چک پول های ۱۰۰ هزار تومانی به تاریخ پیوست !

همونطور که در خبرا شنیدین از سه شنبه(۵ بهمن ماه) دارندگان چک پولای ۱۰۰ هزار تومانی فقط با ارائه کارت ملی و امضاء ، می باید این چک پولا رو خرج کنن.

به گزارش سایت تکناز این به اون معنیه که این چک پولا کم کم از چرخه مالی کشور خارج می شن و به موزه مجموعه داران قدیمی خواهند ملحق شد.

اما چک پولای ۱۰۰ هزار تومانی دارای چه مشخصاتی هستن؟

مبلغ اسمی: ۱۰۰۰،۰۰۰ ریال

رنگ :رنگ غالب ایران چک یه میلیون ریالی قهوه ای روشنه

ابعاد: ۷۵ در۱۶۰ میلیمتر

مشخصات روی چک:

۱- طرح روی ایران چک، یه تیکه از بنای تخت جمشیده.

۲- واترمارک تصویر فردوسی درسمت چپ و در خمیره و کاغذ که درمقابل نور از دوطرف ایران چک قابل رؤیته.

۳- نخ امنیتی پنجره ای که از نوع هولوگرام وبا نوشته ۱۰۰۰,۰۰۰ به صورت بی رنگ در بطن نخه.

۴- نخ امنیتی مخفی که درون کاغذ قرارگرفته و از نوع فلورسنت و با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایرانه.

۵- فیبرهای مرئی که در سطح چک پراکنده س و بدون هیچ ابزاری میشه دید.

۶-در بردر بالای طرح تخت جمشید عبارت (IRAN CHEQUE 100) به شکل مخفی هست که با تغییر زاویه در مقابل چشم قابل رؤیته.

۷-کلیه نقاطی که به رنگ قهوه ای روشن روی ایران چک نشون داده شده چاپ برجسته هستن که با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسائیه.

۸- دارای شماره امنیتی فارسی درقسمت بالا سمت راست که در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلایی تغییر پیدا میکنه. هم اینکه دارای شماره سریال (MICR) با توانایی کنترل ماشینی درقسمت پائین سمت چپه.

۹- واسه چاپ آرم بانک مرکزی در قسمت وسط سطح چک از مرکب گرمایی استفاده شده طوریکه با لمس انگشتان دست و افزایش گرما طرح نامبرده پنهون و پس از سردشدن دوباره ظاهر می شه.

۱۰- طرح ( see through نوع اول) در سمت چپ ایران چک عدد ۱۰۰۰,۰۰۰در پشت و روی چک به صورت عمودی و ناقص چاپ گردیده که با گذاشتن چک در مقابل نورعدد ۱۰۰۰,۰۰۰ بطور کامل رؤیت می شه.

۱۱- مرکب ضد کپی- درطرح( see through نوع دوم) واقع در زیربنای تخت جمشید مرکب نارنجی رنگ در کپی رنگی از ایران چک به رنگ قهوه ای کم رنگ تغییر پیدا میکنه.

مشخصات پشت ایران چک:

۱- در سمت چپ قسمت وسط عدد ۱۰۰ به شکل نامرئی هست که با تابش اشعه ماوراء بنفش دیده میشه.۲- قسمتهایی از پشت چک در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن تغییر می یابد.

بانک مرکزی عنوان می کنه که به خاطر رفع مشکلات به وجود اومده بوسیله منتشر کردن چک پولهای بانکی و آسون کردن بیشتر مبادلات در کشور به دنبال مصوبه هیئت وزیران مبادرت به منتشر کردن چک پولها می کنه. البته بانک مرکزی سیاست چاپ ایران چک بوسیله این بانک رو سیاستی موقتی عنوان کرده بود.

واسه اولین بار در مردادماه سال ۸۷ چک پولهای بانک مرکزی روونه بازار و جانشین ایران چکهای زیاد و بدون پشتوانه بانکها شد.

بانک مرکزی دلیل جمع آوری چک پولای ۱۰۰ هزار تومانی رو مقابله با پولشویی عنوان کرده.

در قوانین و دستورالعملهای مربوطه در بانک مرکزی واسه انتشار چک پول هیچ دستورالعملی مبنی بر انتشار ایران چک بوسیله این بانک وجود نداره و تموم مقررات در این مورد از جمله چگونگی انتشار، خرید و فروش و بقیه مقررات خطاب به بانکها هستش.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *