چگونه آب را تصفیه کنیم؟

چگونه آب را تصفیه کنیم؟

وقتی که در محیطای جور واجور قرار می گیرین و آب تمیز و پاکیزه ای واسه نوشیدن پیدا نمی کنین، فیلتر کردن آب می تونه براتون بسیار مهم باشه. البته اگه گزینه های پیشرفته دیگری هم در اختیار داشتین می تونین از بین اونا راحت ترین مورد رو واسه خود انتخاب کنین.

روش اول: فیلتر کردن آب در کمپ

 1. فیلتر فیزیکی رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین: فیلترهای پمپی ممکنه ارزون ترین گزینه در این طبقه بندی باشه اما سرعت کمی داره و کار کردن با اون براتون خسته کننده هستش. واسه سفرهای دراز مدت بهتره به دنبال فیلترهای جاذبه باشین که معمولا دارای کیسه های وصل هستن. این کیسه ها به همراه فیلتر با آب پر می شن و بعد آویزون می گردن. اینکار به آب اجازه میده از فیلتر عبور کنه و پاک شه. این گزینه سریع ترین و راحت ترین گزینه ایه که در اون نیاز به حمل فیلترهای پیشرفته ندارین. یادتون باشه که این فیلترها، شما رو در برابر ویروسا مراقبت نمی کنن اما در برابر باکتریا کارکرد بسیار موثری دارن. با اینحال همه نواحی حیات وحش نیازمند مراقبت از ویروس نیستن. مرکز کنترل بیماریای منطقه خود رو بررسی کنین یا از اطلاعات مرکز گردشگری شهر یا ناحیه خود استفاده کنین.
 2. در مورد آلودگیای شیمیایی هم اطلاعاتی به دست بیارین. قرصا گزینه ارزون قیمت اما موثری هستن که در برابر باکتریا از بدن شما مراقبت می کنن. این قرصا به دو شکل عادی عرضه می شن:
 • قرصای ید که باید به مدت دست کم نیم ساعت در داخل آب قرار گیرند. این نوع قرصا بعضی از اوقات به همراه قرصای دیگری فروختده می شن تا طعم ید رو مخفی کنن. زنان باردار و آدمایی که از مشکلات تیروئیدی رنج می برن نباید از این روش استفاده کنن. هیچکی نباید از این روش واسه تامین آب اصلی خود واسه بیشتر از چند هفته استفاده کنه.
 • قرصای دی اکسید کلر معمولا زمان انتظار نیم ساعت ای دارن. بر خلاف قرصای ید، این قرصا در نواحی که با باکتریا آلوده شدن موثر عمل میکنن اما باید قبل از نوشیدن اون ۴ ساعت منتظر بمونین.
 1. نور ماورابنفش رو هم امتحان کنین: لامپای نور ماورا بنفش می تونن باکتریا و ویروسا رو از بین ببرن البته تنها وقتی که اینکار به مدت زمان کافی روی آب اعمال شه. لامپای ماورابنفش جور واجور شدتای متفاوتی دارن. دستورالعمل شرکت سازنده انا رو دنبال کنین.
 2. آب رو بجوشونین: این گزینه موثرترین روش واسه کشتن پاتوژن هاست و می تونه بسیار به درد بخور باشه. شاید جوشوندن آب واسه زمانای جور واجور روز کار آسونی نباشه اما یادتون باشه که اگه آب رو الان جوشونده باشین واسه جفت و جور صبحونه یا قهوه خود دیگه به فیلتراسیون اضافی نیاز دارین.
 • در ارتفاعات بلند، آب رو دست کم سه دقیقه بجوشونین چون آب در اینجور آب و هوایی با دمای کمی می جوشه.
 1. از فولاد ضد زنگ واسه بطریای خود استفاده کنین: بطریای پلاستیکی تنها یه بار مصرف هستن چون پلاستیک ممکنه در طول زمان تجزیه شه و مواد شیمیایی خطرناکی به آب اضافه کنه و حتی باکتریا رو هم به اون اضافه کنه. حتی بطریای آلومینیومی هم پوشش پلاستیکی داخلی دارن و واسه آب سالم نیستن.
 2. از منبع اصلی چشمه آب بخورین: اگه به اندازه کافی خوش شانس باشین و بتونین چشمه آب طبیعی پیدا کنین، می تونین ازش استفاده کنین.یادتون باشه که این قانون همیشگی نیس و می تونه در نواحی کشاوری، نواحی استخراج معدن یا نواحی با ارتفاع کم که جمعیت زیادی در کنار اون زندگی می کنن خطرناک باشه.

روش دوم: فیلتر کردن آب در شرایط اورژانسی

 1. از فیلترهای سریع در شرایط اورژانسی استفاده کنین: آب رو از پیراهن یا فیلتر قهوه عبور بدین تا بتونین رسوبات قابل مشاهده رو از اون خط بزنین. اجازه بدین آب دست کم واسه چند دقیقه به صورت ساکن بمونه و بعد آب روی ظرف رو به ظرف دیگری انتقال بدین. اگه براتون ممکن بود این آب رو بجوشونین تا بتونین از شر پاتوژنای موجود در اون خلاص شید. مراحل زیر می تونه فیلتر موثرتری رو به شما آموزش دهد اما یادتون باشه که این روش ها به مدت زمان زیادی نیاز دارن.
 2. زغال چوب بسازین: زغال چوب می تونه یه فیلتر عالی باشه. واقعا بیشتر موادی که واسه جفت و جور فیلتر از اونا استفاده می شه از زغال چوب ساخته شدن. اگه می تونین آتیش جفت و جور کنین میتونین زغال چوب خود رو بسازین. از چوب آتیش بسازین و اجازه بدین به طور کامل بسوزد. اونو با خاکستر بپوشونین و دست کم چند ساعت منتظر بمونین. بعد از اینکه به طور کامل خنک شد، چوب رو به تیکهای ریزتری تبدیل کنین. خوب حالا زغال چوب شما آماده س. با اینکه این زغال چوب ممکنه به اندازه زغالای فعال موثر نباشه اما جفت و جور اون در حیات وحش اسانتره.
 3. دو ظرف آماده کنین: حالا شما به ظرف بالایی با یه سوراخ کوچیک در انتهایش نیاز دارین تا بتونین از اون واسه ایجاد فیلتر استفاده کنین. ظرف پایینی واسه دریافت آب تمیز و فیلتر شده. گزینه های زیر رو مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.
 • اگه به بطری پلاستیکی دسترسی دارین، می تونین اونو به دو قسمت برش بدین و از هر بخش به عنوان ظرف استفاده کنین.سوراخی در درب اون بسازین تا به عنوان سوراخ فیلتراسیون عمل کنه.
 • اگه بطری نداشتید می تونین از دو سطل استفاده کنین.
 • در شرایطی که لوازم زیادی وجود نداره می تونین به دنبال گیاهانی باشین که واسه ایجاد ظرف مناسب هستن.
 1. از یکدست تمیز واسه پوش,ندن سوراخ فیلتراسیون استفاده کنین: پارچه رو روی ظرف بکشین. از پارچه کافی واسه پوش,ندن پایه ظرف استفاده کنین وگرنه زغال وارد آب می شه.
 2. حالا زغال رو روی پارچه بذارین. گرده های زغال رو روی پارچه بذارین. واسه اینکه فیلتر موثرتری داشته باشین باید اجازه بدین اب قطره قطره از روی زغال عبور کنه و به ظرف بریزه. اگه آب خیلی راحت از فیلتر عبور کنه باید دوباره اینکار رو تکرار کنین.
 3. زغال رو با ریگ ، شن یا پارچه بیشتر بپوشونین: اگه براتون ممکن بود لایه دیگری از پارچه رو روی اون بذارین. چه این لایه دوم رو اضافه کرده باشین و چه اضافه نکرده باشین ، به کار گیری ریگ یا شن و ماسه می تونه در گرفتن رسوبات بزرگ تر به شما کمک کنه. برگ و چمن هم می تونه در این شرایط اثر داشته باشه.
 4. آب رو فیلتر کنین: ظرف بالایی رو بالای ظرف پایینی بذارین. آب رو اضافه کنین و منتظر بمونین به صورت قطره قطره وارد ظرف پایینی شه.
 5. اینکار رو تا وقتی که آب تمیز نشده ادامه بدین: بیشتر واسه اینکه آب پاک و تمیزی داشته باشین نیاز دارین این روند رو دو سه بار تکرار کنین.
 6. اگه براتون ممکن بود آب رو بجوشونین: فیلتر کردن بیشتر سموم و بوها رو نابود می کنه اما باکتریا ممکنه از فیلتر رد شن. اگه براتون ممکن بود آب رو بجوشونین.
 1. ماده بالایی رو به طور تکراری عوض کنین: لایه بالایی شن و ماسه در برگیرنده میکروبا و آلاینده های مختلفی هستش. بخاطر این بعد از اینکه چند بار از این فیلتر استفاده کردین بهتره لایه بالایی شن و ماسه رو وردارین و با شن تمیزی جانشین کنین.

