چگونه اراده قوی داشته باشیم؟

شروع یه کار و کاسبی و وارد شدن به یه راه شغلی جدید به جربزه و اراده زیادی نیاز داره چون که همیشه شروع یه راه جدید کاری سخته. شاید مشکلات زیادی بر سر راه فردی که می خواد کار و کاسبی جدیدی رو شروع کنه وجود داره و مشکلات پیش بینی نشده زیادی براش به وجود میان که فرد باید بدانا غلبه کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از success؛ یه کارآفرین تازه کار واسه رسیدن به موفقیت باید استرسا و بحرانای زیادی رو بگذرونه و از اراده بالایی بهره مند باشه تا بتونه انگیزه لازم رو به دست آورده و بر بحرانا و نا آرامیای راه غلبه کنه تا کامیاب شه. به همین ترتیب، داشتن اراده قوی، کلید اصلی لازم واسه موفقیت هر کارآفرینه.

پس ما از اعضای شورای جوانان کارآفرین خواستیم تا تموم روشای کارآفرینی موجود رو دقیقا با ما به اشتراک بذارن تا ما هم بتونیم به شما کمک کنیم تا به اراده ای قوی برسین و در راه شغلی جدید خود موفق باشین.

در ادامه این مقاله به چند مورد از راه هایی که به تقویت نیروی اراده تون کمک می کنن می پردازیم:

 1. تنظیم اهداف کوچیک و قابل رسیدن

به دست آوردن اراده به حفظ ذهنیتی مثبت بستگی داره و داشتن ذهنیتی مثبت در مورد خود هم فقط با جایزه دادن به خودتون شدنیه.

در اول باید مشخص کنین که در حال کار روی چی هستین و می خواین به چی برسین پس لازمه که برنامه ای منظم واسه چگونگی رسیدن به هدفتون تنظیم کنین و تلاش کنین که از برنامهتان پیروی کنین.

این برنامه باید شامل اهداف کوچیک و قابل رسیدن باشه نه اهدافی بلند و دور از دسترس.

با در نظر گرفتن چیزایی که طبق روز و زمانای کوتاه تنظیم کردین، قدم به قدم در طول زمان پیش برید و تلاش کنین به پیروزیای کوچیکی برسین، که باعث افزایش اعتماد به نفس و نیروی اراده تون می شن و کلا به شما اجازه میدن تا عادتای خوب رو در خود پرورش داده و قدرت اراده تون رو تقویت کنین.

 1. افکار خود رو کنترل کنین و شروع به دست به کار شین

افزایش قدرت اراده و تقویت بهره وری به کنترل فعالیتا و اندیشه هاتون نیاز داره علاوه بر این شما باید به اهداف کوتاه مدت و دراز مدت خود معتقد باشین و از زیر انجام اونا شونِه خالی نکنین. پس اولین کاری که باید انجام بدین اینه که از اتخاذ اقدامات بی برنامه و بدون تفکر لازم دوری کنین.

وقتی ناراحت هستین، تلاش کنین اول آرامش خود رو به دست بیارید و تصویری روشن از مشکل و اون چیزی که باید حل شه داشته باشین. شما باید از تصمیم گیریای احساسی دوری کنین چون با اتخاذ اینجور تصمیماتی هیچوقت به موفقیت دست پیدا نمی کنید و شکست می خورین.

دومین کاری که باید انجام بدین، شناسایی و حذف مسایلیه که موجب حواس پرتی شما می شن، پس با انجام این کار می تونین به برنامه خود وفادار بمونین.

 1. از اتفاقات کوچیک به عنوان یه محرک استفاده کنین.

از اتفاقات کوچیکی که باعث افزایش اراده تون می شن استفاده کنین تا بتونین بر محدودیتای خود پیروز شدین.

من طبق تجربه فهمیدم که با برداشتن یه قدم کوچیک و یه قدم بالاتر رفتن از محدودیتای تون می تونین به سرعت، قدمای دوم و بعد سوم رو وردارین که اعتمادتون رو به خودتون زیاد کرده و در آخر به جهشا و پیشرفتای بزرگی بالاتر از اون چیزی که تصور می کنین ختم می شه.

این روش همیشه موثره چون ذهن تون رو به صورتی تربیت می کنه که همیشه از نیروی اراده به عنوان یه محرک واسه رسیدن به چیزای بزرگ تری که می خواین استفاده کنه و در واقع ذهن شما به این صورت آموزش داده شده و تربیت می شه.

 1. برنده هر روز زندگیتون باشین

من شنیدم که براساس تحقیقات انجام شده، بیست و یه روز زمان میبره تا یه روش زندگی جدید به یکی از عادت هاتون تبدیل شه. البته بعضی گفتن که این بازه وقتی ۳۰ روزه و حتی ۹۰ روزه س. اما من فکر می کنم که بهتره برنده هر روز زندگیتون باشین و بعد تموم روزهایی رو که برنده بودین و تموم چیزایی رو که برنده شدین در کنار همدیگه بذارین. این روش بسیار آسونه. فقط کافیه یه روز از زندگیتون رو برنده باشین و بعد اون رو به سه روز و پنج روز و یه هفته برسونین و در حالی که در حال تکمیل این عادت هستین تلاش کنین ۹۰ روز از زندگیتون رو برنده شید.

هر پیروزی کوچیک، باعث ایجاد انگیزه ای کوچیک در شما می شه و همه این انگیزه های کوچیک کم کم به عادتاتون تبدیل خواهند گردید.

 1. همیشه دوش آب سرد بگیرین

این کار ممکنه در اول کمی سخت باشه چون بدنتون به اون عادت نداره، اما گرفتن دوش آب سرد (یا حتی بخار آب سرد) یه راه عالی واسه تقویت اراده تونه. درد و رنج باعث تقویت اراده شما و جهت دادنتون به طرف موفقیت می شه.

در واقع این کار بدنتون رو با سختیایی که در راه موفقیت در پیش روتون قرار داره آشنا انجام میده. با مجبور ساختن خودتون به تحمل ناراحتی و درد و رنج، احساس اعتماد به نفس و قدرتتون به عالی ترین سطح خود می رسه و پس واسه انجام کارای سخت آماده میشین.

دوش آب سرد بگیرین حتی اگه فقط ۲۰ ثانیه طول بکشه چون این کار قدرت اراده تون رو به راه عالی زیاد می کنه. با گرفتن دوش آب سرد به خودتون خواهید فهماند که به دست آوردن موفقیت در زندگی ساده نیس و واسه رسیدن به چیزایی که می خواین باید از هیچ تلاشی افسوس نکنین فقط در این صورته که می تونه خود رو آماده اینجور راه پر فراز و نشیبی کنین

 1. فقط به کارت ادامه بده

خیلی از دوندهای ماراتن از وجود “مشکلات” ترسناک در مسیرشون آگاه هستن. مانع درست در جایی قرار داره که بدن شما در حدود ۲۰ مایل دویده س و یهو ذهن تون شروع به فریاد زدن می کنه و میگه که مانعی دیده و حالا باید متوقف شید.

وقتی که یه فرد واسه اولین بار، مسابقه ماراتن خود رو به اتمام میرسونه، به دو روش نیروی اراده خود رو تقویت کرده و این دو روش عبارتند از: اول، از راه تمرین همیشگی و روزانه و افزایش سرعت حرکت خود به آرومی و در طول زمان، و دوم، با پیمودن آخرین مایلای مسابقه ماراتن در حالی که درد در تموم قسمتای بدنش پیچیده س.

پس واسه تقویت نیروی اراده خود باید تفکری مثل یه دونده ماراتن داشته باشین و از مشکلات نترسین چون که همین مشکلات هستن که باعث تقویت نیروی اراده تون می شن. وقتی که اولین مانع رو گذروندین با خود می گین به چه دلیل نتونم از پس مشکلات بعدی بر آیم و این اولین قدم در راه رسیدن به تموم اهدافتانه.

 1. یه ساعت زودتر از خواب بیدار شید

به موقع از خواب بیدار شدن، یه ساعت وقت اضافی در اختیارتون قرار میده که می تونین از اون به خاطر آماده شدن واسه فعالیتای روزمره استفاده کنین. این یه ساعت می تونه صرف تفکر، تمرین و پیاده روی شده و یا از اون واسه شروع بعضی از وظایف مربوط به کار و کاسبی استفاده کنین و یا اینکه اون رو به انجام کارایی اختصاص بدید که مدتا به تاخیر انداخته بودین.

اگه از اون دست انسانایی هستین که تا دیر وقت بیدار می مانند، ممکنه مجبور باشین زودتر از قبل به رخت خواب برید، چون هیچوقت نباید بدنتون رو از دریافت خواب کافی محروم کنین. بیشتر مردم در اوایل روز فعال تر هستن، پس داشتن یه ساعت اضافی می تونه فرق بزرگی در زندگتان بسازه. پس بهتره برنامه روزانه تون رو کمی تغییر بدید و واسه تقویت اعتماد به نفس و بالا بردن اراده تون، شبا کمی زودتر بخوابین تا صبح فردا نه فقط انرژی بیشتری داشته باشین بلکه بتونین زودتر هم از خواب بیدار شده و خیلی از کارایی رو که فکرش رو هم نمی تونین بکنین انجام بدین.

همین امر باعث می شه که فعال تر باشین و با انجام کارای جور واجور، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنین.

 1. اهداف و پیشرفت هاتون رو ثبت کنین.

وقتی که من اهدافم رو می نویسم و پیشرفت ام رو به صورت روزانه ثبت می کنم میتونم خوب از نقاط قوت و ضعفم خبردار شم و همین آگاهی به من کمک می کنه تا جواب گو باشم و تموم انرژی ام رو صرف رسیدن به این اهداف ریز و بزرگ کنم.

در واقع ثبت اهداف و پیشرفت هاتون به شما نشون میده که در بازه وقتی مشخصی تا چه حد پیشرفت داشتین و چقدر تونسته اید بر مشکلاتتون پیروز شدین، اهدافتون چه چیزایی هستن و باید واسه رسیدن به چه چیزایی تلاش کنین و همین موضوعات نه فقط راه رو به شما نشون میدن بلکه نیروی اراده تون رو تقویت کرده و به شما اعتماد به نفس میدن چون شک نداشته باشین پیش خود می گین اگه تونستم بر مشکلات قبلی پیروز شدم بر مشکلات آینده هم فایق میام.

 1. با صدای بلند نه بگید

هر وقتی که احساس می کنین نیروی درونیتان ضعیف شده و به انرژی نیاز دارین با صدای بلند به بعضی خواسته هاتون نه بگید تا از اهدافتون جا نمونید. شاید این کار به نظرتون احمقانه بیاد اما واقعا جواب میده. این کار باعث می شه که دریابید واقعا در چه چیزایی قوی هستین و در همون مناطق شروع به کار کنین چون که فعالیت در بخشایی که سر رشته ای در اونا ندارین تنها باعث سرخوردگی و کاهش اعتماد به نفستون می شه. علاوه بر این باید یاد بگیرین که به بقیه هم نه بگید. خیلی از مردم از ما توقعاتی دارن که یا لازمه صرف انرژی و وقت زیاده و یا قادر به انجام اون نیستیم و همین امر ممکنه باعث تحلیل اراده مون شه و اعتماد به نفسمون رو کم کنه. پس واسه پیشرفت در زندگی باید یاد بگیریم به خودمون و بقیه بعضی وقتا نه بگیم و تموم حواسمون رو روی راهی معطوف کنیم که باعث پیشرفتمون در زندگی می شه.

 1. اهداف خود رو عمومی کنین.

شرط بستن با دوستان و یا پست کردن این توییت که “من تونستم فلان کار رو با موفقیت در این تاریخ به پایان برسانم” از جمله راه هایی هستن که به شما کمک می کنن تا به اهدافتون برسین و یا به اونا نزدیک تر شید.

کار کردن به طرف اهداف فشارهای وارده بر شما رو بیشتر می کنه، چون خیلی از مردم نمی خوان شکست هابشان عمومی باشه و مردم دیگه با دیدن شکستشان اونا رو مورد تمسخر بذارن. لکن این می تونه جنبه مثبتی هم داشته باشه و اون جنبه مثبت اینه که وقتی که به جهان می گین که می خواین چیزی رو به دست بیارین، می بینید که چیجوری خیلی از مردم از شما پشتیبانی می کنن و حتی این ممکنه شما رو حیرت زده کنه.

پس هیچوقت نباید از به اشتراک گذاشتن اهداف و پیشرفت هاتون با بقیه مردم مثل دوستان، خونواده و حتی افراد ناشناس ترس داشته باشین چون که هرچند بعضی افراد ممکنه شما و هدفتون رو مورد تمسخر بذارن و یا شما رو از رسیدن به اهدافتون نا امید کنن اما در کنار اون خیلیا وجود دارن که می تونن با تشویقا و پشتیبانی هاشون به شما دلگرمی داده، نیروی اراده تون رو تقویت کنن و شما رو در این راه سخت همراهی کنن و این درست همون چیزیه که واسه رسیدن به موفقیت بدون نیاز دارین.

بودن با انسانایی که اهدافتون رو جدی می گیرن اعتماد به نفستون رو زیاد کرده و اراده ای توصیف نشدنی رو در شما به وجود میاره.

 1. از راه تقویت مثبت واسه افزایش نیروی اراده تون استفاده کنین.

یکی از روشای دیگه، به کار گیری راه تقویت مثبت واسه تقویت اراده تونه.

این فوت وفن یکی از فوت وفن هاییه که واسه مدتای طولانی استفاده کرده می شه چون تاثیر اون در تغییر رفتار بارها اثبات شده. این روش بدین صورت کار می کنه که وقتی تونستید اراده خود رو به اندازه کافی تقویت کنین، باید به خودتون شادباش بگید و پاداشایی مانند شام در رستوران مورد علاقه یا چیزی مخصوص و غیر معمولی رو که همیشه دوست داشتین به خودتون هدیه بدید.

علاوه بر این می تونین به عنوان جایزه چند روز کارای روتین و معمولی ای رو که همیشه انجام می دید کنار گذاشته و به جایی برید که دوست دارین یا کاری رو که همیشه می خواستین اما فرصت انجامش رو نداشتید انجام بدین. با انجام این کارا نه فقط نیروی اراده تون رو تقویت کردین بلکه به خودتون نوید می دید که در صورت داشتن موفقیتی دیگه و پیشرفت، بازم هدایای دیگری دریافت می کنین.

 1. تلاش کنین همیشه از بدن خود مراقبت کنین.

همیشه غذای سالم بخورین. خواب کافی داشته باشین و ورزش کنین. این سه چیز نه فقط واسه شما احساس آرامش و سر زندگی رو به ارمغان خواهند اورد بلکه به شما، انرژی داده و دلیل می شن تا بتونین خوب تصمیمات لازم رو در پیش بگیرین.

مراقبت از بدن و ذهن شما یکی از روشای سالم و موثر واسه تقویت اراده تونه. چون داشتن بدنی سالم ذهن شما رو باز کرده و به شما اجازه میده تا خوب فکر کنین و از نیروی جسمی و فکری خوبی بهره مند باشین.

همونجوریکه گذشتگان گفتن عقل سالم در بدن سالم، جایگاه یه عقل سالم تو یه بدن سالمه و بنابر این با داشتن جسمی سالم می تونین نیروی اراده خود رو تقویت کرده و در راه زندگی و حرفه ای موفق باشین..

 1. عادتای خوبی رو واسه خود انتخاب کنین

داشتن عادتای خوب باعث می شه که بتونین اراده ای قوی و نیرویی توصیف نشدنی داشته باشین و خیلی از مسائل زندگیتون رو تحتِ کنترل خود در بیارین.

اگه یه سری از عادتای خوب رو واسه هر روز از زندگی خود انتخاب کنین، متوجه میشین که می تونین تصمیمات زیادی رو با به کار گیری همین نیروی اراده تون در پیش بگیرین و زندگی تحت کنترلی داشته باشین.

پس بهتره واسه کسب عادتای خوب و جدید وقت بذارین و این عادات رو همیشه تکرار کنین تا این عادات به بخشی از زندگی شخصی و حرفه ای تون تبدیل شن و به شما در راه رسیدن به موفقیت کمک کنن.

 1. یه لیست از موفقیتای قبلی خود جفت و جور کنین

همونطور که خیلی از ما موفق شدن، ما هم می تونیم از پس مشکلات زیادی بر آییم و به موفقیت و هدف غایی زندگیمون دست پیدا کنیم.

اگه همونجوریکه در اخبار نشون میده خیلی از افراد تونسته ان میلیونا دلار رو از راه برنامه های کاربردی جدید ، شرکتا و یا قرارداد جدید ورزشی ای که امضا کردن به دست بیارن به چه دلیل ما نتونیم این کار رو انجام بدیم؟ مگه ما چی از اونا کم داریم.

هر کسی از دیگری فرق داره در واقع هممون اهداف و استانداردهای متفاوتی داریم و این اهداف از یکی به یکی دیگه متفاوت و متغیر هستن پس واسه حفظ اراده خود و حرکت به جلو، بهتره بهترین نتیجه های کار و اهداف خود رو درزمان سالای گذشته ثبت کنین.

این کار از چند جهت حائذ اهمیته. اول اینکه با انجام این کار به خودتون خواهید فهماند که در بازه وقتی خاصی تا چه حد پشرفت کردین و تا چه حد به موفقیتای زیاد رسیده این و دوم اینکه با دونستن تعداد موفقیتا و اهدافی که به اونا رسیده این نیروی اراده تون بیشتر از قبل تقویت شده و بنابر این رسیدن به موفقیتای بعدی براتون آسون کردن می شه.

 1. هیچوقت راضی نباشین

چیزی که من فهمیدم اینه که طبیعت ما آدما به این گونه س که وقتی به یه هدف برسیم، یه هدف بزرگتر بر سر راهمون قد علم می کنه و در آخر، زندگی مثل یه راه ناتموم می مونه که تا آخر عمر با رسیدن به هر هدف، هدف دیگری به وجود میاد که دوست دارین به اونم دست پیدا کنین.

این نکته رو یادتون باشه که هیچوقت انجام کارای جدید تموم نمیشه. وقتی که به این نکته پی بردین، به جای تمایل به رها کردن اهدافتون ، تلاش می کنین اونا رو بیشتر مورد هدف بذارین و کم و بیش به تک تکشان برسین. مثلا، هدف من در سال جاری این بود که بتونم به تناسب اندام لازم برسم و بعد از این که تونستم به تناسب اندام لازم برسم دریافتم که الان زمان اون هستش که تکنیکای پیشرفته تری رو در این میدون فرا گیرم و بدنم رو بیشتر از قبل آماده کنم.

شاید بعد از فرا گرفتن این تکنیکای پیشرفته، هدف بزرگ تری مثل یاد گرفتن رشته مربی گری رو واسه خود تعیین کنم. چون اهداف من هر روز بزرگ تر می شن اما هیچوقت پایان پیدا نمیکنن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی افزایش انگیزه خبرهای داغ روز روانشناسی موفقیت چیجوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *