چه کشورهایی جهان سومی اند؟

چه کشورهایی جهان سومی اند؟

مردم معمولاً وقتی می خواهند درمورد فقیرترین کشورای جهان حرف بزنن، از اونا با عنوان جهان سوم یاد می کنن و تصور می کنن که همه منظورشون رو متوجه می شن. اما وقتی از اونا سوال کنین اگه جهان سوم هست، جهان دوم و اول چیجوری، جواب راضی کننده ای دریافت نمی کنین. خیلی های دیگه هم از این واژه ها واسه درجه بندی وضعیت پیشرفت کشورها استفاده می کنن، اینطور که جهان اول در بالاترین درجه و پس از اون جهان دوم و در آخر جهان سوم. اما همه اینا بی مفهومه.

واسه اینکه این سوءتعبیرات از بین رود، می خوایم اطلاعات لازم در این مورد رو براتون جفت و جور کنیم.

به کار گیری واژه های جهان اول، دوم و سوم نوع از مُدافتاده جهان از دیدگاه جغرافیای سیاسی در زمان جنگ سرده.

جهان اول، دوم و سوم هیچ تعریف دقیق و مشخصی ندارن. در زیر به توضیح OWNO از این واژه ها اشاره می کنیم.

چهار جهان

بعد از جنگ جهانی دوم، جهان به دو بلوک و بخش نفوذی بزرگ با دیدگاه های مخالف درمورد دولت و جامعه سیاسی تقسیم شد:

  1. بلوک کشورای دموکراتیک-صنعتی در بخش نفوذی امریکایی که جهان اول نام گرفتن.
  2. بلوک شرق یا کشورای کمونیست-سوسیالیست که جهان دوم نام گرفتن.

    سه چهارم باقیمونده از جمعیت دنیا، کشورهایی بودن که با هیچیک از این دو بلوک همردیف نبودن و به خاطر این جهان سوم نام گرفتن.

  3. واژه جهان چهارم که در دهه هفتاد ایجاد شد، به ملت های نامعلوم (نهادهای فرهنگی) از افراد بومی، ملت های جهان اولی که در داخل یا سراسر مرزهای دولت ملی زندگی می کردن، گفته می شد.

اول مدل سه جهان وجود داشت

ریشه این واژه ها مشخص نیس. در سال ۱۹۵۲، آلفرد ساوی (Alfred Sauvy)، متخصص آمارشناسی فرانسوی، مقاله ای نوشت که در اون جهان سوم رو با دولت سوم مقایسه می کرد. بقیه منابع ادعا می کنن که چارلز دو گال (Charles de Gaulle) واژه جهان سوم رو به وجود آورد. اما ….

تعاریف

واژه “جهان اول” به کشورای پیشرفته، سرمایه دار (کاپیتالیست) و صنعتی گفته می شه، تقریباً بلوک کشورای هم ردیف با آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم با چیزهای مورد علاقه و دیدگاه های سیاسی و اقتصادی تقریباً برابر: امریکای شمالی، اروپای غربی، ژاپن و استرالیا.

“جهان دوم” به کشورای کمونیست-سوسیالیست قبلی، کشورای صنعتی (قدیمً بلوک شرقف بخش نفوذی اتحاد جماهیر سوسیالیست شوروی)، امروزه روسیه، اروپای شرقی (مثل لهستان) و بعضی کشورای ترک (مثل قزاقستان) و هم اینکه چین، گفته می شه.

“جهان سوم” بقیه کشورهاییه که امروز تقریباً کشورای درحال پیشرفت افریقا، آسیا و امریکای لاتین رو در بر می گیرد.

واژه جهان سوم شامل کشورای سرمایه دار (مثل ونزوئلا) و کمونیست (مثل کره شمالی) و بسیار پولدار (مثل عربستان) و بسیار فقیر (مثل مالی) هم می شه.

کشورای جهان سوم براساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی شده ان: حقوق سیاسی و آزادی های مدنی، درآمد ناخالص ملی و فقر کشورها، رشد انسانی کشورها و آزادی اطلاعات در داخل کشور.

چه چیز باعث می شه کشوری جهان سومی باشه؟

باوجود تعاریفی که همیشه در حال تغییر هستن، معنی جهان سوم کشورهایی رو تعریف می کنه که از مرگ ومیر بالای نوزادان، رشد اقتصادی پایین، فقر بالا، استفاده ضعیف از منابع طبیعی و اتکای شدید بر کشورای صنعتی رنج می برند.

اینا کشورای درحال پیشرفت و از نظر تکنولوژیکی کمتر پیشرفته آسیا، افریقا، اقیانوسیه و امریکای لاتین هستن.کشورای جهان سوم معمولاً از نظر اقتصادی به کشورای پیشرفته یا پیشرفت یافته متکی هستن و عموماً به عنوان دولت هایی فقیر و بی ثبات که رشد جمعیت، بی سوادی و مرگ ومیر بالا دارن شناخته می شن.

یه عامل مهم نبود طبقه متوسطه—میلیون ها نفر در طبقه اقتصادی پایین و یه جمعیت خیلی کم از طبقه بالا که کنترل ثروت و منابع کشور به دست اوناس. بیشتر کشورای جهان سوم بدهی های خارجی خیلی بالایی هم دارن.

به چه دلیل گرین لند یه کشور جهان سومه؟

در زمان مدل سه جهان، گرین لند از تجارت بین المللی محروم شده و دانمارک انحصاری شدید بر تجارت گرین لند اعمال می کرد و فقط دادوستدی ضعیف با اسکاتلند رو مجاز می دونست. درزمان دهه پنجاه و شصت، دولت دانمارک یه برنامه شهرنشینی و نوسازی نشون داد که هدف ایجاد یه محیط اقتصادی شهری در گرین لند رو با گسترش دادن شهرهای ساحلی دنبال می کرد.

افرادیکه در شهرک های کوچیک دور و بر زندگی می کردن، محل سکونت خود رو تغییر داده  و به سرعت خونه سازی کردن و مشاغل ماهیگیری نوین معرفی شد.

به چه دلیل کشور پولدار عربستان یه کشور جهان سومه؟

براساس مدل قدیمی سه جهان، عربستان سعودی نه هم ردیف با آمریکا بود و نه بخشی از بلوک اتحاد شوروی یا بلوک شرق. ذخائر نفت عربستان سعودی در سال ۱۹۳۸ کشف شد و پیشرفت واسه بهره ورداری از این ذخائر در سال ۱۹۴۱ شروع گشت. تا اون زمان عربستان سعودی کشوری با فرهنگ قومی و قبیله ای عربی بود و حتی امروز کشوری بسیار پیرو سنت قدیم و محافظه کاره که حکومت پادشاهی داره.

بیان عقیده عمومی درمورد  مسائل سیاسی و اجتماعی داخلی نهی می شه. هیچ سینما یا تئاتری در این کشور وجود نداره. هیچ سازمانی مثل حزب های سیاسی یا اتحادیه های کارگری در این کشور وجود نداره.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

مردمون چیه