روش سوم: انتخاب و به کار گیری فیلترهای خونگی

 1. در اول باید بدونین آب شما چه آلاینده هایی داره: تلاش کنین از پایگاه داده محلی واسه دریافت این اطلاعات استفاده کنین. اگه براتون ممکن نبود به اداره آب زنگ بزنین و از اونا در مورد مشکلات آب سوال کنین.
 2. نوع فیلتر خود رو انتخاب کنین: بعد از اینکه مواد شیمیایی موجود در آب رو شناسایی کردین، می تونین بسته بندی یا توضیحات آنلاین فیلترهای آب رو بخونین و نوع محصول دلخواه خود رو انتخاب کنین. به نکات زیر توجه کنین:
 • زغال چوب یا فیلترهای ساخته شده از اون، ارزون هستن و به طور گسترده در دسترس افراد قرار دارن. اونا می تونن آلاینده های طبیعی مثل سرب، جیوه و آزبست رو فیلتر کنن.
 • فیلترهای اسمز برعکس می تونن آلاینده های غیر طبیعی مثل آرسنیک و نیترات رو فیلتر کنن. اونا زیاد موثر نیستن و تنها وقتی از این فیلترها استفاده کنین که بدونین آب با کربن شیمیایی آلوده شده و تصفیه نشده.
 • فیلترهای رد و بدل کردن سون مواد معدنی رو هم از بین می برن و آب سخت رو به آب نرم تبدیل می کنن. این نوع فیلترها آلاینده رو حذف نمی کنن.
 1. نوع نصب رو انتخاب کنین: شکلای جور واجور مختلفی از فیلترها در بازار هست که با نیازای جور واجور افراد موافق هستد. شما می تونین براساس نیاز خود یکی از اونا رو انتخاب کنین.
 2. فیلتر رو براساس دستورالعملای شرکت سازنده نصب کنین: هر فیلتر باید یه سری از دستورالعملا رو داشته باشه تا بتونه چگونگی تنظیم و نصب درست رو به شما نشون بده. در بیشتر موارد مونتاژ فیلتر کار اسانیه اما اگه در نصب اون با مشکل مواجه شدید با سازنده تماس بگیرین.
 1. آب رو از فیلتر رد کنین: آب سرد رو باز کنین و اونو از فیلتر عبور بدین. در بیشتر موارد، آب وارد قسمت بالایی فیلتر می شه و بعد به قسمت پایینی اون میره.آب تمیز و پاکیزه در انتهای ظرف قرار میگیره.
 • وقتی که آب رو از داخل فیلتر عبور می دید اونو غوطه ور نکنین. در اینجور شرایطی ابی که از فیلتر عبور داده می شه ممکنه تمیز و خالص نباشه.
 • آب گرم ممکنه به بعضی از فیلترها اسیب وارد کنه. بهتره دستورالعملای شرکت سازنده رو مورد بررسی قرار بدین.
 1. کارتریج فیلتر رو همونجوری که پیشنهاد شده عوض کنین: بعد از چند ماه کار کردن با فیلتر، فیلتر آب کربنی بسته می شه و دیگه نمی تونه کار تمیز کردن آب رو به درستی بکنه. در اینجور شرایطی بهتره کارتریج تازه ای واسه فیلتر خود جفت و جور کنین. کارتریج قدیمی رو وردارین و دور بندازین. بعد اونو با کارتریج جدیدی جانشین کنین. بعضی از فیلترهای آبی مدت زمان طولانی تری رو کار می کنن. بهتره دستورالعملای کارخانه سازنده رو بررسی کنین.

روش چهارم: ساخت فیلتر سرامیکی واسه منبع آب خونگی

 1. منابع لازم خود رو جمع آوری کنین: فیلترهای سرامیکی خونگی با فیلتر کردن آب از لایه های سرامیک متخلخل باعث تمیز شدن اون می شوندو سوراخا به اندازه کافی کوچیک هستن و باعث گرفتن مواد آلاینده می شن. این سوراخا می توانندبه راحتی آب رو از خود عبور بدن. واسه جفت و جور فیلتر آب سرامیکی، به لوازم زیر نیاز دارین:
 • عنصر فیلتر سرامیکی. شما می تونین فیلتر شمع یا ظرف فیلتر رو از فروشگاه های جور واجور بخرین. مطمئن شید که این فیلترها با احتیاجی که دارین سازگاره و می تونه ناخالصیا رو خوب از آب پاک کنه.
 • دو سطل. یکی از سطلا به عنوان گیرنده ناخالصیای اب عمل می کنه و سطل دوم واسه گرفتن آب تصفیه شده استفاده میشن.
 • شیر اب. این گزینه در انتهای سطل قرار میگیره تا آب تصفیه شده رو بگیره.
 1. سوراخایی رو در سطل بسازین: کلا شما به سه سوراخ نیاز دارین. یکی از اونا در انتهای سطل بالایی، یکی از اونا روی درب سطل پایینی و دیگری داخل سطل پایینی.
 2. شیر رو نصب کنین: خوب حالا شیر آب رو طبق دستور شرکت سازنده اش روی فیلتر نصب کنین. اونو از داخل محکم کنین و مطمئن شین که به طور ثابت در جایگاه خود قرار گرفته.
 3. فیلتر رو نصب کنین: عنصر فیلتر رو در سوراخ در بالای سطل نصب کنین. حالا سطل بالایی رو در بالای سطل پایینی نصب کنین.
 4. آب رو فیلتر کنین: آب شامل مواد ناخالصی رو در سطل بالایی و روی فیلتر بریزین. آب از راه فیلتر شروع به تخلیه می کنه و به سمت پایین می اید. روند فیلتراسیون ممکنه چند ساعت طول بکشه. این موضوع به مقدار آبی که فیلتر می کنین بستگی داره. بعد از اینکه مقدار آب کافی در سطل پایینی جمع آوری شد، از شیر آب واسه انتقال اون به فنجون استفاده کنین. این آب تمیزه و میشه از اون واسه نوشیدن هم استفاده کرد.
 1. فیلتر آب رو تمیز کنین: ناخالصیای موجود در آب در انتهای ظرف بالایی جمع می شه. این مواد باید تمیز شن. فیلتر رو جدا کنین و از سرکه واسه تمیز کردن اون استفاده کنین.