چه کسی بوستون را منفجر کرد ؟

باراک اوباما،رئیس جمهور آمریکا بر خلاف روال قبلی این کشور در سخنرانی کوتاه خود پس از  انفجارهای بوستون که کشته شدن دست کم ۳ نفر و زخمی شدن بیشتر از ۱۳۰ نفر رو به دنبال داشت  از عبارت «اقدام تروریستی»  استفاده نکرد تا اما و اگرها درباره عامل این حمله بیشتر شه.

مجله مهر: مقام های آمریکا قبل از این خیلی سریع حملات در این کشور رو به گروه های شبه نظامی مخصوصا القاعده نسبت می دادن اما این بار با وجود اینکه بعضی رسانه ها بمب های به کار رفته در این حمله رو مشابه لوازم دست ساز این گروه ها توصیف کرده ان اما مقام های رسمی آمریکا هنوز نتونسته ان موضع گیری در این رابطه داشته باشن و بخاطر این همه چیز در هاله ای از ابهام قرار داره. رسانه های آمریکا گفته ان که یه شهروند عربستان سعودی  در بیمارستان   تحت بازجویی قرار گرفته اما از اون به عنوان یه مظنون یاد نشده. اوباما در سخنرانی خود پس از انفجارها اعلام کرد  هنوز معلوم نیس چه آدمایی به این کار دست زده ان و دلیلشان چی بوده. اون بخاطر این از مردم خواست در این رابطه «پیش بینی» نکنن و وعده داد که عاملان پشت صحنه این حمله مجازات شن.

دلایل اولیه

بمب های به کار رفته در خط پایان مسابقه دوی ماراتون بوستون از راه دور منفجر شدن و بخاطر این مدت کوتاهی پس از حمله شبکه های گوشی موبایل در منطقه قطع شد تا جلوی انفجارهای احتمالی دیگه گرفته شه. مقام های اف بی آی در حال تحقیق در این رابطه هستن اما فعلاً گفته ان که هیچ شک داری ندارن و تنها مشغول سوال و جواب از عده ای هستن. عامل انفجارها بمبای دست سازی بودن که در ساخت اونا گلوله یا ساچمهای بلبرینگ به کار رفته بود. منابع اف بی آی گفته ان با وجود اینکه ممکنه القاعده در این انفجارها دست نداشته باشه اما عاملان این حمله از این گروه الهام گرفته و شایدً از دستور العمل های ساخت بمب اونا که در اینترنت پیدا می شه استفاده کرده ان.

رسانه های آمریکا بیشتر از همه اما باور دارن که این بمبگذاری یه مسئله داخلی بوده. گروه های راست افراطی،مخالفان کندی و حتی معترضان به افزایش مالیات از جمله مظنونان اصلی این حمله هستن که دوباره باعث شوکه شدن آمریکا شده. این بار اما به نظر می رسد بر خلاف گذشته توطئه ای از خارج در کار نبوده و مقام های آمریکا باید در داخل کشور خودشون دنبال عامل حمله بگردند.

noindex

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *