چگونه اجاق گاز را در خانه تعمیر کنیم؟

flame-gas-stove-burns-yellow

در مقاله قبلی در مورد روش تعمیر یخچال صحبت کردیم که اتفاقا مورد استقبال شما عزیزان هم قرار گرفت، در ادامه سری مقالات تعمیر در خونه می خوایم روش رفع عیب گازهای خونگی رو مورد بررسی بذاریم.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ اجاق گازها به طور حتم امتیازات زیادی دارن که از جمله اونا میشه به گرمای تقریبا ثابت، صرفه جویی در هزینه ها و کار کردن در نبود برق اشاره کرد. با این حال، در همه شکل های جور واجور اونا باید بشه آتیش رو واسه آشپزی شعله ور ساخت. در بعضی موارد، این مسئله با مشکل مواجه می شه. حالا خوبیش اینه شما می تونین در بیشتر اوقات خودتون نسبت به حل اون دست به کار شین و احتیاجی به افراد متخصص در این مورد نیس.

با ما همراه باشین تا راه حلای ساده در این رابطه رو به شما یاد بدیم.

مشکل: بسته شدن با باقی مونده های مواد غذایی

تجمع چربی و یا وجود تیکه های خوراکی، یکی از عادی ترین علل روشن نشدن اجاق و بستن جریان گاز هستش.

راه حل:

اول توری که روی شعله مشکل دار قرار داره رو وردارین. بعد کلاهک اون رو از جاش خارج کنین. با پایه مهم و موم شده شعله هم همین کار رو انجام بدین. ممکنه نیاز باشه چند پیچ رو باز کنین. محل رو با به کار گیری هوله گرم و نم دار تمیز کنین. پایه شعله رو در سرکه یا آب گرم خیس کرده و هر گونه چربی رو با به کار گیری مسواک و برس پاک کنین. در آخر، بوسیله خلال دندون و یا جریان هوا، سوراخای شعلع رو تمیز کنین.

وسایلی که ورداشته اید رو سر جاش بذارین. شاید مشکل شما برطرف شده و گاز روشن می شه. اگه مسئله بازم پابرجا بود، ممکنه پیچ خوردگی در منبع گاز و یا معضلی بزرگتر وجود داشته باشه. در این جور موارد، تماس با یه تعمیرکار مجرب پیشنهاد می شه.

وجود نشتی و اتصال ناجور در اجاق

به دلیل اون که اجزای قابل جا به جایی زیادی در بالای اجاق وجود نداره، احتمال داره در جریانا نشتی و اتصال ناجور اتفاق بیفته؛ به خصوص هنگام نصب یا تمیز کردن. اگه سیمایی که شعله رو به ماژول کنترل (فندک) وصل می کنن رابطه درستی نداشته باشن، جرقه لازم واسه روشن شدن شعله ایجاد نمیشه.

راه حل:

در قدم اول، دوشاخه اجاق رو از پریز درآرین تا جریان برق قطع شه. شبکه آهنی و کلاهک شعله مشکل دار رو وردارین. پایه مهر و موم شده شعله رو ورداشته و به دنبال سیمای قطع شده و مشکل دار بگردین. اونا رو تعمیر کرده و جریان رو برقرار کنید. پایه و دیگه اجزا رو سر جاشون قرار داده، برق دستگاه رو وصل کنین و دوباره اجاق رو امتحان کنین.

مشکل: خرابی فندک

اگه تموم کارایی که در بالا گفتیم رو انجام دادین و مشکل بازم پا بر جاست، ممکنه فندک گاز دچار مشکل شده باشه. یه راه ساده واسه این که بفهمیم فندک نیاز به تعویض داره یا خیر، اینه که چراغا رو خاموش کرده دستگیره اون رو بچرخونیم. اگه جرقه به جای آبی روشن، نارنجی یا زرد رنگ بود، شما نیاز به تعویض فندک دارید.

راه حل:

گاز و برق اجاق رو قطع کنین، کلاهک شعله رو وردارین و با به کار گیری پیچ گوشتی، پایه رو جدا کنین. اتصال سیمایی که از درون فندک بیرون اومده ان رو قطع کنین.

فندکا معمولا از سیستمایی ساده واسه قطع شدن استفاده می کنن، پس شما احتیاجی به بریدن و یا جدا ساختن سیما نخواد داشت. مدل اجاق خود رو واسه جفت و جور فندک مناسب چک کنین. بعد از جایگزینی با فندک جدید، نسبت به قرار دادن دوباره لوازم اقدام کرده و دوباره کارکرد درست اون رو مورد بررسی بذارین.

اگه مشکل شما با این راه ها برطرف نشد، شاید جایگزینی سوییچ فندک و یا ماژول کنترل اون می تونه مشکل رو برطرف کنه. وگرنه، با تعمیرکاری حرفه ای و مجرب تماس بگیرین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

ما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *