چگونه آکنه را درمان کنیم؟

گزینه های بسیاری واسه درمانای طبیعی جوش وجود دارن. اما چیجوری بین گزینه های موجود انتخاب می کنین؟ مواردی که من در این مطلب فهرست کردم، اونایی هستن که فهمیدم بهترین تاثیر رو دارن و از بقیه قوی ترن.

هر کسی فرق داره. شاید پیدا کردن راه حلی که واسه شما بهتر جواب میده، به کمی تلاش و خطا نیاز داشته باشه. اما مهم تر از همه اینه که تسلیم نشید.

به گزارش آلامتو به نقل از فیتنس مگزین؛ در طول سالای زیادی که با جوش درگیر بودم، تقریبا هر دوا و درمانی رو امتحان کردم. بدیش اینه درمانای نسخه ای رو هم امتحان کردم، اما مسئله عجیب اینه که بعد از امتحان کردن همه چیز، فهمیدم که درمانای گیاهی واسه جوش، بهترین تاثیر رو دارن. جدی می گم!

جوش من در حدود ۱۳ سالگی شروع، و روز به روز هم بدتر می شد. مادرم همیشه به من می گفت «فقط تا بعد از دبیرستان صبر کن، بهتر می شه.» اما اونا چند سال اومدن و رفتن، بدون اینکه چیزی عوض شه. بعد از اون من امیدوار بودم که تا آخر دوران دانشکده، شک نداشته باشین بهتر میشم. اما همونطور که حدس می زنید، ۴ سال بعد هم هیچی عوض نشد.

در طول تموم مدت دبیرستان و کالج، من به دنبال کمک بودم اما هیچی موثر نبود. این مساوی بنظر نمی رسید، چون جوش بعضی افراد با بالا رفتن سنشون بهتر می شه. دلیلش اینه که بنظر می رسه بعضی وقتا، جوش یه اتفاق موقته که به دلیل تغییرات هورمونا اتفاق می افته، اما واسه من و بسیاری دیگه، اینطور نیس.

بعضی از دلیلای جوش که پزشکان هیچوقت به شما نخوان گفت اینا هستن:

 1. اول از همه، به هیچکی اعتماد نکنین. منظورم اینه که پزشکان و کارشناسان پوست به شما خواهند گفت که رژیم غذایی مهم نیس و درمانای طبیعی واسه جوش موثر نیستن، مسئله فقط مربوط به هورمون هاست و شما بجز مصرف داروهای نسخه ای اونا، نمی تونین کار دیگری انجام بدین.
 2. چیزی که می خورید، مهمه. خیلی مهمه که مراقب چیزی باشین که وارد بدنتون می کنین. از تموم غذاهای فراوری شده دوری کنین و غذاهای طبیعی بخورین و مطمئن شید که در رژیم غذایی تون، چربیای کافی هست. مانند آووکادو و روغن نارگیل. بعضی وقتا لبنیات می تونن مشکل ساز شن و باید علاوه بر اونا از قند تصفیه شده هم دوری شه.
 3. یه آزمایش خون انجام بدین. خونتون رو از نظر ویتامینا و مواد معدنی آزمایش کنین تا مطمئن شید دچار هیچ نوع کمبودی نیستین. چند مورد اصلی که باید در آزمایشتان وجود داشته باشه، ویتامین A و زینکه. هم اینکه ممکنه ایده خوبی باشه که تیروئید و سطوح هورمونی تون (پروژسترون و تستوسترون) رو هم بررسی کنین.
 4. مواد آلرژی زا! جوش شما ممکنه نتیجه یه آلرژی باشه. مشخص کنین که هر گونه ماده آلرژی زایی هست که احتمال داشته باشه باعث جوش شما شه یا نه، مانند گلوتن که ممکنه اندازه جذب مواد مغذی رو کم کنه. بقیه مواد آلرژی زای عادی عبارتند از لبنیات، مخمر و تخم مرغ. ممکنه آلرژیای غذایی، با تاخیر بر شما تاثیر بذارن، مخصوصا اگه گرفتار به سندرم روده چکه کن باشین.

و اما ۱۰ مورد از بهترین درمانای به طور کامل طبیعی واسه جوش:

 1. جوش شیرین

این، درمان طبیعی مورد علاقه من واسه جوش س. با کمال تعجب، من ماسک جوش شیرین رو چند سال قبل کشف کردم و باید بگم که این ماده در پاکسازی پوست، فوق العاده قویه. جوش شیرین، نه فقط به نابود کردن جوشا و کاهش التهاب کمک می کنه بلکه یه لایه بردار هم هست و به حذف سلولای مرده پوست کمک می کنه.

به خاطر این، در کاهش هرگونه آثار زخمای قدیمی یا جای جوشا، بسیار موثره. واسه به کار گیری اون، فقط چند قاشق چایخوری جوش شیرین وردارین و اونو با آب گرم مخلوط کنین تا به شکل خمیر در بیاد. این خمیر رو به پوستتون بزنین. شاید بهتر باشه که در چند بار اول، اونو فقط ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوستتون بذارین، چون ممکنه زیادتر از اندازه قوی باشه.

شما می تونین این زمان رو کم کم به یه ساعت زیاد کنین یا حتی اونو در طول شب (کاری که من انجام میدم) روی پوستتون بذارین. بعد از یه بار استفاده، شما می تونین فرق زیادی در پوستتون ببینین.

 1. سرکه سیب

سرکه سیب یه درمان قوی دیگه واسه جوش س که دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی هستش. واسه شروع، چند قاشق چایخوری سرکه سیب رو با نصف یا یه چهارم فنجون آب رقیق کنین، چون وقتی که بطور مستقیم روی پوست استفاده شه، می تونه بسیار قوی باشه. مطمئن شید از سرکه سیبی استفاده می کنین که خام و تصفیه نشده بوده و شامل بچه سرکه باشه، چون دارای بیشترین مواد مغذیه.

 1. روغن نارگیل

روغن نارگیل، یه ماده ضد باکتری و ضد قارچه، هم اینکه بسیار مرطوب کننده و ملایم هستش. این ماده به مقابله با باکتریا و کاهش قرمزی کمک می کنه. روغن نارگیل رو به پوستتون بزنین و اونو ماساژ بدین. شما می تونین اینکار رو چند بار در روز تکرار کنین. با روغن نارگیل، هیچ احتیاجی به به کار گیری مرطوب کننده نیس. این روغن بسیار موثره و منافذ شما رو بسته نمی کنه. واسه اینکه به طور کامل از امتیازات اون بهره مند شید، از روغن نارگیل ارگانیک که تصفیه نشده باشه، استفاده کنین.

 1. روغن درخت چای

روغن درخت چای، یه اسانسه و می تونه یه درمان به طور کامل طبیعی و بسیار قوی واسه جوش باشه، چون ضد باکتریه. واسه به کار گیری اون، مقدار کمی (۵ تا ۱۰ قطره) از روغن درخت چای رو با یه چهارم فنجون آب مخلوط کنین. یه پنبه توپی رو در این مخلوط خیس کنین و به پوستتون بزنین. شما می تونین اینکار رو چند بار در طول روز تکرار کنین یا در زیر آرایشتان ازش استفاده کنین.

 1. سفیده تخم مرغ

من در مورد خوردن اونا صحبت نمی کنم! وقتی سفیدهای تخم مرغ به عنوان ماسک صورت استفاده شن، یه درمان طبیعی عالی واسه جوش هستن. سفیدهای تخم مرغ، چربی رو کاهش میدن و علاوه بر بیرون کشیدن آلودگیا، منافذ رو به کمترین حد ممکن می رسونن.

واسه به کار گیری اون، سفیده تخم مرغ رو از زرده اون جدا کنین و بعد با یه پنبه توپی یا انگشتانتون، سفیده تخم مرغ رو به پوستتون بزنین. بعد از چند دقیقه، احساس می کنین که سفت می شه. شما می تونین سفیده تخم مرغ رو از ۱۰ دقیقه تا یه ساعت روی پوستتون بذارین. پس از اون، پوستتون درخشندگی عجیبی پیدا می کنه.

 1. آب لیمو

واسه این یکی، شما می تونین از آبلیمو، و یا یه لیموی تازه آبگرفته استفاده کنین. لیمو دارای خواص ضدباکتری و قابض طبیعیه که به تمیز کردن پوستتون کمک می کنه. آب لیمو رو به پوستتون بزنین و بذارین بمدت ۱۵ دقیقه تا یه ساعت روی پوستتون بمونه.

 1. سیر

سیر نه فقط به شکل مصرف خوراکی، دارای خواص ضد باکتری طبیعی و عالی هستش، بلکه به شکل موضعی هم فوق العاده س. واسه به کار گیری اون، یه حبه سیر وردارین و اونو به شکل نازک برش بدین. برشای سیر رو روی پوستتون مالش بدین، مخصوصا روی همه نواحی مشکل دار. مطمئن شید که آب سیر به پوستتون مالیده می شه. بذارین بمدت ۱۵ تا نیم ساعت روی پوستتون بمونه.

 1. قالبای یخ

واسه کمک به کاهش التهاب، یه قالب یخ رو روی نواحی مشکل دار مالش بدین. سرمای اون، نه فقط منافذ شما رو می بنده بلکه باکتریا رو هم بیرون می راند. شما می تونین با ریختن آب سرد روی صورتتون هم به اثرات مشابهی برسین.

 1. نشاسته ذرت

نشاسته ذرت، بسیار آرامش دهنده و ملایمه. وقتی که دچار قرمزی و تحریکات پوستی هستین، این ماده یک درمان طبیعی عالی واسه جوش شما حساب می شه. شما می تونین نشاسته ذرت رو فقط روی جوش هاتون بزنین یا روی کل صورتتون بمالید. من بعضی وقتا، اونو در تموم شب روی پوستم می ذارم و در صبح، متوجه تغییر زیادی در پوستم میشم.

 1. آلوئه ورا

آلوئه ورا، بسیار آرامش دهنده س و التهاب و قرمزی رو کم می کنه. واسه به کار گیری اون، ژل اونو با به کار گیری انگشتانتون به پوستتون بزنین. می تونین روزی چند بار ازش استفاده کنین. اگه گیاه آلوئه ورا داشته باشین، بهتر می شه. چون می تونین به آلوئه اون طرف تازه دسترسی داشته باشین، بدون هیچ گونه ماده افزودنی. یا می تونین ژل آلوئه اون طرف ارگانیک جفت و جور کنین.

من هنوزم به به کار گیری این درمانهای طبیعی واسه جوش ادامه میدم. معمولا روزی یه بار از ماسک جوش شیرین و روغن نارگیل استفاده می کنم. حالا پوست من صاف تره. با اینحال اگه هفته ای بسیار پر استرس داشته باشم یا چند هفته از جوش شیرین استفاده نکنم، ممکنه دوباره جوش بزنم.

مهم نیس که دلیل جوش شما چیه، حالا بهترین زمان واسه امتحان کردن این درمانای طبیعی جوش و تلاش واسه بهبودی پوستتون به بهترین شکل ممکنه. خبر خوب اینه که چیزای زیادی واسه امتحان کردن هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *