چگونه از بیماریهای قلبی جلوگیری کنیم؟

چگونه از بیماریهای قلبی جلوگیری کنیم؟

خواهان عمری طولانی در کنار سلامتی بدن هستین؟ از همین امروز به فکر سلامت قلب خود باشین تا از امتیازات عجیب اون آخر استفاده رو ببرین.

با استناد به گزارش های رسمی وزارت بهداشت، بیش یه سوم آمار مرگ و میر در کشور به وجود اومده بوسیله بیماریهای قلبی و عروقی است که یکی از دلیلای مرگ و میر بالا در ایرانه طوری که روزانه بیشتر از ۳۰۰ نفر در کشور بر اثر مشکلات این مریضی ها جون خود رو از دست میدن.

این در حالیه که به نظر نزدیک به اتفاق پزشکان، سبک زندگی غلط و تغذیه ناجور، بزرگترین عوامل خطر بروز مریضی های قلبیه هر چند به نظر می رسد نبود آگاهی و شناخت لازم مردم نسبت به فاکتورهای خطرزا و علائم مریضی های قلبی هم در اندازه گسترش اون بی اثر نیس.

دکتر حبیب حی بر، فلوشیپ فوق تخصصی آنژیوپلاستی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، در گفت وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه خوزستان، به بیان شکل های جور واجور مریضی های قلبی، علائم، مشکلات و فوت وفن های درمانی عادی اون پرداخت و اعلام کرد:

حمله قلبی و یا سکته قلبی وقتی رخ می دهد که خون رسانی در یکی از عروق کرونر(معمولا بوسیله لخته خون) دچار اختلال شده و باعث کمبود و یا از دست دادن خون در بخشی از قلب شه.

: کمبود یا از دست دادن خون در هر بخش از قلب می تونه تو یه لحظه در قلب مشکل ایجاد کرده و در آخر موجب مرگ شه که با در نظر گرفتن آمار بالای مرگ های به وجود اومده بوسیله حمله قلبی، توجه خاص مردم به علائم اخطار دهنده خطر، بسیار لازمه.

عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز اضافه کرد: وجود درد در نواحی قفسه سینه، دست ها، پشت گردن و یا چانه، تنگی نفس، تهوع یا استفراغ، تپش سریع و نامظم قلب(آریتمی قلبی)، اضطراب، خستگی، سوءهاضمه و یا سوزش معده می تونه بیان کننده امکان بروز حمله ی قلبی در مریض باشه که بیشتر افراد معمولا یه یا دو مورد از علائم گفته شده رو احساس می کنن.

حی بر گفت: ممکنه علائم در بعضی خانوم ها با آقایون فرق داشته باشه طوری که گاه حمله قلبی با نشونه هایی مثل سوزش معده، تپش قلب بی نظم، سرفه و یا بی اشتهایی همراه س و با در نظر گرفتن اهمیت زمان در تشخیص این نوع مریضی و جلوگیری از آسیب بیشتر به بافت قلب، جدی گرفتن این نشونه ها لازمه.

رئیس مرکز آموزشی درمانی گلستان اهواز با بیان اینکه اولین کار حیاتی واسه نجات فرد دچار حمله قلبی، تماس فوری با اورژانس ۱۱۵ه، اضافه کرد: پرسنل اورژانس ۱۱۵ با آموزش هایی که در این مورد دیده ان، می تونن درمان های اولیه رو روی مریض اعمال کنن و تأخیر در روند درمان، آسیب بیشتر به قلب و یا حتی مرگ مریض رو به دنبال داره.

حی بر در مورد مریضی عروق کرونر هم گفت: در این مریضی، عروق کرونر که وظیفه رسوندن مواد غذایی، اکسیژن و خون رو به ماهیچه قلب دارن، به دلیل رسوب کلسترول، آسیب دیده و کارایی خود رو از دست میدن و لایه های کلسترول موجب تنگ شدن مجرای رگ ها و در نتیجه نبود گردش خون و اکسیژن کافی در قلب می شه.

ایشون گفت: در خیلی از افراد ضربان بی نظم قلب، معمولیه اما اگه این بی نظمی به معنی وجود آسیب و یا ضعف در قلب باشه، باید جدی گرفته شه چون آریتمی قلبی می تونه مرگ آور باشه و لازمه در وقتی که تپش دچار بی نظمی دراز مدت و با درد قفسه سینه توأم باشه، حتما به بیمارستان مراجعه شه.

پیشگیری از مریضی قلبی

پیشگیری از مریضی قلبی

فوق تخصص آنژیوگرافی بیمارستان گلستان اهواز اضافه کرد: مشکل قلبی (Heart Failure) یا مشکل احتقانی قلب هم یکی دیگه از دلیلای ایجاد مشکل در پمپاژ و گردش مناسب خون در بدنه که در این حالت، سمت چپ و یا راست و یا هر دو طرف بدن مریض تحت تاثیر قرار می گیرد که مریضی عروق کرونر یا فشار خون بالا، می تونه از عوامل دچار شدن به این مریضی باشه.

ایشون در مورد آنژین گفت: آنژین (Angina) که به آنژین صدری هم معروفه، معرف مریضی ایه که در اون اکسیژن کافی به قلب نمی رسد. هرچند از نظر پزشکی آنژین به تنهایی نشون دهنده وجود مریضی قلبی نیس، اما خود یکی از نشونه های مریضی عروق کرونر بشمار می رود چون معمولا از دست دادن اکسیژن در اثر انسداد عروق کرونر به وجود میاد.

حی بر در مورد روش های درمان مشکلات قلبی گفت: معمولا این درمان ها با تجویز داروهای کم کننده فشارخون، داروهای کاهنده تپش قلب، داروهای کاهنده کلسترول خون، داروهای اثبات کننده ضربان قلب، داروهای ضدانعقادی خون در عروق کرونر و داروهای بهبود دهنده پمپاژ خون همراه س اما اگه درمان دارویی کافی نبود، دکتر معالج بقیه روش ها شامل؛ آنژیوپلاستی، جراحی بای پَس و یا بقیه جراحی ها مثل جراحی قلب باز رو در دستور کار قرار می دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور گفت: هرچند خطر ابتلای مردان به مریضی های قلبی بیشتر از زنونه، اما آمار نشون دهنده مرگبار بودن این مریضی در هر دو طیفه و مخصوصا اخطار واسه آدمایی که سیگاری و چاق هستن جدی تره.

ایشون عوامل خطرزا رو این جوری شمرد و گفت: مصرف دخانیات، کلسترول بالا، فشارخون، دیابت، نبود فعالیت بدنی مناسب، خطر ابتلای آدما به مریضی قلبی رو تا ۴ برابر افزایش می دهد که همه این خطرات با تغییر در سبک زندگی مثل ترک سیگار، ورزش لازم (دست کم روزی نیم ساعت)، رژیم غذایی مناسب (سبزی و میوه بیشتر و چربی، قند و گوشت قرمز کمتر) و دوری از مصرف الکل، قابل اجتنابه که یقینا واسه افراد پیشگیری از مریضی با ایجاد تغییر در سبک زندگی منطقی تر و آسون تر هستش.

تغذیه مناسب واسه پیشگیری از بیماریای قلبی

برنامه غذایی ناجور یکی از عوامل مهم در بروز مریضی های قلبی ـ عروقیه که دلیل تغییراتی در چربی خون شده و در دچار شدن به تصلب شرایین و مریضی های قلبی ـ عروقی نقش بسیار مهمی اجرا می کنه.

به گزارش ایسنا، تحقیقات نشون داده در جوامعی که دارای رژیم غذایی با کلسترول و چربی کامل کمتری هستن، اندازه بروز مریضی های قلبی–عروقی کاهش می یابد و اندازه چربی خون اونا هم کمتر می شه. هم اینکه رژیم غذایی ناجور می تونه در ایجاد چاقی، افزایش چربی خون، دیابت و افزایش فشار خون اثر داشته باشه که این موارد خودشون از عوامل زمینه ساز بروز مریضی های قلبی ـ عروقیه.

نقش تغذیه در پیشگیری از مریضی های قلبی – عروقی

مریضی های قلبی ـ عروقی از مهمترین عوامل مرگ ومیر و از کلی ترین مشکلات بهداشتی در کشورای پیشرفته و در حال پیشرفت هستن. در ایران هم سالیانه حدود ۴۰ درصد مرگ ومیرها به مریضی های قلبی – عروقی مربوط می شه.

بعضی عوامل، دچار شدن به مریضی های قلبی – عروقی رو زیاد می کنن که از اونا به عنوان عوامل خطر نام برده می شه. فردی که دست کم دارای یکی از این عوامل خطرزا باشه آمادگی بیشتری واسه دچار شدن به مریضی های قلبی–عروقی داره.

این عوامل خطر عبارتد از  تغذیه ناجور، فشار خون بالا، چربی خون بالا (کلسترول و تری گلیسرید)، مصرف سیگار، فشار روحی روانی، بی تحرکی، سن و جنس (مردان بالای ۴۵ سال، زنان بالای ۵۵ سال) و داشتن زمینه ارثی مریضی های قلبی ـ عروقی، چاقی و دیابت.

به گفته انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، پیشنهاد های لازم در پیشگیری از بروز مریضی های قلبی – عروقی به این شرحه:

 • کاهش مصرف گوشت های قرمز و تاکید بر مصرف گوشت های سفید مانند ماهی و مرغ
 • تا حد امکان از غذاهای سرخ شده و مصرف روغن های جامد، حیوونی و نباتی دوری شه
 • جا دادن روغن های مایع مثل زیتون، کانولا، در برنامه غذایی روزانه
 • مصرف مغزها مانند گردو، بادام، پسته، فندق و … به عنوان بخشی از چربی روزانه
 • کاهش مصرف نمک و فرآورده های غذایی شور
 • مصرف ماهی دست کم دو بار در هفته
 • محدود کردن مصرف غذاهایی مانند مغز، قلوه، کله و پاچه
 • به کار گیری سیر و پیاز به عنوان طعم دهنده غذاها
 • به کار گیری شیر و فرآورده های کم چرب اون
 • به کار گیری نون های سبوس دار و فرآورده هایی که از غلات سبوس دار جفت و جور می شن
 • قبل از سیر شدن دست از غذا بکشین
 • افزایش مصرف سبزی و میوه در برنامه غذایی روزانه
 • مراجعه به موقع به دکتر و متخصص تغذیه جهت بررسی وضعیت سلامت و تغذیه و پیروی از یه برنامه غذایی درست با در نظر گرفتن ویژگی های فردی هر شخص
 • نگهداری وزن بدن در حد طبیعی  و وجود ورزش منظم و فعالیت بدنی رو در برنامه روزانه خود داشته باشین.

عادات و کارای مضر واسه قلب

پاکسازی رگای خونی بدن

ایسنا سلامت قلب چیجوری کاهش فشار خون کاهش قند خون کاهش کلسترول