چه موقع به روانشناس مراجعه کنیم؟

تاحالا به روانشناسی مراجعه کردین؟ شاید مشکلات شما اونقدر جدی نبوده ان که نیاز به مراجعه به روانشناس داشته باشین!؟ اما حد یه مشکل واسه جدی بودن کجاس؟ چه موقع نیاز به مراجعه به روانشناسه؟

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت مردمون؛ زندگی با احتمال خیلی کم بدون مشکل پیش میره. ولی بعضی از این مشکلات اونقدر غیرقابل تحمل می شن که غلبه یا کنار اومدن با اونا به نظر غیرممکن میاد. این مشکلات چه مرگ یکی از عزیزانتون باشه یا حس شدید اضطراب، خیلی مهمه که بدونین واسه همه مشکلاتتون همیشه می تونین کمک بگیرین.

از دست دادن و مرگ عزیزان

مرگ جزء لاینفک زندگیه ولی دونستن این باعث نمی شه کنار اومدن با اون آسون شه. آدمها به روشای متفاوتی با مرگ عزیزانشون کنار میان.

عزاداری علنی یا در تنهایی روشای عادی اون هستن ولی دوری از واقعیتای از دست دادن می تونه منتهی به مشکلات طولانی تر در آینده شه. یه روانشناس می تونه کمک کنه راه های درستی واسه کنار اومدن با مرگ عزیزانتون پیدا کنین.

استرس و اضطراب

بعضی اتفاقات زندگی استرس زا هستن و خیلی از موقعیتا – از مصاحبه های کاری گرفته تا مشکلات روابط – می تونه باعث مضطرب شدنتون شه.

استرس و اضطراب، اگه درمان نشه، می تونه منتهی به تنهایی اجتماعی، افسردگی و مشکلات دیگه شه. روانشناس می تونه کمکتون کنه با پیدا کردن منشاء استرستون و هم اینکه راه های مناسب واسه شکست دادن اونا، استرس و اضطرابتون رو مدیریت کنین.

افسردگی

احساس شدید ناامیدی و تنهایی نشونه های عادی افسردگی هستن. بااینکه خیلیا تصور می کنن آدما یکدفعه و خودبخودی از افسردگی بیرون میان ولی این اتفاق با احتمال خیلی کم میفته.

افسردگی یه مشکل بسیار شایعه که در اون افراد علاقه و اشتیاقشان رو به همه چیز از دست داده، احساس خستگی و بی حوصلگی کرده و معمولاً توانایی کنترل احساساتشون رو ندارن.

روانشناس می تونه کمکتون کنه منبع ایجاد افسردگی در خودتون رو پیدا کنین که معمولاً این اولین قدم واسه بهبودی از اون هستش.

فوبیا (وحشت)

ترس از ارتفاع و عنکبوت ازجمله وحشتای بسیار شایع هستن ولی بعضی ترسای غیرعادی و کشف نشده هم می تونن در زندگی ایجاد مشکل کنن. مثلا، سیتوفوبیا (ترس از خوردن) می تونه منتهی به مشکلات جسمی شدید شه.

یه روانشناس باتجربه به شما کمک می کنه تلاش کنین بر ترس هاتون پیروز شده و بدون اونا زندگی کنین.

مشکلات خانوادگی و روابط

روابط، چه خانوادگی باشن و چه شخصی و چه کاری، مشکلات خاص خود رو دارن. بااینکه روابط می تونن بهترین بخش زندگی هر فرد باشن ولی در عین حال می تونن منبع استرس و مشکل هم باشن.

روانشناس می تونه کمکتون کنه مشکلاتی که حتی در قوی ترین روابط هم ایجاد می شه رو از بین ببرین.

عادات و اعتیادهای بد

بعضی عادتای بد مثل سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی و به کار گیری موادمخدر معمولاً واسه کنار اومدن با مشکلات شخصی در فرد درست می شن.

بااینکه روانشناس می تونه کمکتون کنه این عادتا رو کنار بذارین، کمکتون می کنه مشکلاتی که ایجاد مشکلات جدی واسه سلامتی تون می کنه رو هم کنار بذارین، ازجمله موارد زیر:

  • اعتیادها
  • مشکلات تغذیه ای
  • کنترل استرس
  • مشکلات خواب

ارتقای کارایی

بعضی از موفق ترین افراد با تصویرسازی اهدافشون به اونا دست پیدا می کنن. ورزشکارها معمولاً اول خودشون رو از نظر ذهنی واسه مسابقاتشان آماده می کنن. خیلیا هم از این فوت وفن واسه مقابله با مشکلات سخت زندگی استفاده می کنن.

مثل وقتی که یه سخنرانی رو قبل از اجرای اون با خودتون تمرین می کنین، یه روانشناس می تونه کمکتون کنه خودتون رو واسه اتفاقات مهم زندگی آماده کنین و بتونین بهترین کارکرد خودتون رو داشته باشین، چه مسابقات المپیک باشه و چه یه مصاحبه کاری.

شفافیت ذهنی

روانشناس می تونه با شنیدن غیرمتعصبانه و بیطرف حرف هاتون، کمکتون کنه شفافیت ذهنی تون رو بالا ببرین. خیلی وقتا بیمارها با شنیدن حرفای خودشون راه حل مشکلشون رو پیدا می کنن.

همین حرف زدن درمورد مشکلاتشون و بیرون ریختن اونا از ذهنشون، باعث می شه ذهنشون شفاف تر شده و بتونن بهتر تمرکز کنن. روانشناسا آموزش دیده ان که شنوندهایی فوق العاده باشن.

مشکلات ذهنی

بعضی وقتا علائم مختلفی بخاطر یه مشکل بزرگتر ایجاد می شوتد. مشکلات ذهنی به راه های جور واجور خود رو نشون میدن و معمولاً با چیز دیگری اشتباه گرفته می شن و فقط یه فرد متخصص می تونه آها رو تشخیص بده. بعضی از مشکلات ذهنی عبارتند از:

  • مشکل دوقطبی
  • مشکل افسردگی زیاد
  • شیزوفرنی
  • مشکل استرس پس از حادثه

پیدا کردن کمک مناسب

روانشناس می تونه ابزاری بسیار به درد بخور واسه ارتقای سلامت شما باشه. رواشناس با کمک به آروم تر کردن ذهن شما و کنترل استرس، اضطراب، ترسا و بقیه مشکلاتتون، باعث می شه بتونین لذت بیشتری از زندگیتون برده و راحت تر زندگی کنین.

اولین قدم پیدا کردن روانشناس خوبیه که بتونین آزادانه و خیلی راحت با اون حرف بزنین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

روانشناسی مردمون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *