چگونه احساس پشیمانی نکنیم؟

به چه دلیل پشیمونی؟ ایا میشه جلوی احساس پشیمونی رو گرفت و با وقایع بدون پشیمونی کنار اومد؟

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ هم شما و هم همسرتون عاشق سگای خونگی هستین. پس تصمیم می گیرین یکی از اون سگای بامزه کوچولو رو بخرین و نگهداری کنین. در اول سرگرم بازیگوشیش میشین. اما بعد از چند روز اشتیاق شما نسبت به اون کم تر می شه. چون بهترین کفش تون رو گاز گرفته یا روی کف پوش خونه خط انداخته یا روی مبل ادرار کرده. بعد از این اتفاقای ناخوشایند از کاری که کردین پشیمون میشین.

احساس پشیمونی چیزی بسیار عادی و رایجه.

وقتی خودتون رو واسه یه نتیجه بد سرزنش می کنین و یا به خاطر نتیجه یه انتخاب نادرست غصه می خورید یعنی پشیمون شدین. پشیمونی چندین شکل داره: حس باخت بعد از شکست یه رابطه، حس ناامیدی بعد از شکست در گرفتن یه فرصت شغلی، و حس غم و اندوه شدید بعد از ندیدن پدر و مادر در واپسین روزای زندگی.

تحقیقات نشون داده که ۹۰ درصد ما درباره مسئله ای در زندگی مون دچار احساس پشیمونی شده ایم. عادی ترین پشیمونی مربوط به مسائل عاشقانه و به دنبال اون خونواده، آموزش، شغل و ماسئل مالیه.

پشیمونی علاوه بر این که به ما نشون میده کجای راه رو اشتباه رفته ایم، باعث می شه همیشه دودل و دودل باشیم و از اراده کردن بترسیم.

پشیمونی به ما آسیب میرسونه؟

جواب این سوال رو میشه با یه کلمه داد: بله.

به لحظه ای فکر کنین که تصمیم بزرگی در زندگی گرفتین اما بعدا پشیمون شدین. شاید این اراده کردن مربوط به راه شغلی باشه که انتخاب کردین یا این که به رویایی کودکی تون که هنرمند شدن یا موسیقی دان شدن بود هیچوقت نرسیدید. این نوع پشیمونی سلامت ذهن رو واسه باقی عمر به خطر میندازه. حتی ممکنه به خاطر فرصتای از دست رفته و شکست در پیشرفت استعدادهای داخلی دپرس شید. تموم اینا بستگی به نوع اراده کردن مون داره. اراده کردن قلب تموم چیزهاییه که انجام می دیم.

اگه همیشه همیشه تصمیمای درستی بگیریم زندگی خوشحال و موفقی داریم. اما اگه تصمیمای نادرست بگیریم یه زندگی دپرس و بدون جایزه داریم. پس درسته که پشیمونی به ما آسیب میرسونه اما در واقع نباید اینجور باشه.

واسه جلوگیری از پشیمونی این گاما رو وردارین

اگه کاری از دست تون بر نمیاد اونو رها کنین

برنده شدن شامل باختای زیادیه. این باختا شامل شکست شغلی، ورشکستگی، و یا حتی رسوایی می شه. دلیل هر چی باشه کارآفرینان موفق می دونن که چیجوری شکستا رو رها کرده و به طرف پیروزی حرکت کنن. اگه اونا وقت و انرژی خود رو صرف بیان پشیمونی می کردن روحیه کارآفرینی شون رو از دست می دادن. واسه شمام همینطوره. اگه به خاطر تصمیمی که ماه ها یا چند سال پیش گرفتین پشیمون هستین اما نمی تونین کاری انجام بدین اونو رها کنین.

خودتون رو زیادتر از اندازه سرزنش نکنین

باور هممون اینه که بخشیدن بقیه آسون تر از بخشیدن خودمونه. این یعنی خودمون رو بیشتر از اون چه باید سرزنش می کنیم. مثلا تصادفی داشتین که مقصر شما بودین. اما از کجا مطمئنین که ۱۰۰ در صد مقصر خود شمائید؟ شاید نور، هوا و یا وضعیت جاده هم در این تصادف نقش داشتن. شاید راننده مقابل هم در این اتفاق نقشی داشته. اگه بدونین که این سرزنش کردنا چه تاثیراتی روی روان و شخصیت شما داره منصف تر و واقع بین تر میشین.

از اشتباهات تون یاد بگیرین

پشیمونی خیلی راحت شادیای تون رو نابود می کنه و رویاهاتون رو شکست می خوره. پس راه دیگه ای هم به جز پشیمونی هست. به جای پشیمونی دلیل اشتباه تون رو پیدا کنین و از اون درس بگیرین. مثلا یه پست احمقانه در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته اید و بعد نگران میشین که شاید این پست در موقعیت شغلی شما تاثیر بزاره. پس تموم تلاش تون رو می کنین اما بازم نمی تونین تموم ردپای اون پست رو از بین ببرین. در این جا یه قدم به عقب برگردین و اول قبول کنین که اشتباه کردین. وقتی که میفهمید نمی تونین اشتباهتان رو اصلاح کنین از اون چیزایی بیاموزید. از این زمان به بعد تلاش می کنین از گذاشتن پستای بحث برانگیز جلوگیری کنین.

اشتباهات تون رو اصلاح کنین

هر چی سن بالاتر میره احتمال این که پشیمونی رو تجربه کنین بیشتر می شه. دلیلش اینه که هر چی سن بالاتر میره اصلاح اشتباهات سخت تر می شه پس بیشتر احساس پشیمونی می کنین. پس قبل از دیر شدن باید با پشیمونی مقابله کنین. مثلا کتابی از کتابخونه مدرسه امانت گرفتین و اونو به کتابخونه پس نداده اید و از این کارتون پشیمون هستین. به جای این که دست روی دست بذارین دست به کار شید. اگه هنوز کتاب رو دارین اونو به کتابخونه برگردونین اگه هم اونو ندارین یه کتاب وقف کتابخونه کنین. اصلاح اشتباهات به سرعت احساس پشیمونی رو نابود می کنه.

تصمیم گیریاتون رو بهتر کنین

در زندگی لازمه که هر روز تصمیمای زیادی بگیرین. چه لباسی بپوشید؟ چه غذایی بخورین؟ و به کدوم یکی از دوستان تماس بگیرین؟

تصمیمای مهم تری هم هستن که باید در طول زندگی گرفته شن. مثلا انتخاب همسر، انتخاب رشته تحصیلی یا حرفه و یا انتخاب مکانی واسه خرید خونه. ساده تر بگیم یکی از مهارتای لازم واسه داشتن یه زندگی خوشحال و موفق اینه که بدونیم چیجوری اراده کردن کنیم. هر چی تصمیمای مطلوب تری در زندگی بگیرین کمتر دچار پشیمونی میشین.

با نوشتن یه نامه واسه خود احساسات منفی رو کم کنین

ممکنه در گذشته کاری انجام داده باشین که خیلی به اون افتخار نمی کنین. این کارا ممکنه شما رو به ترس بندازه. یه روش واسه این که خودتون رو از این پشیمانیا رها کنین اینه که واسه خودتون نامه ای بنویسین. این نامه یه نامه به طور کامل شخصیه که بزرگ ترین پشیمانیا و دلایل اونا رو شامل می شه.

پشیمونی بعد از عشق دومین احساس قوی ما آدما هستش. این رو در نظر بگیرین که احساس پشیمونی چقدر شما رو از زندگی عقب میندازه و واسه جلوگیری از اون دست به کار شین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

بدونیم چیجوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *