسیار محتمله.

اولگا چلنوکووا میگه، «تحقیقات قبلی روابطی بین جذابیت چهره و عوامل مختلفی که واسه تکامل نوع آدم مهم هستن، مثل سلامت و قدرت باروری، نشون داده بود. میشه گفت که یه دلیل تکاملی پشت لذت بردن مغز آدم از نگاه کردن به یه صورت قشنگتر و تمایل اون واسه نگاه کردن بیشتره.»

البته اون تاکید می کنه که سیستم جایزه یه عکس العمل فوری، یه لذت اضافه، به فرد میده ولی این عکس العمل سیستم تعیین کننده رفتار فرد در دراز مدت نیس.

«مثلا، ما نمی تونیم دائم شکلات بخوریم چون واسه سلامتی ضرر داره. به همین ترتیب، عوامل مختلفی واسه خوب بودن یه رابطه فرای زیبایی و جذابیت چهره هست. ولی اطلاعات درمورد این کیفیتای اخلاقی رو با دوستی بیشتر با اون فرد به دست میاریم.»

جستجوی رابطه چشمی

در تحقیق دیگری در آخر نامه دکتری اولگا چلنوکووا، به شرکت کننده ها گفته شد که به تصاویر سه بعدی چندین چهره نگاه کنن و حرکت چشمون اونا آزمایش شد. محققان بررسی می کنن که وقتی از شرکت کننده ها خواسته می شه چهره ها رو بشناسن، به چه نقاطی روی صورتا نگاه می کنن. صورتای مشابه از زوایای جور واجور به شرکت کننده ها نشون داده شد.

«تشخیص یه چهره از یه زاویه جدید کار آسونی نیس چون ممکنه صورتا از زوایای جور واجور متفاوت به نظر برسن.»

محققان نشون دادن که اطلاعات سه بعدی درمورد ساختار صورت به ما واسه تشخیص چهره از زوایای جور واجور کمک می کنه. اونا هم اینکه به این نتیجه رسیدن که سیستم چشمی آدم توجه رو به سمت قسمتایی از صورت معطوف می کنه که اطلاعات لازم واسه ما رو خیلی سریعً در اختیارمون قرار میده، مثل چشما.

تغییر رفتار

تحقیقات قبلی سیستم جایزه مغز رو با تجربه زیبایی صورت افراد در رابطه دونسته ان. در این تحقیقات، محققان مغز شرکت کننده ها رو در حال نگاه کردن به تصاویر چهره ها اسکن کردن.

اونا نشون دادن که نگاه کردن پشیمون به صورتای قشنگتر فعالیت رو در سیستم جایزه مغز بالا می بره. اما مسئله اینه که محققان قبلی فقط افزایش فعالیت مغز رو در نگاه کردن به صورتای قشنگتر بررسی کرده بودن ولی تاثیر این فعال شدن مغز رو بر اینکه اون افراد صورتایی که نگاه کرده بودن رو دوست داشتن یا نه آزمایش نکرده بودن.

یافته های این تحقیق پایان نامه دکتری اولین یافته هاییه که نشون میده تغییر سطح فعالیت در سیستم جایزه مغز منتهی به تغییر رفتار، مثل دوست داشتن بیشتر صورتای قشنگتر و تمایل به نگاه کردن بیشتر به اونا، می شه.

«اهمیت چشما در آزمایش بقیه به طور کاملً تایید شده، مثلا، وقتی چشمای کسی پوشیده باشه، شناسایی چهره اون سخت خوهد بود یا اگه کسی به ما دروغ بگه، می تونین اونو خوب از چشمای اون بخونیم. کلا، اگه بخوایم احساس فرد مقابل رو درک کنیم، چشما بیشترین اطلاعات رو در اختیار ما قرار میدن.»

هم اینکه این تحقیق نشون داده که بینی و گونه ها در نگاه کردن شرکت کننده ها به تصاویر سه بعدی، بیشترین اهمیت رو واسه اونا داشته، چون این اجزای صورت اطلاعات با ارزشی درمورد ویژگیای حجمی صورت در اختیار ما قرار میده.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

روانشناسی مردمون