چک لیست موفقیت روزانه

چیجوری زمینه های رسیدن به موفقیت رو آماده کنیم؟ یکی از بهترین روش هایی که افراد موفق با اون پیشنهاد می کنن ایجاد چک لیستای مهم در زندگی است.

فهرست نویسی یکی از راه های به درد بخور و موثر در موفقیته. با این کار می توان به کارا نظم بخشید و در موقعیت های جور واجور بسیار آگاهانه تر انجام داد، اما این که بدونیم نوشتن چه فهرست هایی در اولویته، بسیار اهمیت داره. با ما همراه باشین تا با ۱۰ فهرستی که با نوشتن اون ها موفق تر هستین، آشنا شید.

به گزارش آلامتو به نقل از زومیت؛ کارکردِ ذهن آدم فوق العاده س و ما باید تلاش کنیم که حافظه ای قوی داشته باشیم تا بتونیم به اون تکیه کنیم. خیلی از حرفه ها یا سرگرمی های پر سود به همچین چیزی نیاز دارن. بازیگران، موسیقی دانان و هنرمندان تمرین بسیاری می کنن تا اطلاعاتِ نیاز به طور کامل در حافظه شون ثبت شه.

به طور قطع، درهای زیادی که به روی یه آینده پر از موفقیت گشوده می شه، با یه حافظه قوی باز می شه. با اینکه حافظه خوب ابزاری خیلی خوبه اما از شرط های لازم واسه کسب موفقیت نیس. اگه شما حافظه ای قوی ندارین، می تونید با تلاش این کمبود رو جبران کنین.

دنبال کردن اصل های اساسی در زندگی از راه لیست نوشتن هنوزم یه روش بی مثل واسه جایگزینی یه حافظه ضعیفه. با یادآوری همیشگی، می توان به طور زیادی، زندگی رو منظم کرد و دیگه تحت فشارِ فراموش کردن یه مسئله قرار نمی گیریم و می توان دیدی روشن به وظایفی که باید فورا انجام شه، داشت.

در این مطلب ۱۰ چک لیست مهم که با جفت و جور اون ها می توان انجامشون رو تضمین کرد و با خیالی راحت به دنبال موفقیت و آرزو ها رفت رو معرفی می کنیم.

  1. فهرستی از اهداف

چک لیست موفقیت روزانه,فهرستی از اهداف

چیزی که شما با رسیدن به اهداف خود دریافت می کنین، اهمیتی نداره، اون چه که مهمه، رسیدن به اهدافیه که دارین.

ـ زیگ زیگلار

اهداف و آرزو ها اون چیزیه که به ما انگیزه حرکت می دهد.ما باید از خود سوال کنیم که چی نیاز داریم تا واقعا احساس کنیم که کارا رو کامل انجام داده ایم.

فهرست اهداف باید شامل مواردی باشه که شما فرض می کنین با رسیدن به اون ها به خود احترام گذاشته اید. این موارد می تونه ثبات مالی، صاحب خونه شدن (هرچند کوچیک)، تشکیل خونواده دادن، جداگونه شدن و چیزای دیگه ای به جز اینا باشه. مردم در رسیدن به اهداف ملاک های متفاوتی دارن و این فهرست همیشه در حال رشده. وقتی که شما بالغ می شید، این فهرست تغییر می کنه اما مطمئن باشین که همیشه از رسیدن به اهداف موجود در فهرست احساس خیلی خوبی دارید. بدون اینجور فهرستی، شما هدایت زندگیِ خود رو از دست می بدید. همه ی ما به یه هدایت داخلی واسه رسیدن به اهداف خود داریم، یه دلیلِ خوب واسه از خواب برخاستن در صبح.

  1. فهرستی از کار ها

شادی، پس از انجامِ یه کار آسون به سراغ ما نمی آید، اما رضایتِ فردی، پس از انجام یه وظیفه سخت که آخرِ تلاش رو نیاز داره، شادی رو به همراه می آورد.

ـ تئودور اسحاق رابین

وظایف در اصل نقاطِ اصلی جاده ی رسیدن به اهدافه و این فهرست باید تکمیل شه. وظایفِ جدید هرروز به وظایف ما اضافه می شه و این اهمیتی نداره که شما یه کارمند، دانشجو یا برنامه نویس جداگونه هستین.

هر چند انجام تمومِ وظایف، سخته اما نمی توان منکرِ احساس موفقیتی که از انجام یه وظیفه یا حل کردن یه مشکل به سراغ ما میاد، شیم. با دوری کردن از جفت و جور اینجور فهرست هایی و فهرست کار ها، این وظایفِ کوچیک کم کم جمع شده و پس از یه مدت تبدیل به یه مانع بزرگ می شه.

اگه شما وظایف بزرگ تری رو دوش دارین و وقتی بیشتر از یه روز، یه هفته یا یه ماه واسه انجام اون نیازه، این وظایف رو تبدیل به کار های کوچیک تر کرده و در هر روز مقداری از اون رو انجام بدین و این وظایف کوچیک رو در فهرستِ خود بذارین.

وقتی که شما می ببینن وظایف بزرگ تر با انجام کارای کوچیک هر روزه در حال انجام و اتمامه، شما نیروی بیشتری واسه پیشرفت و منبع بزرگی از انگیزه دارید. فهرست ها و یادداشت های چسب دار، ابزاری بسیار قوی واسه افزایش بهره وری هستن، مخصوصا وقتی که در خونه کار می کنیم.

در آخر اینم بگیم که شما باید فهرستی از وظایفِ شخصی یا کارایی که شما واسه رسیدن به رضایت شخصی انجام می بدید، داشته باشین. این وظایف مربوط به اهداف شخصی شما هستش و شور و اشتیاقِ شما رو به همراه داره، مانند نوشتن یه کتاب، کشیدن نقاشی یا پرداختن به کار های هنری.

انجام این کار ها حسی بالاتر از رسیدن به موفقیت رو به شما القا می کنه. پس تمومِ تلاش خود رو بکنین تا کاری انجام بدین که به اون افتخار می کنین.

  1. فهرستی از اطلاعات تماسِ افراد مهم

خواهانِ دوستی بودن کاری سریعه، اما دوستی میوه ایه که دیر به بار میاد.

ـ ارسطو

ممکنه شما این توهم رو داشته باشین که می تونید تموم کار ها رو به تنهایی انجام بدین. به هر حال، در بعضی موارد، یه مشارکتِ ناقص می تونه شکستِ بزرگی رو به دنبال داشته باشه. پیدا کردن شریک و متحدانِ موافق کاری بسیار سخته.

دوستان و خونواده، یعنی، افراد نزدیک به شما، ممکنه انتخابی مناسب واسه شراکتِ کاری نباشن. اگه تمایل دارین که با کسی واردِ شراکت شید، اول مطمئن شید که شخص مقابل هم، واسه انجام این کار به اندازه شما تمایل داره. قدم هایی آهسته وردارین و تلاش کنین که اندازه توانایی اعتمادِ شریک خود رو دریابید.

در طول زندگی، ما با افراد توانا، ماهر و مستعد ملاقات می کنیم. کسائی که سررشته و مهارت اون ها ممکنه بسته به راهِ کاری شما، در آینده به درد بخوره. پس وقتی که این افراد نیاز به کمک دارن، در کمک و دست گیری اون ها دودلی نکنین. نکته اینجاس: فهرستی خاص از افراد مهم مثل برنامه نویسان قابل اعتماد، وکلا، خدمتکاران و… بنویسین تا همیشه به یادِ اون ها باشین، نه فقط وقتی که به اون ها نیاز دارین.

نیازه که شما روابط طبیعی و سالم خود رو حفظ کنین و هر زمان که این افراد نیاز به کمک داشتن، به کمک اون ها بشتابید. اگه بخوایم حقیقت رو بگیم، ساختن دوستی های قوی کاری بسیار سخته اما داشتن آشنایان مهم و تبدیل شدن به یه آشنای مهم واسه بقیه، امکان پذیره.

با نداشتن اینجور فهرستی، شما خود رو نسبت به مشکلاتِ آینده آسیب پذیر می کنین. علاوه بر این مطمئن شید که به خوبی از این فهرست مراقبت می کنین، چون در صورت از دست دادن اطلاعاتِ تماس با افراد مهم، به دست آوردن دوباره این اطلاعات تا حدی سخت باشه.

  1. فهرستی از هزینه ها

یه آدم عاقل باید پول رو در سرِ خود نگاه داره، نه در قلبش.

ـ جاناتان سویفت

این ممکنه که یه پیشنهاد بسیار مادی باشه که بیشتر وقتا هم ندیده گرفته می شه. همون طور که هممون می دانیم، دو نوع هزینه هست. هزینه های لازم مثل قبض، مالیات و مواد غذایی و هزینه هایی که صرف مقاصد شخصی می شه. یه درجه از خودمون داری هست که بیشتر ما اون رو کم داریم، به همین دلیل از داشته هامون رضایت کافی نداریم.

اگه بخوایم روشن تر بگیم، ما با خواسته هامون مانند نیاز رفتار می کنیم و اولویت و ضرورت رو در نظر نمی گیریم. البته این ممکنه کمی بزرگ نمایی آمیز باشه ولی فشار از طرف فرهنگ مصرف کنندگی به ما وارد می شه و این فشار در آخر به ما غلبه می کنه و نتیجه خریدیه که قادر به پرداخت اون نیستیم.

اگه ما فهرستی درست داشته باشیم، می توان از این خرید های غیرضروری جلوگیری کرد. این فهرست می تونه به یه یادآور همیشگی تبدیل شه که به ما یادآوری کنه که چی رو واقعا نیاز داریم.

با جفت و جور فهرستی از هزینه های ماهانه که موظف به پرداخت اون ها هستیم، ما دید کلی ای نسبت به مقدار پولی که در دسترسه، پیدا می کنیم. از طرف دیگه، بدون اینجور فهرستی که با محاسبات دقیق پر شده است، ما تمایل بیشتری به ولخرجی و تراشیدن هزینه های الکی داریم و این کار باعث می شه که قبض های ما انباشته شه.

پس با این کار از شکست در مدیریت پول جلوگیری می کنیم. مدیریت درست سرمایه یا اولویت بندی هزینه های زندگی یه مسئولیت مهمه که بلوغ فکری رو نشون می دهد. موفقیت معمولا با مقدار ثروت اندازه گیری می شه و بدون مدیریت کردن هزینه های زندگی، شما از جمع شدن پولِ خود جلوگیری می کنین.

  1. فهرستی از وسیله های به درد بخور

اگه شما از اون دسته آدمایی هستین که می خواهید به رویاهای خود رنگ واقعیت ببخشین، باید بسیار آگاهانه و مبتکرانه عمل کنین تا مطمئن شید که به خواسته های خود می رسید.

ـ ون دیزل

جامعه امروزه به مقدار زیادی به تکنولوژی وابسته. ما از راه تکنولوژی اطلاعات رو مبادله می کنیم، محاسبات رو انجام می بدیم و زمان رو مدیریت می کنیم. این سطح از اعتماد همیشه خوب نیس. اگه اتفاقی واسه گوشی موبایل یا رایانه شخصی ما بیفته، می تونه شکستی بزرگ باشه که توانایی های ما رو به خطر می اندازد. همون طور که قبل از این گفتیم، از دست دادن اطلاعات تماس افراد مهم مشکل سازه. اما از دست دادن گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصی می تونه به مراتب بدتر باشه چون که ممکنه کار و موقعیت شما به خطر بیفته.

وسیلهِ به درد بخور تنها موقع نجات از شرایطِ سخت کاربرد ندارن، بلکه اون ها باعثِ آسون تر شدنِ کار شما می شه. با فعالیت به درد بخور و داشتن سر رشته بیشتر شما یه قدم به موفقیت نزدیک تر می شید. به کار گیری برنامه های درست و وسیله درست، می توان نبود مهارت در بعضی زمینه های خاص رو جبران کنه و یا خیلی راحت به ما کمک می کنه که کارا رو به موقع انجام بدیم.

داشتن یه فهرست از وسیله به درد بخور می تونه موقع روبرو شدن با مشکلات عادی، بسیار به درد بخور باشه. مثلا پیدا کردن یه رستوران خوب واسه یه ملاقات مهمِ کاری یا رانندگی تو یه شهر ناشناس، مدیریت کارا، یادگیری و حتی وسیلهِ مفیدی که به شما کمک می کنن وسایل دزدیده شده خود رو پیدا کنین.

با اینکه این فهرست به اندازه فهرست هایی که نام برده شد مهم نیس، اما نمی توان رد کرد که به کار گیری اون در بین نیاز می تونه در صرفه جویی زمان کمک بسیاری کنه. اینترنت دریایی بی کران از وسیله های به درد بخور و غیر خوبه. با فیلتر کردن وسیله های غیر به درد بخور و ناکار اومد، دیگه وقتی رو واسه جستجوی بی شمار صرف نمی کنین تا وسیله لازم خود رو موقع مشکل پیدا کنین.

  1. فهرستی از پیشرفت های شخصی

اگه تو یه دقیقه شما چیزی فرا نگیرید، من عقیده دارم که شما مرده اید.

ـ جک نیکلسون

عاقلانه س که در نظر بگیریم این کار غیر ممکنه ولی اهمیت یادگیری به حدیه که لازمه که همیشه این موضوع رو به خاطر داشته باشیم. درسته که هممون از کمبود های خود آگاهیم و اگه از همه اون ها آگاه نیستیم، بهتره دست کم از تعدادی از این کمبودها با خبر باشیم.

در مورد خود فکر کنین و یه فهرست از چیزایی که دوست دارین تغییر بدید یا بهبود بدید، جفت و جور کنین و در نظر بگیرین که چیجوری می توان این تغییرات رو عملی کرد. با در نظر گرفتن این حقیقت که نزدیکانتون هیچوقت شما رو تحت فشار قرار نمی بدن تا تغییر کنین، واسه این کار نیاز دارین که تلاشِ همیشگی داشته باشین، تا به تغییراتِ دلخواهتون برسین.

فهرستِ پیشرفت ها باید شامل تغییراتِ فیزیکی، تغییرات روحی، ترک کردن عادات، بد و … باشه. هیچکی از شما انتظار نداره که به طور کامل و در مدت کوتاهی تغییر کنین اما تصمیم گیری واسه تغییر تو یه مدت طولانی و تغییر در این دوره به مراتب آسون تره. این فهرست هست تا به شما یادآوری کنه کدوم پیشرفت در اولویته و پس از تکمیل هر کدوم از این پیشرفت ها، اعتماد به نفس خود رو بالا تر ببرین.

دوری از تغییر هم می تونه منتهی به نبود اعتماد به نفس و افسردگی شه یا این که شما رو به آدم خود رای و خود عاشق ای تبدیل می کنه، که تحمل اون سخت باشه. هر کدوم از این دو نشونه شما رو از راه موفقیت دور می کنه.

  1. فهرستی از ایده های خلاقانه

به جایی نرید که راه منتهی می شه، بلکه به جایی برید که هیچ راهی نداره و دست از دنبال کردن وردارین.

ـ والدو امرسون

در طول تاریخ، آدمایی که تاثیر زیادی بر جهان داشته ان، کسائی هستن که تفکری انقلابی داشته ان. کسائی که جربزهِ به رقابت کشیدن نظم پابرجا و تغییر وضعیت موجود رو داشتن. واسه این که یه ایده خلاقانه نامیده شه، نیازه که جدید باشه، نیازه که تغییر بسازه و نیازه که انگار مورد استفاده قرار بگیره.

مثلا، اختراعِ چیزی واسه کمکِ آنلاین به معلولین یا تایپ آسون واسه این قشر از جامعه. اینطوری آدمایی که دارای معلولیت هستن می تونه وبلاگ داشته باشن یا تبدیل به نویسندگانی خلاق شن و بخشی از ذهن خود رو به جهان نشون بدن. پس یه صفحه کلید خلاقانه می تونه به اون ها کمک کنه تا از راه زبون خود تایپ کنن. اما این کار نیاز به تخصص داره و قبل از اجرای اینجور ایده ای، باید تموم حولوحوش رو سبک و سنگین کرد.

هر زمان که یه ایده جدید به ذهنِ شما می رسد، اون رو یادداشت کنین و بعد در اینترنت جستجو کنین تا فهمیده باشین که این ایده لازم و خلاقانه س یا این که قبلا اجرا شده یا خیر. وقتی که این فهرست شروع به رشد کرد، شما باید نگاهی دقیق به اون بندازید تا ببینین که به بررسی بیشتر نیاز داره یا نه. ایده خود رو با یه فردِ دیگه در میان بذارین تا فهمیده باشین که چی نیازه تا به ایده خود تحقق ببخشین. در خیلی از موارد، این روش چگونگی ایجاد خلاقیت بوسیله افراد موفق رو توجیه می کنه.

باقی مردم مطمئن هستن امکان این که مردم تحت تاثیر نوآوری شما قرار نگیرند، خیلی زیاده. اما هیچوقت به خود اجازه ندین که با افکارِ خود دلسرد شید. در آخر همت نقشی اساسی این وسط بازی می کنه. بر افکاری که ذهن شما رو خلا ق تر می کنه اهمیت بدید و روی اون ها تمرکز کنین. این کار ذهن شما رو مشغول می کنه. این که اجازه بدید ایده های خوبِ شما از بین برن، یه پتانسیل هدر رفته که می تونست پیشرفت شما رو به دنبال داشته باشه.

  1. فهرستی از برنامه های آینده

آینده نامشخص بوده اما پایان همیشه نزدیکه.

ـ جیم موریسون

هممون جملاتی چون “فردا یه رازه”، “واسه امروز زندگی کن” و “تو نمی توانی آینده رو تغییر دهی”، رو شنیده ایم. اما بسیاری با اینجور دیدگاهی به طور سخت مخالف هستن. البته می توان با این موافق بود که در شرایطی خاص، برنامه ریزی واسه آینده، کاری بی فایده س اما این که اصلا به فکر برنامه ریزی نباشیم هم کاری غلطه. هر انسانی یه جور برنامه ریزی داره. مشکل، ترس و تردیدیه که ما رو از عمل کردن بازمی داره.

واسه این که مصمم تر عمل کنین، فهرستی از برنامه های آینده خود جفت و جور کنین. این لیست بسیار مشابه لیستِ اول یعنی فهرست اهدافه. فرق این دو در اینه که فهرست برنامه ها وارد آینده شخصی شما نمی شه. عوضش لیستی از اتفاقاتِ مهم آینده س. تغییرات مهم در قانون یا روند آینده، نرم افزار های به درد بخور و…. این لیست شما رو باخبر و آماده نگه می داره. به روز موندن کمک بسیاری در حرفه شما داره.

  1. فهرستی از برنامه های احتمالی

اگه واسه باران دعا می کنین، باید با گل و لای هم کنار بیایید، چون که بخشی ار بارانه.

ـ دنزل واشنگتن

هر عمل، واکنشی برابر و در خلاف جهت داره و به این معنیه که شما نمی تونید هیچ کاری رو انجام بدین که عواقبی به دنبال نداشته باشه. هر تلاشی واسه موفق شدن، مشکلات یا خطراتی رو به همراه داره. حتی اگه خطرات دوری ناپذیر باشن، آماده بودن واسه عواقبِ کار همیشه مهم و خوبه.

وقتی که شما واسه انگیزه های تجاری خود برنامه ریزی می کنین یا وقتی که برنامه ریزی می کنین که در کاری سرمایه گذاری کنین، حتما یه فهرست از یافته های منفی و مثبتِ این کار جفت و جور کنین. جفت و جور یه لیست از اتفاقاتِ احتمالی و ناخوشایند موجود در راه هم لازمه. در اتفاقی که جنبه های مثبت بر جنبه های منفی غلبه می کنن، شما می تونید به آینده موفق دلگرم تر باشین.

تلاش کنین که همیشه واسه عکس العملِ کار های خود و آسیب های احتمالی آماده باشین. اگه احتمالات رو در نظر نگیرید، باید گفت که بی احتیاط عمل کرده اید و به طور کامل روشنه که این کار، در مغایرت با پیشرفت و موفقیته. تنها وقتی از روی حدس و فکر دست به عمل بزنین که هیچ گزینه دیگری ندارین.

  1. فهرست تجارب و پیشرفت هایی که امیدوارید در طول زندگی و قبل از مرگ به دست بیارید

چک لیست موفقیت روزانه,فهرست تجارب

تلخ ترین اشک هایی که روی مزار ها ریخته می شه، به خاطر حرف هاییه که گفته نشده و کارهاییه که انجام نشده.

ـ هریت بیچر استو

در آخر، یاد بگیرین که به دنبال تجربه کردن چیزایی که زندگی به شما پیشنهاد می دهد، برید. این کار به شما نیرو می بخشه و حسرت و پشیمونی شما رو به کمترین حد ممکن می رساند.

یکی از دلایل اصلی که ما می خواهیم موفق شیم، واقعا رسیدن به رویاهایمون و یا کامل کردن لیستِ آرزو های قبل از مرگه. تا وقتی که پیر شدیم و به گذشته خود فکر کردیم، لبخند بزنیم و از گذشته خشنود باشیم، نه این که حسرت بخوریم و اخم هامون رو در هم کشیم.

آزادانه هر چیزِ غیرممکنی رو هم در این لیست بذارین و بهترین گزینه بعدی رو با خلاقیت انتخاب کنین. وقتی که در زندگی به یه نقطه سخت رسیدید، نگاهی به این لیست کنین و ببینین که کدوم یکی از موارد از همه محتمل تره تا انجام بدین. با این کار نیروی از دست رفته خود رو بازخواهید یافت و دوباره به رفتن در راهِ خود ادامه میدید.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

خبرهای داغ روز زومیت سخنان بزرگان موفقیت پولدار شدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *