چگونه از شر سردرد خلاص شویم؟

پایگاه تفریحی آلامتو

طبق یه برآورد، یه نفر از هر ۲۵ نفر بزرگسال و همین اندازه نوجوون تعداد روزاشون که سردرد دارن و ندارن با هم برابره. خیلی از اونایی که تجربه دراز مدت سردرد دارن دقیقاً می دونن که چه چیز درد اونا رو تحریک می کنه و احتمال ایجاد سردرد رو زیاد می کنه و تلاش می کنن از بروز اون پیشگیری کنن. ممکنه از خوردن بعضی موادغذایی خاص دوری کنن، ممکنه یوگا کار کنن تا استرس کارشون رو از بین ببرن، اگه نسبت به عطرهای خاص حساس باشن، از دوستان و اعضای خونواده درخواست می کنن که کمتر از اون عطرها استفاده کنن. و حالا محققان فهمیدن که سلامت عمومی بدن هم در این مورد نقش مهمی داره.

تو یه تحقیق سردرد با سبک زندگی ناسالم در نوجوانان در رابطه دونسته شد. محققان در نروژ به دنبال رابطه بین سه عامل در نوجوانان بین ۱۳ تا ۱۸ سال بودن: سیگار کشیدن، وزن زیاد و ورزش کم. اونا به این نتیجه رسیدن که هرکدوم از این عوامل احتمال بروز تکراری سردرد رو (تا ۳۰ درصد) زیاد می کنن. نوجوانانی که هر سه این مشکلات رو داشتن سه برابر بیشتر از نوجوانانی که هیچیک از از این عوامل رو نداشتن، دچار سردرد می شدن. هیچ دلیلی وجود نداره که بگیم یافته های این تحقیق رو نمی تونیم به افراد بزرگسال هم گسترش بدیم. پس هم بزرگسالان و هم نوجوانان می تونن از راه های زیر سردردهای خود رو آرامش بدن:

ورزش بیشتر:

نیم ساعت پیاده روی، دوچرخه سواری یا بقیه فعالیتای جسمی ملایم، سه مرتبه در هفته واسه کنترل سردرد کافیه. اینکه ورزش کردن واقعاً چیجوری به نابود کردن سردرد کمک می کنه به طور کاملً مشخص نیس. ممکنه به خاطر این باشه که ورزش استرس رو که یکی از عوامل مهم ایجاد سردرده، کم می کنه. تو یه تحقیق که در کشور ترکیه انجام شد، به کار گیری تردمیل یا ورزشای ایروبیک (هوازی) دیگه، موجب ایجاد سردردهای میگرنی کمتری شد و محققان تصور می کردن که به خاطر افزایش اندورفین با ورزش که با درد مقابله می کنده. علاوه بر این، ایجاد تناسب اندام، سلامت فرد رو زیاد کرده و مشکلات طولانی مثل دیابت و بیماریای قلبی-عروقی که طبق تحقیقات با سردرد در رابطه هستن رو کم می کنه.

کاهش وزن:

در تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ انجام شد، مشخص شد که تقریباً ۴ درصد از شرکت کننده هایی که وزن سالم داشتن، ۸/۵ درصد از اونایی که اضافه وزن داشتن، ۶/۱۳ دصد از افراد چاق و ۷/۲۰ درصد از اونایی که به شکل خطرناکی چاق بودن (اونا که BMI بالای ۳۰، ۳۵ و بالاتر دارن) سردرهای میگرنی –۱۰ تا ۱۴ روز در ماه—رو گزارش کردن. هرچه BMI شرکت کننده ها بالاتر باشه، اندازه سردردهای شدید گزارش شده هم بیشتر بوده. دلایل نشون داده که کم کردن وزن به کاهش سردردها کمک میکنه. تحقیقات نشون داد که افراد چاق که تحت جراحیای لاغری قرار گرفتن، پس از کاهش وزن سردردهای کمتری رو تجربه کردن. اما چقدر کاهش وزن کمک می کنه؟ جواب این سوال هنوز به طور کاملً مشخص نیس.

تنظیم خواب:

حتی یه ساعت کمتر یا زیادتر از اندازه نرمال خوابیدن می تونه موجب سردرد شه. پیشنهاد عمومی ۸ ساعت خوابه و متخصصین می گن تنظیم این ۸ ساعت واسه افرادیکه دچار سردرد می شن می تونه بسیار به درد بخور واقع شه. تو یه تحقیق که روی زنای میگرنی انجام شد، مشخص گردید که پس از تنظیم اون ۸ ساعت از راه افراد، شرکت کننده ها کمتر دچار سردرد شدن و سردردهایی که براشون اتفاق می افتاد هم قابل تحمل تر بوده.

اصلاح رژیم غذایی:

بعضی موادغذایی خاص در بعضی افراد واسه سردرد محرک تر هستن. الکل و شکلات نمونه هایی از اونا هستن اما بدترین اونا قهوه س—بااینکه کافئین به نابود کردن سردرد کمک می کنه. تو یه تحقیق مشخص شد که نوجوانانی که یک تا دو فنجون در روز قهوه می نوشیدن احتمال بروز میگرن رو در خود بالا می بردن، این در حالیه که تحقیقات نشون داده ترک مصرف قهوه هم می تونه موجب برگردوندن سردرد در افراد بزرگسال شه. انگار اصلاح رژیم غذایی در نوجوانان بیشتر از بزرگسالان به درد بخور واقع می شه اما این می تونه به خاطر این باشه که بزرگسالانی که زمان درازیه دچار میگرن هستن خودشون فهمیدن که از مصرف چه موادغذایی باید دوری کنن.

ترک سیگار:

دو تحقیق که روی افراد نوجوون انجام شد نشون داد که سیگار کشیدن احتمال بروز سردرد رو بالا می بره. تشویق نوجوانان سیگاری به ترک سیگار واسه نابود کردن سردردشان خیلی بیشتر از اخطار دادن به اونا واسه سرطان ریه می تونه کارساز باشه.

کاهش استرس: استرس موندگار تخریبات زیادی رو متوجه بدن می سازه و مشکلات و بیماریای رو هم بدتر می کنه. اما اگه سردردتان معمولاً بعد از مسائل استرس زای زندگی اتفاق میفته، ممکنه به خاطر اون استرس نباشه و دلیل اون استراحت پس از اون استرس باشه. پس بهتره که به جای خوابیدن بعد از اون اتفاق استرس زا، کمی ورزش کنین.

به نقل از: مردمون

جمع آوری: پایگاه تفریحی آلامتو

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

بازنشر سردرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *