چگونه از سرطان پیشگیری کنیم؟

cancer

مطمئنا شمام بعضی وقتا گزارشات متناقضی در رسانه ها دور و بر «راه هایی واسه پیشگیری از سرطان که از دستانمان برمیاد» به گوشتون خورده. ولی یه نکته مسلمه و اون اینکه تغییرات کوچیک در روش زندگی روزمره تون به شما کمک می کنه که شانس دچار شدن به سرطان رو کم کنین.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا، در این مطلب تلاش شده با شش قدم ساده راه های پیشگیری از سرطان رو بیاموزیم. اگه تموم مواردی رو که گزارشات تناقص آمیز گفتن انجام دادین این شش قدم رو هم امتحان کنین. مطمئن باشین پشیمون نمی شین.

قدم اول از مصرف دخانیات دوری کنین

تموم شکل های جور واجور دخانیات شما رو در راه دچار شدن به سرطان قرار میدن. ترک یا رد مصرف دخانیات مهمترین تصمیم بهداشتیه که امکانش واسه شما هست. دوری از مصرف دخانیات از خطر چندین نوع سرطان کم می کنه از جمله: ریه، مری، حنجره، دهن، مثانه، کلیه ها، لوزالمعده، گردن رحم، سرطان خون (لوسمی میلویید زیاد) .

در آمریکا سیگار مسئول حدود ۹۰ درصد تموم موارد سرطان ریه که یه دلیل کلی مرگای به وجود اومده بوسیله سرطان در مردان و زنونه بشمار میره. هر بار که سیگاری رو می کشید، بیشتر از ۶۰ ماده بالقوه سرطان زا رو وارد ریه های خود می کنین. هم اینکه تار (ماده قیر مانند) موجود در دود سیگار لایه قهوه ای رنگ چسبنده ای رو برروی پوشش داخل حباب های هوایی و مسیرهای عبور هوا می سازه که خود مقدار خیلی از این مواد سرطان زا در خود نگه می داره. فرودادن دود سیگار یا جویدن و تف کردن توتون هیچکدام سالم و بدون خطر نیستن. سیگاری ها، در مقایسه با غیرسیگاری ها بیشتر دچار سرطان ریه و هم سرطان حنجره، مری و دهن می شن. جویدن توتون هم اینکه بر خطر دچار شدن به سرطانای دهن، گونه ها و لثه اضافه می کنه. حتی اگه خودتون سیگار نمی کشید، خود رو در برابر دود بقیه قرار ندین. همه ساله حدود ۳۰۰۰ غیر سیگاری در نتیجه قرار گرفتن در برابر دود از سرطان ریه می میرن.

قدم دوم؛ از غذای سالم استفاده کنین

هر چند انتخاب غذاای سالم از مغازه سبزی فروشی یا سر سفره غذا تضمین کننده اون نیس که دچار سرطان نشید ولی می تونه به کم کردن از خطر دچار شدن کمک کنه.

پژوهشا نشون میدن که حدود ۳۰ درصد سرطانا به موضوع تغذیه، ازجمله چاقی مربوط می شن. براین پایه انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می کنه:

شش قدم اساسی در پیشگیری از سرطان

– بیشتر از منابع گیاهی استفاده کنین: روزانه پنج بار یا بیشتر از میوه جات یا سبزیجات استفاده کنین. تلاش کنین بقیه غذاهایتان از منابع گیاهی باشه (مثل غلات تصفیه نشده، لوبیا، نخود و چیزای دیگه ای به جز اینا). سبزیجات سبز یا زرد تیره، حبوبات، فراوردهای سویا، سبزیجاتی مانند کلم، کرفس و هویج شاید به کم کردن از خطر بروز سرطانای روده و معده کمک می کنه.

– مصرف چربیا رو محدود کنین: با انتخاب غذاهای کم چرب، مخصوصا اونایی که اصل حیوونی دارن سبک تر و لاغرتر بمونین. رژیم پر چرب خطر بروز سرطانای پروستات، روده بزرگ، راست روده و رحم رو زیاد می کنه.

– از مصرف الکل دوری کنین: خطر دچار شدن به سرطان، ازجمله سرطانای دهن، مری و چیزای دیگه ای به جز اینا با اندازه و طول مدت مصرف الکل رابطه مستقیم داره. حتی مصرف معتدل نوشابه های الکلی مثلا دوبار در روز در مورد آقایون و یه بار در روز در مورد خانوما، خطر بروز سرطان رو زیاد می کنه.

قدم سوم؛ فعال باقی بمونین و وزن مناسبی داشته باشین

حفظ وزن مناسب و ورزش منظم هم ممکنه در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشه. چاقی یه عامل خطر واسه دچار شدن به سرطان پروستات، روده بزرگ، راست روده، رحم، تخمدانا و پستانا بشمار میره. فعالیت فیزیکی می تونه از چاق شدنتون جلوگیری کنه. هم اینکه به خودی خود از خطر بعضی سرطانا ازجمله سرطان پستون و سرطان روده بزرگ کم می کنه.

قدم چهارم; در برابر نور آفتاب از خود مواظبت کنین

سرطان پوست یکی از شایع ترین و در عین حال قابل پیشگیری ترین سرطان هاست. هرچند قرار گرفتن تکراری در برابر اشعه ایکس یا تماس با بعضی مواد شیمیایی می تونه در ایجاد سرطان پوست نقش داشته باشه، اما شایع ترین دلیل سرطان پوست قرار گرفتن در برابر نور خورشیده.

بیشتر سرطان های پوستی در نقاط برهنه پوست مانند صورت، دستا، ساق دست و گوشا اتفاق می افته. تقریبا همه موارد سرطان پوست در صورت تشخیص زودرس قابل درمان هستن، اما بهتره در قدم اول از ایجاد اونا پیشگیری کرد. واسه پیشگیری از سرطان پوست نکات زیر رو رعایت کنین:

– در ساعات بالاترین درجه نور آفتاب از خونه خارج نشید: اندازه اشعه ماورای بنفش نور خورشید که عامل ایجاد سرطان پوسته، بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدظهر به بالاترین درجه می رسه. تلاش کنین حتی امکان در این ساعت از خونه خارج نشید.

– در سایه بمونین: لباسایی با رنگ روشن و بلند بپوشید تا از پوستتون در برابر اشعه خورشید مواظبت کنین. از پارچه های ریزباف واسه لباس استفاده کنین. یه کلاه با لبه پهن به سر بذارین تا سر و گوش هاتون از نور دور بمونه.

– از کرمای ضدآفتاب مناسب استفاده کنین: از کرمای ضد آفتابی استفاده کنین که «عامل مواظبت در برابر آفتاب» (SPF ) اونا ۱۵ یا بیشتر باشه.

– از لامپا یا تختخوابای برنزه شدن خونگی استفاده نکنین: به کار گیری این وسایل می تونه به همون اندازه نور خورشید به پوستتون آسیب بزنه. چیزی به عنوان برنزه شدن بی خطر وجود نداره.

قدم پنجم; خود رو معاینه کنین:

به طور منظم خود رو واسه شکل های جور واجور شایع تر سرطان، معاینه و چکاپ کنین، اینطوری احتمال بیشتری هست که سرطان در مرحله ابتدایی تر کشف شه و در نتیجه امکان درمان موفقیت آمیز اون هست. این چکاپ باید شامل پوست، دهن، روده بزرگ و راست روده شه. اگه مرد هستین پروستات و بیضها هم باید در این برنامه چکاپ قرار گیرد. اگه زن هستین سرطان رحم و پستون باید در فهرست بررسی قرار داشته باشه. به تغییرات بدنتون توجه کنین، اینطوری امکان تشخص زودرس سرطان و موفقیت بیشتر درمان اون جفت و جور می شه. اگه متوجه ایجاد تغییری شدید، به پزشکتون مراجه کنین

قدم ششم; بقیه راهبردهای ممکن مقابله با سرطان

تحقیق درباره بقیه راهبردهای مقابله با سرطان، ازجمله به کار گیری بعضی مواد طبیعی یا مصنوعی، داره انجام میشه. می تونین با پزشکتون درباره بعضی از این راهبردها مشورت کنین.

براساس گزارش وزارت بهداشت، سیر راهبردهای پیشگیری از سرطان شامل افزایش توجه نسبت به عوامل خطرساز موجود در خونه مانند گاز رادون یا موجود در محل کار مانند پرتوهای رادیواکتیو یا بعضی مواد شیمیایی صنعتیه. تلاش کنین کمتر در برابر این مواد قرار بگیرین.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

ایسنا سرطان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *