چه کسی اول زنگ زد؛ اوباما یا روحانی؟

صحبت تلفنی اوباما با روحانی بازم خبر اول رسانه های دنیاست. صحبت ای که هر یکی از دوطرف می گن جواب تماس طرف مقابل رو دادن.

مجله مهر: کی اولین تماس رو گرفت؟ این پرسشیه که رسانه ها هنوز پاسخی واسه ان نیافته ان. گفتگوی تلفنی روسای جمهور ایران و امریکا پس از ۳۴ سال، اون قدر مورد توجه رسانه های دنیا قرار گرفته که واکنشا، حاشیه ها و بازتابای این صحبت، با وجود برگشت روحانی به ایران، بازم تیتر اول خبرهاست.

اما نکته حاشیه ای این صحبت تلفنی، برقرار کننده اولین تماسه. رسانه های ایران با منتشر کردن خبر این صحبت از تماس اوباما و روحانی خبردادند. اما  مشاور امنیت ملی امریکا در گفتگو با شبکه »سی ان ان» ادعای متفاوتی مطرح می کرد.

«سوزان رایس» ضمن «دوستانه» و «سازنده» خوندن اولین تماس روسای جمهور ایران و آمریکا پس از ۳ دهه اعلام کرد روحانی از اوباما خواست با اون تماس بگیره:« امروز اتفاق عجیبی اتفاق، از طرف هیئت ایرونی تماس گرفته شد و اعلام شد پرزیدنت روحانی در راه حرکت به سمت فرودگاه  تمایل به گفتگو با اوباما داره و ما قادر هستیم بگیم که تماس برقرار شد و سازنده بود.»

رایس گفته:« این تماس با در نظر گرفتن زمان ترجمه، ۱۵ دقیقه زمان برد و هرچند تماس کوتاهی بود اما واسه رد و بدل کردن پیام دو طرف کافی بود.»

رایس  این رو هم گفت که  اوایل هفته واشنگتن تمایل خود رو واسه دیداری کوتاه بین روسای جمهور ایران و آمریکا اعلام کرد اما طرف ایرونی این دیدار رو پیچیده خوندن.

اما  سخنان رئیس جمهوری اسلامی ایران پس از برگشت به تهران و در جمع خبرنگاران با این ادعا متفاوت بود. حسن روحانی گفت:«دیروز در لحظه ای که در حال حرکت به فرودگاه بودیم آمریکاییا تماس گرفتن که چند دقیقه ای رو به صورت تلفنی با آقای اوباما گفتگو داشته باشم که این صحبت انجام شد.»

دکتر روحانی به سابقه درخواست امریکاییا واسه ایجاد این تماس هم این طور اشاره کرد:«قبل از عزیمت به آمریکا مقامات آمریکایی بیان تمایل کردن که دیداری با رئیس جمهور این کشور داشته باشم و مسئله بعد از ورود به آمریکا با جدیت بیشتری دنبال شد اما ما زمان کافی واسه این ملاقات رو نداشتیم.»

باراک اوباما حسن روحانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *