ترک غیبت و دروغ

شمام از غیبت گویی خسته شده اید و به دنبال راه حلی واسه ترک غیبت هستین؟

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ غیبت آسیب رسان و بسیار خراب کننده س. غیبت، چه از قصد و چه سهوی، آسیب های زیادی به دنبال داره. به جای اینکه درمورد آدمها و پشت سر اونا حرف بزنیم، باید با خود اونا حرف زده و مشوقشان باشیم.

امروز ۶ راه واسه ترک عادت غیبت کردن به شما پیشنهاد می کنیم.

  1. وقتی اول از مغزتون و بعد زبونتون استفاده کنین، از غیبت دور میشین

از آنجا که غیبت کردن معمولاً از یه گپ کوتاه شروع می شه، قبل اینکه بفهمیم داریم غیبت می کنیم در اون گرفتار می شیم. خیلی از آدمها از اینکه بقیه بفهمن اونا پشت سر کسی غیبت می کنن، ترس دارن. بیشتر اوقات واقعاً منظور نداریم که پشت کسی حرف بزنیم اما اینکار رو می کنیم چون از فکرمون استفاده نمی کنیم.

اولین قدم واسه ترک یه عادت بد از زندگیتون آگاه شدن از اون هستش. همین امروز، آگاهانه و بادقت به کلمات خودتون دقت کنین. تلاش کنین قبل اینکه کلمه ای بد درمورد کسی به زبون بیارید، فکر کنین.

  1. می تونید واسه خودتون سیاست تحمل صفر اجرا کنین

اگه تو یه صنعت یا تجارتی هستین، در نظر داشته باشین که در جلسه بعدی کاری درمورد موضوع غیبت کردن بحث کنین. وقتی کارمندانتان رو مجبور کنین که در مورد آسیب ها و ضررهای به وجود اومده بوسیله غیبت کردن فکر کنن، از مشکلات و مسائل آینده جلوگیری می کنین.

  1. در غیبت شرکت نکنین

«فقط بگید نه!» شعاری بود که بانو نانسی ریگان واسه کاهش مصرف موادمخدر درمیون جوانان پیشنهاد داد. درمورد غیبت هم کاربرد داره: فقط انجامش ندین!

غیبت کردن به کمترین حد ممکن دو نفر نیاز داره. یکی حرف می زند و دیگری تایید می کنه. اگه قبول نکنین که یکی از دو طرف این صحبت باشین، این صحبت انجام نمیشه.

  1. ماشین غیبت رو روی دور کنه بندازید

این ایده مطمئناً کار می کنه. به سمت منبع برید. مستقیماً با فرد دلخواه یا هدف غیبت حرف بزنین. وقتی کسی شروع به حرف زدن درمورد کسی دیگه می کنه، پیشنهاد بدین که با اون فرد تماس بگیرین و حرف هاتون رو با اون درمیون بذارین. شایدً ۹۰ درصد کسائیکه قصد غیبت کردن از این پیشنهاد خواهند ترسید.

کسائیکه درمورد بقیه حرف می زنند دوست دارن ناشناس بمونن. اینا کسائی هستن که یادداشت ها و نامه های ناشناس درمورد شکایت از یه همکار واسه رئیس می فرستند. اونا نظراتشون رو با «به کسی نگو من این رو به تو گفتم» شروع می کنن و شدیداً رد می کنن که منبع شایعه پراکنی هستن.

تنها چیزی که نمی خواهند اینه که شناخته شن. شما باید پیشنهاد بدید که اسم اونا رو بخاطر حرفی که می زنند پیش کسان دیگه به زبون بیارید و مطمئن باشین که سریع دست می کشن.

  1. غیبت رو با خوبی جانشین کنین

همونطور که غیبت کننده ها دوست دارن ناشناس بمونن، خیلی ها هم عاشق موج اخبار بد و وحشت آور هستن. خیلی از افراد پرمشغله به دلایلی با اخبار خوب به اندازه اخبار بد هیجان زده نمی شن.

شما می تونید از نظرات خوب، کلمات تشویق آمیز یا تشویق و تعریف واسه خنثی کردن غیبت استفاده کنین. مثلاً وقتی مریم شروع به صحبت درمورد سارا می کنه، شما بگید، «میدونی واقعاً دوست ندارم این رو بشنوم.

سارا واقعاً دختر خوبیه و دوست عالی منه.» یا غیبت رو به طور کل ندیده بگیرین و بگید، «میدونی چیه؟ من سارا رو دیدم، اون خیلی دختر خوب و مهربانیه!» از کلمات خوب به عنوان سپری درمقابل بدی استفاده کنین.

این نیازمند اینه که به دنبال چیزای خوب واسه حرف زدن باشین. می دونین که نقاط خوب و مثبت در همه آدمها هست. حتی هیتلر هم عاشق حیوانات و هنر بود! اینکار مشکلات جانبی مثبت و خوبی هم به دنبال داره.

وقتی روزتون رو با خوب به جای بد شروع می کنین، زندگیتون رو روشن تر می کنین. خوبی های زیادی در دنیا هست، فقط باید به دنبال اون باشین و درمورد اون حرف بزنین.

  1. قانون طلایی رو اعمال کنین

بعضی از خوانندگان ما افراد مذهبی نیستن. و خیلی از کسائیکه این مطلب رو براشون بفرستید هم ممکنه مذهبی نباشین. درواقع این مقاله اصلاً مقاله مذهبی نیس که غیبت رو از دید مذهب بررسی کنین. اما قوانین اسلام و ادیان دیگه هم در این مورد قابل اجرا هستش.

از دیدگاه دین، غیبت کردن گناهی خراب کننده س. درست مثل تاریکی که روشنی اون رو از بین می برد، غیبت هم با مهربانی و توجه از بین می رود.

تلاش کنین محبت و مهربانی رو در خونه و محل کارتون پراکنده کنین. اگه دوست داشتین این مقاله رو واسه کسائیکه که می دونین در دام غیبت گرفتار هستن، بفرستید تا به اونا واسه نابود کردن این عادت بد کمک کنین.

شمام در دام غیبت افتاده اید؟ موفق به ترک اون شدید؟ چیجوری؟ ما رو با نظرات و پیشنهادات خود خوشحال کنین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

مردمون چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *