چگونه اجسام را با قدرت ذهن جابجا کنیم؟

چگونه اجسام را با قدرت ذهن جابجا کنیم؟

جابجا کردن اجسام با قدرت ذهن حقیقت داره؟ شکی نیس که ذهن آدم بسیار پیچیده س و درک تموم قدرت های اون الان شدنی نیس.

فراروان شناسی یا فرا روان بینی (Telekinesis) چیه؟

شاید تصور کنین که این فقط یه شوخیه، اما باید بدونین که طیف متنوعی از قدرتا، مثل پیش بینی (اطلاع از آینده) و تله پاتی (توصیف چیزایی از راه دور) در این جهان وجود دارن. اما حتی از دید فراروان شناسی هم اثبات توانایی حرکت دادن وسایل از راه قدرت ذهنی و آزمایش اون کار سختیه.

کلمه فرا روان بینی از یه واژه یونانی که ترکیبی از دو کلمه ذهن و حرکت است جدا گردیده و هم اینکه PK یا تلکینسیس هم نامیده می شه.

حرکتای فرا روانی عجیب و غریب ساختگی رو میشه در فیلمای کمدی تخیلی مشهوری مانند X-Men  و  شخصیتایی مثل جین گری که دارای قدرتای فرا روانی قوی ای بود مشاهده کرد.

فیلم “Push” که در سال ۲۰۰۹ ساخته شد در مورد گروهی از جوانان آمریکایی با تواناییای جور واجور فرا روانی بود که با به کار گیری قدرتای عجیب خود به مقابله بایکی از سازمانای دولتی داغون کننده آمریکا می پردازن.

با اینکه خیلی از آمریکاییا ، تواناییای فرا روانی رو باور دارن (چیزی در حدود ۱۵ درصد از مردم آمریکا براساس  نظر سنجی Baylor Religion  به این موضوع فکر میکنن)، دلایل علمی لازم واسه اثبات اینجور پدیده ای وجود نداره و یا بسیار کمه.

بعضی از افراد حتی فرا روان بینی رو به دنیای الهی پیوند میدن، مثلا بعضی بدین امر فکر می کنند که بعضی از گزارشات بر اساس مشاهده ارواح، نشونه ای از خشم روحی و روانی ناخودآگاه شخص هستن نه مشاهده واقعی ارواح. اگه مردم می تونستن وسایل لازم روزمره شون رو بدون هیچ تلاش اضافی و فقط با قدرت تفکر خود حرکت بدن، درک این پدیده بسیار آسون می شد.

کی دوست نداره که بدون بلند شدن از جاش و فقط با یه حرکت ذهنی ساده، فنجون قهوه خود رو از روی پیشخوان به سمت خود هدایت کنه؟ با اینکه بسیاری همچین چیزی رو پسند می کردن شک نداشته باشین اینجور اتفاقی هیچوقت نمیفته. پس، محققان بر عبارتی با عنوان  “micro-PK” یا دستکاری وسایل بسیار کوچیک تمرکز کردن.

ایده این محققان اینه که حتی اگه اینجور توانایی هست، نیروی اون بسیار ضعیف و نا محسوسه. پس، انرژی فیزیکی کمتر استفاده شده واسه حرکت دادن جسم ، اثر مشخصی رو به همراه داره. به خاطر همین، آزمایشات بیشتر روی شاهکارهای قابل مشاهده مانند تلاش واسه اینکه  تاس همیشه روی عدد خاصی قرار گیرد، چرخاندن یه هرم کاغذی و یا تاثیر گذاشتن روی اعداد تصادفی تولید شده بوسیله کامپیوتر و تولید عددی خاص تمرکز دارن.

با در نظر گرفتن روشای استفاده شده، آزمایشای فرا روان بینی بیشتر بر موشکافی آماری پیچیده متکی هستن؛ مسئله این نیس که یه فرد می تونه یه قاشق رو خم کنه یا یه لیوان رو از طریق قدرت ذهنی به سمت خود بکشه ، بلکه مسئله اینه که یه فرد می تونه در چیزی بیشتر از هزار آزمایش کاری کنه تا  سکه دست کم در پنجاه درصد از موارد، شیر رو نشون بده.

خیلی از مردم که قادر به حرکت دادن اشیا از طریق قدرت ذهنی خود نیستن این جور کارا رو یه نوع دسیسه واسه فریفتن افراد و کسب پول هنگفت می دونن، هرچند در اواخر دهه ۱۸۰۰، این پدیده عنوان یه توانایی ذهنی قابل اثبات درک شده بود. در اون زمان کار و کاسبی مدیوما به بالاترین درجه خود رسیده بود  و اونا ادعا می کردن که در طول جلساتی که برگزار می کنن با روح مردگان رابطه برقرار می کنن و وسایل رو یهویی و مرموز حرکت می دونن، شناور می کردن و یا حتی خودشون به طور عجیبی یه دفعه در میان یه اتاق تاریک به پرواز در می اومدن.

با اینکه پس از اون خیلی از مردم من جمله، سر آرتور کنن دویل، خالق شرلوک هولمز راضی شد که این ادعاها، ترفندهای کلاهبردارانه ای بیش نبوده ان. روانشناسان فریبکار واسه عملی کردن حقهای شیطانی خود از هیچ چیزی افسوس نمی کردن و از سیمای مخفی گرفته تا همدستانی که در تاریکی لباس مشکی می پوشیدند تا خود رو مخفی کنن  به خاطر جلب نظر مخاطبین استفاده می کردن. اما همونطور که علم مردم نسبت به فرا روان بینی ساختگی پیشرفت کرد، این کار و کاسبی، کم کم رنگ باخت و از بین رفت.

لکن دوباره در دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ یعنی درست، وقتی که یکی از محققین دانشگاه دوک به نام جی. ب. رین به این ایده علاقه مند شد که مردم می تونن با به کار گیری ذهنشون بر نتیجه حوادث تاثیر بذارن جانی تازه گرفت . رین آزمایشات خود رو با تستای چرخاندن و پرتاب تاس شروع کرد و از افراد خواست تا بر نتیجه ای که تاس نشون میده تاثیر بذارن.

با اینکه یافته های آزمایشات اون درهم و برهم بود و اثرات کمی رو نشون می داد، اما ایشون رو راضی کرد که چیزی اسرار آمیز در اون طرف ذهن آدم هست. بدیش اینه ، محققان دیگه موفق به باز آزمایی یافتهش نشدن و خطاهای زیادی در روشش یافت شد.

اوری گلر (Uri Geller)

اوری گلر (Uri Geller)

در دهه ۱۹۷۰، اوری گلر (Uri Geller) به عنوان مشهورترین فرا روان بین جهان شناخته شد و صدها سفر رو به سراسر جهان انجام داد تا تواناییای فرا روان بینی خود رو به نمایش بزاره، از جمله قابلیتش به کار انداختن ساعتای شکسته و خم کردن قاشق بود.

هر چند اون به کار گیری حقهای جادویی رو رد می کرد، خیلی از محققان دیدن که تموم تواناییای عجیب گلر می تونه بوسیله  جادوگران و شعبده بازان هم تکرار شه. علاقه عمومی به فرا روان بینی، دوباره در دهه ۱۹۸۰ به بالاترین درجه خود رسید. جیمز هاردیک، یکی از شخصیتای میدون فرا روان بینی، در سال ۱۹۸۱ با حضور در چندین نمایش تلویزیونی موفق به نشون دادن قدرت خود در نمایش تلویزیونی «این خط من» است گردید. اون ادعا کرد که لوازم کوچیک، مانند مداد یا یه دفترچه تلفن رو می تونه با قدرت ذهنش حرکت دهد. مجری برنامه باب بارکر و جیمز رندی، در مورد این موضوع شک داشتن و تصور می کردن که هاردیک فقط به صورت مخفیانه چیزی رو به این وسایل کوچیک وصل می کنه که دلیل حرکتشان می شه و یا شاید از جریان هوا در بین صفحات کتاب استفاده می کنه تا اونا رو بدون حرکت دستش ورق بزنه.  واسه جلوگیری از این روش فریبکارانه، رندی  قطعات فومی  رو در دور و بر کتاب باز قرار داد، طوری که اگه   صفحات کتاب از طریق هوای خارج شده از دهن هاردیک ورق می خوردند این قطعات فومی سبک جا به جا شده و حقه اون لو می رفت . پس از چند دقیقه در مقابل بارکر، رندی، هیئت داوران و تماشاگران پخش استودیویی زنده، هاردیک یهو فریاد زد و در آخر گفت که قدرتش با اون همکاری نکرده.

هاردیک بعدا اعتراف کرد که قدرت فرا روان بینی اون ، کامل یه حقه بیشتر نبوده و اون درزمان این مدت مردم رو گول مالیده . گذشته فرا روان بینی تاریخی پر از حقه و فریبکاری اثبات شده و اثبات نشده. حتی خیلی از محققان اعتراف می کنن که داده ها به مراتب کمتر از استانداردهای علمی اثبات شده هستن.

پژوهشگر، راسل تارگ در کتاب خود  اقرار می کنه که “دلایل موجود مربوط به اثبات فرا روان بینی از نظر آزمایشگاهی بسیار ضعیف هستن.” با این حال، پیشرفتای گذشته در مورد تکنولوژی واقعیت مجازی، بهترین گزینه واسه اثبات این هستن..

در سال ۲۰۱۷ شرکت نورابل اعلام کرد که برنامه هایی واسه پیشرفت فرا روان بینی – یا دست کم یه شکل واقعیت مجازی از اون – در بازی به نام بیداری داره. با به کار گیری ترکیبی از تکنیکای ردیابی حرکات چشم و موج نگاری مغز در هدست، این بازی به بازیکن اجازه میده تا وسایل موجود در دنیای مجازی رو فقط با نگاه کردن و تفکر حرکت دهد. پس از یه روند کالیبراسیون اولیه که چندین دقیقه زمان میبره، بازیکنان می تونن تصاویر کامپیوتری رو انتخاب و حرکت بدن.

 شاید یه روز تکنولوژی به ما اجازه بده تا با قدرت ذهن خود اجسام رو حرکت بدیم اما تا اون روز ما باید با داستانا و افسانه های روایت شده در مورد این موضوع سر کنیم و تصور کنیم که اونا واقعیت دارن.

چیجوری اجسام رو با قدرت ذهن جابجا کنیم؟

اگه به وجود قدرت ذهن واسه حرکت دادن اجسام ایمان دارین پس همین امروز تمرینات تون رو شروع کنین و واسه حرکت دادن اجسام از طریق قدرت ذهن آماده شید:

واسه تعیین سطح پیشرفت تون باید یه “هرم کاغذی” داشته باشین. واسه این کار باید یه تیکه کاغذ یا فوبل مربع رو یه بار از یه قطر مربع و بار دوم از قطر دیگه اون به شکل مثلث تا کنین، بعد از تا کردن، کاغذ رو باز کنین و نوک هرم ساخته شده رو روی یه وسیلهِ نوک دار با سطح مقطع صاف بذارین. هدف این آزمایش اینه که فویل یا کاغذ رو با فقط نیروی ذهن تون بچرخونین. یه خلال دندون یا گیره ی کاغذ که در پاک کن فرو کرده اید می تونه واسه قرار دادن جسم تا شده مناسب باشه. وقتی که این وسیله رو سر هم کردین، دنبال ترک روی در یا پنجره بشد. قرار نیس خودتون رو با وزش یهویی باد گول بزنین!

این نکات فقط راهنمای شما هستن. اونا رو می توان به هر تعدادی که به نظر اثر داشته باشه و بههر ترتیبی انجام داد.

مراقبه و مدیتیشن

مراقبه به معنی ایجاد تمرکز تو ذهن و متعادل کردن توجه و دقت ِِ تغییر پذیر شما هستش. شما به ۱۱۰% از تمرکزتون واسه شروع و تا هر وقتی که بتونین به کار این کار ادامه بدید، نیاز دارین. وسط کار می تونید استراحت هم بکنین اما بیش تر از ۵ دقیقه نشه.

به خودتون ایمان داشته باشین

به توانایی خود ایمان داشته باشین و اون چه رو می کوشید بکنین، تجسم کنین. وقتی که پروسه کار در سرتون دچار اختلال می شه، دوباره تمرکز کنین و از اول شروع کنین. شما باید به اون چه انجام می بدید ایمان داشته باشین و بتونین پروسه رو از زمان شروع تا زمان حرکت دادن هرم تجسم کنین.

انرژی بگیرین

وقتی که نفس می کشید انرژی رو از هوا می گیرید. شما می تونید انرژی رو از منابع جور واجور دریافت کنین؛ از خورشید، سیاره مون، آدم های دیگه، چاکرا، گیاهان و ساختارهای ذهنی که تو سرتونه. این فهرست بی انتها هستش. از هر چی که می تونید استفاده کنین و اون انرژی در دستان خود بگیرین. تمرکز در این جا بر کنترل، پیشرفت، ترکیب و اگه می تونید چرخاندن توپ در جهات مختلفه.

مثبت اندیشی

قرار نیس با چند بار انجام این کارا به هدف برسین. مثبت بمونین و انرژی های منفی تون رو کنترل کنین. عشق و مثبت اندیشی، قدرتمندترین نفوذ رو دارن. هم اینکه اگه قراره به صورت ناخودآگاه انرژی به دور و بری ها خود بدین، بهتر نیس که این انرژی مثبت باشه؟

ثبت پیشرفت

تفکر، دقیق شدن و فوکوس کردن وهر فنی رو که استفاده کرده اید به همراه موفقیت و شکست خود ثبت کنین. این کار بسیار شخصیه و همه ی اطلاعاتی که ثبت کرده اید در کنار هم می تونن کمک خوبی باشن. مهمه بدونین کدوم قسمت موثر نیس. ممکنه یه تیکه از پروسه واسه تون لذت بخش باشه اما واسه رسیدن به هدف پایانی تون که همون کنترل اجسامه، بی تاثیر باشه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

خواص عشق واسه بدن

اختصاصی مطالب باحال روز