چوپکس، اولین تولید کننده چوب پلاستیک در ایران

در سالهای گذشته پوشش سبز در بام ساختمانها در کشورای اروپایی و ایالات آمریکا رشد زیادی داشته که دلیل کلی اش علاوه بر مبحث زیبایی شناسی معماری  به عواملی چون عایق سازی (گرمایی و رطوبتی و صوتی) طبیعی ساختمون و به کار گیری فضای مرده بام جهت خلق فضای دلپذیر چشم نوازه.. یکی از سیستمایی که موافق با روند اکوسیستم می باشه،بام سبز یا روف گاردنه.

هم اینکه بام سبز یا روف گارن یا باغ بام به مساحت قابل ساخت یه پروزه در سایت اضافه و مکانای جدیدی واسه اجتماع درون-محیط شهری و گردش در فضای بیرون از خونه رو جفت و جور می کنن. از اونجا که گذشتگان در طول زمان از ویژگی این نوع بام بهره جسته ان به کار گیری اون در محیط شهری ضمن جذب سرو صدا و خنک سازی با کم شدن مصرف انرژی همراه س .

بام سبز و روف گاردن

بام سبز(روف گاردن)، سقفی از یه ساختمونه که قسمتی و یا تموم اون با خاک و گیاهان پوشیده شده و با  یه  واسطه رشد روی یه غشای ضد آب قرار گرفته و روی اون گیاهان رشد کردن . این بامها ممکنه شامل لایه های اضافی مثل یه حایل ریشه و زه کشی و سیستمای آبیاری هم باشن . بام سبز  و دیوار سبز هم اینکه با عنوان بامه ای اکو یابامای زنده میگن.

**گذشته و کاربرد بام های سبز :

بامای سبز مدرن:

بام باغ و دیوار سبز در دهه هفتاد در آلمان رواج پیدا کردن و از اون زمان به بعد در خیلی از کشورای اروپایی گسترش پیدا کردن،امروزه تخمین زده می شه که در حدود ۱۰% از همه سقفا در آلمان از نوع سبز بوده باشن.البته در آمریکا هم این نوع سقف و نرده چوبی کاربرد داره اما نه اون اندازه که در اروپا رواج داره.

مصالح ساختمانی سنتی اشعه های خورشیدی رو به خود جذب کرده و اونا رو به شکل گرما مشخص به داخل می کنن و باعث می شن مناطق شهری دست کم ۷ درجه گرمتر از نقاط دور و بر خود باشن. در مقایسه در تالار شهر شیکاگو که ویژگی یه بام سبز رو داراس دمای هوا تو یه روز بسیار گرم ۲۵ تا ۸۰

بام سبز تالار شهر شیکاگو یکی از قدیمیترین و شناخته ترین مثالهای بام سبز در امریکاه .

با مطالعاتی که انجام شد تخمین زده شده که اگه بامها تو یه شهر بزرگ همه سبز باشن دمای هوا رو میشه تا ۱۲ درجه کم کرد. بامهای سبز بهبود و پیشرفت دراماتیکی در مقدار عایق بودن سقف ساختمون ایجاد می کنن.علاوه بر اون با سبز سازی یه سقف انتظار میره طول عمر سقف ساختمون ۲ یا ۳ برابر شه .

آخرسر اینکه بامهای سبز یه جور محل زندگی واسه گیاهان و حشرات به وجود میارن که فضای طبیعی محدودی در شهرها رو به خود اختصاص میدن. در مناطق شهری دارای ارتفاع بالا هم میشه فهمید که بامهای سبز می تونن حشرات پرندگان زنبورها و پروانه ها رو به خود جذب کنن.

امتیازات اقتصادی :

** کاهش هزینه های مربوط به نوسازی و تعمیرات اساسی مدت زمان مورد انتظار عمر و دووم لایه ضد آب زیاد شده .

**یه باغ بام یا روف گاردن هدر رفتن و راه افتادن آب حاصل از بارندگیا رو ۱۰ تا ۵۰ درصد کم می کنه.

امتیازات بام سبز و  دیوار سبز :

  • باعث کاهش پیدا کردن بار سیستم فاضلاب به واسطه هدایت بخش اعظمی از آب باران در خود می شن.
  • آلودگی هوا رو به خود جذب می کنه ذرات حاصل از سوختن هوا رو جمع آوری کرده و کربن رو در خود جمع میکنه.
  • به عنوان یه راه حل جذاب بجای بامای سنتی جانشین شده و نشونه هایی از تفکر رو به رشد در مورد کیفیت زندگی شهری رو در خود داره
  • باعث کاهش پیدا کردن نفوذ سر و صدا به داخل ساختمون میشه.
  • از پایه بواسطه خنک نگه داشتن داخل ساختمون به هنگام تابستون باعث عایق شدن ساختمانها در برابر دماهای شدید می شه.
  • کم کردن گرما (با اضافه کردن بر مقدار مقاومت گرمایی و حجم مقاومت در برابر گرما) و سرما (با خنک کنندگی از نوع تبخیر آب) سازی تو یه ساختمون مخصوصا اگه با شیشه پوشش داده شده باشه می تونه مثل یه دریافت کننده پشیمون انرژی خورشیدی.
  • طول عمر بام ساختمانها رو زیاد می کنه .
  • جدای از ظاهر جذاب یه بام سبز چندین مزیت مخصوصا اقتصادی و اکولوژیکی وجود دارن که باعث شدن یه بام سبز از نظر فنی کامل بوده و موفقیتی پردوام و طولانی رو تضمین کنه.

کاتالوگ پروژه های روف گاردن تو تهران و استان های دیگه به همراه لیست قیمت بوسیله شرکت چوپکس در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *