چگونه از بازگشت سرطان پستان پیشگیری کنیم؟

پیشگیری از سرطان سینه

تلاش واسه پیشگیری از بعضی بیماریا مانند سرطان سینه، علاوه بر اینکه خیال شما رو از واسه دچار شدن به اون مریضی راحت میکنه سلامت کلی بدن شما رو هم بهبود میبخشه چراکه شما رو مجبور به رعایت یه سبک زندگی سالم میکنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ با وجود همه پول و وقتی که محققان در مطالعه سرطان سینه دادن، پیش بینی زمان و دلیل اون هنوز مشخص نشده.

کارشناسان می دونن چیجوری سرطان سینه دوباره اتفاق میفته. پس از درمان اولیه سرطان، به اصطلاح “سلولای بذری” می تونن از پستون به بقیه قسمتای بدن مهاجرت کنن. در هر کجا که این سلولا توقف کنن، سلولای سرطانی جا خوش می کنن و بعضی وقتا چند سال زمان میبره تا دوباره سرطان دیده شه.

در حالیکه کارشناسان هنوزم به دنبال تشخیص ساختار هستن، تحقیقات به تغییر سبک زندگی و رفتارهایی که خطر سرطان رو پایین می آورد، متمرکز شدن.

الن وارنر، مدرس، استاد پزشکی در دانشگاه تورنتو و دانشمند وابسته در موسسه تحقیقاتی Sunnybrook، میگه: “زنان چیزایی رو می شنون که به اونا کمک می کنن تا خطر سرطان رو کم کنه اما لازم نیس.” اون میگه دوری از لبنیات، کربوهیدراتا و سویا اصلا کمک نمی کنه”.

وارنر اضافه می کنه: “سویا ماده خوبیه.” تحقیقات نشون میده پروتئین سویا و ترکیبات اون خطر دچار شدن به سرطان پستون رو کم می کنه.

وارنر میگه دلایل زیادی واسه مصرف غذاهای ارگانیک هست اما سرطان سینه جزو این دلایل نیس. اون مطالعه ای در مورد تغییرات روش زندگی انجام داد تا کاهش خطر دچار شدن به سرطان رو بررسی کنه.

براساس بررسی وارنر و بعضی تحقیقات جدید دیگه، اینجا همه چیزایی که می تونین انجام بدین تا از برگشت سرطان پستون جلوگیری شه گفته شده.

ورزش منظم

دکتر وارنر میگه: ورزش منظم – دست کم ۲ ونیم ساعت در هفته – در کاهش خطر دچار شدن به سرطان خیلی با اهمیته. متأسفانه فقط ۱۳٪ از بازماندگان سرطان سینه در آمریکا ورزش می کنن.

ممکنه ورزش پس از خلاص شدن از سرطان کاری سخت باشه. اما از اون جایی که ورزش باعث کاهش التهاب و سطوح هورمونای مربوط به برگشت سرطان می شه، به نظر می رسه بهترین راه دفاع باشه.

تناسب اندام

دکتر وارنر میگه: از دست دادن وزن با کم شدن خطر دچار شدن به سرطان سینه در رابطه نیس. اما دلایل خوبی هست مبنی بر اینکه دوری از زیاد شدن وزن و اتخاذ یه رژیم سالم در طول و پس از درمان سرطان پستون واسه بهتر شدن شما موثره.

کارشناسان دیگه هم موافق هستن. Elisa Port، ، رئیس بخش جراحی پستون در مرکز پستون Dubin Breast Hospital و پژوهشگر بنیاد تحقیقات سرطان سینه میگه: “زنان دارای اضافه وزن و چاقی بیشتر از آدمایی که وزن سالم دارن، در خطر سرطان هستن.”

مصرف مشروبات الکلی رو ترک کنین

دکتر پورت میگه: “نوشیدن در حد کم” – یعنی سه یا چهار نوشیدنی در هفته – مناسب و بی خطره. اما از مصرف روزانه مشروبات باید دوری شه.

یه مطالعه در سال ۲۰۱۶ در مجله بین المللی سرطان نشون میده آدمایی که بیشتر از یه نوشیدنی در روز می خورن ۲۸ درصد بیشتر از بقیه در برابر برگشت سرطان هستن.

داروهای تجویز شده رو استفاده کنین

دکتر پورت میگه: “سازگاری با داروهای تجویز شده واسه کاهش احتمال خطر مریضی خیلی با اهمیته.”

تحقیقات زیاد، از جمله یه مقاله ۲۰۱۶ در مجله پزشکی نیوانگلند، عوامل ضداستروژن رو نشون داده. کنترل کننده های آروماتاز می تونن از برگشت سرطان پستون جلوگیری کنن. دکتر پورت میگه: به دلیل مشکلات جانبی و بقیه عوامل، خیلی از زنان از مصرف این داروها جلوگیری می کنن.

مصرف ویتامین C و D بیشتر

بازنگریای وارنر نشون میده مصرف مکمل ویتامین C می تونه اندازه خطر دچار شدن به سرطان سینه رو کم کنه. مقدار پایین ویتامین D هم اینکه باعث بدتر شدن سرطان سینه می شه، پس مصرف مکمل ویتامین D ممکنه به درد بخور باشه. هرچند نتیجه تحقیق در این مورد قطعی نیس.

تغییر الگوی غذایی

دلایل بیشتر نشون میده روزه گرفتن یا دوری از خوردن غذا، می تونه امتیازات زیادی واسه سلامتی داشته باشه.

تو یه مطالعه در ۲۰۱۶ در JAMA Oncology، بیماران گرفتار به سرطان پستون که هر روز بیشتر از ۱۳ ساعت یا بیشتر غذا نمی خورن، در مقایسه با آدمایی که روزه نمی گیرن خطر دچار شدن به سرطان کمتری دارن. این ساده تر از اون هستش که به نظر می رسه: از پایه، شما ۱۳ ساعت یا بیشتر بین آخرین غذایی که شب خوردین تا اولین غذایی که صبح خوردین فاصله گذاشته اید. از ساعت ۸ بعد از ظهر خوردن رو متوقف کنین، و می تونین صبح روز بعد ۹ صبح صبحونه بخورین.

مصرف چای سبز

بازم تحقیق ناقصه. اما زنان گرفتار به سرطان سینه که چای سبز زیاد مصرف می کنن، سه فنجون یا بیشتر در روز، بهتر در مقابل برگشت مریضی در برابر آدمایی که چای سبز نمی خورن، مواظبت می شن.

یکی از تحقیقات ژاپنی نشون میده در خانمایی که چای سبز می خورن احتمال خطر سرطان به اندازه ۳۱٪ کم شده. جالبه بدونین، مشخص نیس که افزایش چای سبز باعث افزایش حفاظت می شه یا خیر.

مقاله درباره سرطان سینه

کشنده ترین سرطانها رو بشناسین

زنان سرطان سرطان سینه مجله سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *