چگونه از شر بوی بد دهان بعد از خوردن سیر خلاص شویم؟

بوی بد دهن خوردن سیر

در سراسر جهان خیلی از سرآشپزها و آدمایی که با سلامت آدما سروکار دارن عاشق سیر هستن. سیر می تونه طعم منحصر به فردی به وعده های غذایی ما ببخشد و بخاطر خاصیت آنتی اکسیدانی ای که داره، واسه قلب بسیار به درد بخور باشه.

بدیش اینه سیر با وجود خواص بسیاری که یدک میکشه و طعم مطبوعی که به غذا میده، بوی بسیار ناخوشایندی داره. در این مطلب می خوایم به این موضوع بپردازیم که به چه دلیل سیر نفس ما رو بدبو می کنه و چیجوری می تونیم از شر اون خلاص شیم.

دلیل بوی بد سیر چیه؟

سیر و دیگر اعضای خونواده سیره ها (پیاز، موسیر، تره فرنگی) Cysteine Sulfoxide تولید می کنن و این ترکیب شیمیایی منتهی به تولید اینجور بو و طعمی می شه. این ترکیبات، بسیار مثل ترکیباتی هستن که از راه باکتریای بی هوازی تولید شده و منتهی به بوی بد دهن می شن.

سیر از دو روش می تونه تنفس ما رو بدبو کنه. وقتی که سیر رو می خوریم ترکیبات سولفور رو در دهن مون دریافت می کنیم و اونا بدون این دست اون دست کردن این بوی بد رو تولید می کنن. این ترکیبات بودار تا وقتی که مسواک نزده و نخ دندون نکشیم، در دهن باقی می مانند.

دومین راه از راه ریه هاست. مطالعه جالبی در سال ۱۹۳۶ از راه دو دکتر انجام شد که به مریض گرفتار به سرطان مری سوپ سیر دادن. به دلیل وجود سرطان، مریض از راه لوله ای که از راه دیواره شکم به معده اش می رفت و به طور کامل دهن رو دور میزد تغذیه می شد. اونا فهمیدن که هرچند سیر از راه دهن به بدن مریض وارد نشده ولی بعد از سه ساعت میشه بوی سیر رو در تنفس ایشون احساس کرد. تحقیقات گذشته هم این مطالعه قدیمی رو تائید می کنن. ترکیبی که منتهی به استشمام بوی سیر از ریه ها می شه Allyl Methyl Sulfide یا AMS اسمشه. AMS گازیه که در جریان متابولیسم سیر جذب خون می شه، از راه خون به ریه ها می رسه و از اونجا بازدم می شه. این گاز بعضی وقتا از راه پوست هم دفع می شه. راز موندگاری بوی سیر هم همینه. واسه همینه که نمیشه خیلی راحت از شر بوی بد سیر رهایی یافت.

مهم نیس که شما چقدر دهن خود رو تمیز کرده، شسته و مسواک می زنید، بوی سیر بازم در بازدم شما هست چون که از ریه ها خارج می شه.

چیجوری از بوی سیر رهایی یابیم؟

بهترین راه واسه خلاص شدن از بوی سیر، نخوردن اون هستش و این تنها راهیه که به طور کاملً شما رو از بوی بد سیر دور نگه می داره. اگه حذف سیر از رژیم غذایی خود رو گزینه مناسبی نمی دونین، ما اینجا چند پیشنهاد واسه شما داریم.

لطفاً به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که با اینکه ممکنه بتونین ترکیباتی که منتهی به ایجاد بوی بد سیر در دهن می شن رو خنثی کنین ولی بازم بوی این ترکیبات سولفور از راه ریه و بازدم شما به مشام می رسن. اما تاثیر این درمانها قابل بحثه چون که تا حد قابل توجه ای بوی سیر رو کاهش میدن.

درمون بوی بد سیر

موثرترین راه خلاص شدن از بوی سیر حذف مکانیکی ذرات سیر و ترکیبات فرار سولفور از دهانه. این عمل با مسواک زدن دندانه ها، کشیدن نخ دندون، به کار گیری دهانشویه و تمیز کردن زبون با مسواک و یا وسایل مشابه، تا حدودی شدنیه. تمیز کردن زبون هم قدم بسیار مهمی در نابود کردن ترکیبات سولفور از دهانه.

لیست زیر موارد دیگه ایه که قبل یا بعد از انجام موارد بالا در نابود کردن بوی سیر به شما کمک می کنه اما یادتون باشه هیچ کدوم از این گزینه ها نمی تونه جانشین حذف فیزیکی ذرات سیر شه. اگه این موارد رو بدون نابود کردن ذرات سیر انجام بدین، تنها مدت زمان کوتاهی از شر بوی سیر رهایی پیدا میکنین و این بو دوبارهً برمیگرده.

alamto.com-garlic-breath

جعفری: در خیلی از دستورهای غذایی که سیر در اون به کار رفته از جعفری هم استفاده می شه چون که جعفری در خنثی کردن بوی سیر موثره. شما می تونین پس از مصرف سیر مقداری جعفری در دهن خود بذارین و اونو واسه یه مدت بجوید.

هل، نعنا، رازیانه، میخک و دانه رازیانه: این دانه ها و گیاهان مثل جعفری در پوش,ندن و خنثی کردن بوی سیر بسیار تاثیردارن.

لیمو: این عضو خونواده مرکبات هم در بی اثر کردن بوی سیر بسیار موثر بوده و دارای خواص زد باکتریه. شما می تونین پس از مصرف سیر یه تیکه لیمو رو دهن گذاشته و بمکید. شستن دستا با آب لیمو هم در حذف بوی سیر از دست به شما کمک کنه.

نوشیدن چای: چای به خصوص چای سبز و چای نعنایی شامل پلی فنوله که به کاهش ترکیبات فرار گوگرد کمک می کنه. پس نوشیدن چای رو همراه یا پس از مصرف سیر امتحان کنین و تاثیر اونو ببینین.

آدامس بدون قند: جویدن آدامس بدون قند هم در پوش,ندن بوی سیر و یا حتی بیرون روندن ذرات اون که ممکنه در بین دندانا باقی مونده باشه موثره.

نوشیدن شیر: تو یه مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۰ ثابت شد که نوشیدن شیر در کاهش بوی بد سیر خیلی موثره. براساس دلیل آوردن موجود مقدار چربی موجود در شیر به خنثی کردن بوی سیر کمک می کنه و بر همین پایه شیر پرچرب از شیر کم چرب موثرتر هستش و این تاثیر وقتی بیشتر می شه که شیر با سیر مخلوط شده و به همراه هم مصرف شن.

جویدن دانه های قهوه: افراد مختلفی گزارش دادن که جویدن دانه های قهوه به کاهش تنفس بدبوی به وجود اومده از طریق بوی سیر کمک زیادی می کنه.

به کار گیری قرصای بی بوی مکمل سیر: اگه سیر رو فقط به خاطر وجود فایده های درمانی اون مصرف می کنین می تونین به مصرف قرصای مکمل سیر به عنوان جانشین اون فکر کنین.

واسه کاهش بوی بدن چه بخوریم؟

دلیل بوی بد دهن چیه؟

بوی بد دهن سالم زی سیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *