چه غذاهایی باعث نفخ معده می شوند؟

مشکلات گوارشی در نوعای جورواجور در افراد دیده می شن و یکی از این مشکلات، نفخ معده س. تولید زیادتر از اندازه گاز در معده و یا روده ها ممکنه به دلیلای زیادی پیش بیاد و موجبات ناراحتی فرد شه. مشکلات گوارشی یا مصرف بعضی مواد غذایی از عوامل بروز این مشکل به حساب میان. اما اگه دستگاه گوارشی شما حجم خیلی از گاز رو تولید می کنه، می تونین با کم شدن مصرف این مواد غذایی، تا حدود خیلی از بروز نفخ معده جلوگیری کنین.

۱. سبزیجات

قند موجود در بعضی از سبزیجات موجب بروز نفخ، پس از مصرف اونا می شه. پیاز و کنگر که شامل فروکتوز هستن، به همراه کلم، مارچوبه و کلم بروکلی که شامل قند رافینوز هستن، پس از فعل و انفعالات شیمیایی در دستگاه گوارش، منتهی به تولید گاز در معده می شن.

هم اینکه سبزیجاتی مثل نخود فرنگی که فیبر اونا قابل حله، موجب تولید گاز در روده بزرگ می گردن. اون دسته از سبزیجات که فیبر موجود در اونا حل نمی شه، منتهی به بروز نفخ نمی شن.

۲. میوه جات

top_gas_producing_foodsچه غذاهایی باعث نفخ شکم می شه

بعضی از میوه ها شامل قندی به نام سوربیتول هستن. این قند، عامل موجب تولید گازهای گوارشیه و در میوه هایی آلو مشکی، سیب، هلو و گلابی پیدا میشه. هم اینکه آدامسای بدون شکر و مواد غذایی که واسه شیرین کردن اونا از همین قند استفاده می شه هم دارای این خاصیت هستن.

۳. موادغذایی شامل نشاسته

نشاسته شامل مقادیر زیادی کربوهیدراته. قرار گرفتن کربوهیدرات در دستگاه گوارشی و طی شدن پروسه هضم اون، منتهی به ایجاد گاز در روده بزرگ می شه. این وسط، گندم و به طبع اون، نون و ماکارونی از عوامل نفخ روده بزرگ هستن. هم اینکه سیب زمینی و ذرت هم در تولید گازهای روده بزرگ موثر هستن. این وسط برنج برعکس دیگه موادغذایی نشاسته دار، تاثیری در بروز نفخ نداره.

۴. شیر و لبنیات

top_gas_producing_foodsچه غذاهایی باعث نفخ شکم می شه

شیر و بقیه لبنیات شامل قندی به نام لاکتوز هستن و این قند در پروسه گوارشی منتهی به تولید گاز می شه. حتی دستگاه گوارشی شما اگر آنزیم لاکتاز رو به اندازه کافی در اختیار نداشته باشه، با این دسته از موادغذایی مشکل داره. شیر، بستنی و پنیر منتهی به تولید گاز در روده بزرگ می شه.

۵. جو دو سر

جو دوسر، شامل مقادیر زیادی فیبر کم کننده کلستروله که خوردن اون می تونه کمک زیادی به سلامت شما بکنه. اما به دلیل اینکه این فیبر خیلی راحت حل شدنیه، خوردن اون منتهی به تولید گازهای روده بزرگ می شه. بنابر این اگر می خواین از فواید جو بهره ببرین، بهتره که اون رو کم کم به رژیم غذایی خودتون اضافه کنین.

۶. لوبیا

top_gas_producing_foodsچه غذاهایی باعث نفخ شکم می شه

لوبیا از مهمترین دلایل بروز نفخ معده س. این موضوع به ۲ دلیل در لوبیا شدت داره. اول اینکه لوبیا شامل رافینوز، همون قند موجود در سبزیجاته و این قند در پروسه گوارشی گاز زیادی رو تولید می کنه. علاوه بر این، لوبیا شامل فیبریه که خیلی راحت حل می شه و این موضوع هم تولید گاز رو دو برابر می کنه. پس از این به بعد هنگام خوردن لوبیا کمی بیشتر دقت کنین و به جز اندازه مصرف لوبیا، به دیگر موادغذایی تولید کننده گاز که به همراه اون مصرف می کنین هم توجه کنین.

۷. نوشابه و نوشیدنیای گاز دار

همون نوشابه های خوشمزه و گازداری که به شما حس تازگی میدن، باعث می شن تا پروسه گوارشی معده با اون حجم بزرگ از گاز رو دچار اختلال کنن، که در نتیجه اون، مجبور به آروغ زدن میشین. هم اینکه فروکتوز موجود در نوشابه ها که واسه شیرین کردن ازش استفاده می شه، موجب به تولید گاز در روده بزرگ هم می شه.

روشای جلوگیری از سوزش سردل

واسه رفع نفخ شکم چه بخوریم؟

سالم زی نفخ معده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *