چهارچرخای اهنی خیلی وقتا بی سروصدا میان و می رن. بدون اون که نشانی از خود به جای بذارن. بعضی از این چهارچرخا اما  موندگار می شن. اونم به خاطر صاحبانشون. راننده هایی که نامشون اون قدر معروف هست که خودروهایشان رو هم مهم و معروف کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر : موسکوویچ، رولز رویس، کرایسلر و  لندرور. اینا شاید نامایی معمولی و حتی خاطره انگیز واسه خودروها باشن. اما این اسما وقتی مهم می شن که بدونیم یه چهره یا شخصیت معروف، پشت فرمون اون نشسته س و مالک خودرو بوده.

اگه از خودروهای گرون و امروزی فوتبالیستا و بعضی بازیگران چشم بپوشیم، هنوزم خودروهایی قدیمی هست که اونا رو بیشتر با صاحبانش به یاد سپرده ایم. چند تا از این خودروها رو ببینین:

صاحب این خودرو بنز، یکی از سرشناس ترین چهره های انقلاب اسلامی بود. استاد شهید مرتضی مطهری مالک این بنز بود. خودرویی که الان هم از اون نگهداری می شه و به عنوان یکی از اموال به جا مونده از این شهید گرانقدر در برابر دید عموم گذاشته شده.

 پونتیاک Chieftain خودرویی که از نسل اول تولیدات دهه ۵۰ میلادی بود. صاحب اون رو می شناسین؟ یکی از رهبران نهضت ملی شدن صنعت نفت. مرحوم دکتر محمد مصدق.

«این مسکوویچ هم مثل منه. هروقت دلش بخواد حرکت می کنه. بوق می زنه. راه میره.گاه لج می کنه و اصلا حرکت نمی کنه.» صاحب این جمله ها یکی از معروف ترین و محبوب ترین متفکران اسلامیه. مرحوم دکترعلی شریعتی صاحب این خودروی مسکوویچ بود. خودرویی قدیمی ساخت شوروی قبلی که یکی از خاص ترین خودروهای اون روز جهان بود. موسکوویچ دکتر شریعتی به شماره شهربانی ۳۲۲۵۹ مشهد الان در موزه شریعتی تهران نگهداری می شه.

آخرین شاه قاجار، صاحب یکی از اولین  خودروهای  وارد شده به ایران بود. «رولز رویس سیلورگوست» واسه احمد شاه قاجار همین چند وقت پیش در نمایشگاهی از خودروهای قدیمی به نمایش درآمده بود.

کرایسلر C300: این خودرو بنا به سفارش دربار قبلی واسه ثریا اسفندیاری همسر محمدرضا شاه پهلوی طراحی و ساخته شد. علاوه بر طرح منحصر به فرد اون مجهز به یخچال ، گرامافون و تهویه مطبوع هم بود. ضمن این که همه بخشای فلزی داشبورد اون با طلا آبکاری شده.

اینم لندروور معروف شاعر و نقاش محبوب. «سهراب سپهری»با همین لندروور معروف که ماشین محبوب اون روزگار بود، ایام رو می گذرونه. خودرویی که حالا با نام اون به یادماندنی شده

noindex

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *