چگونه از نور آفتاب در امان بمانیم؟

نور آفتاب

در حالی که قرار گرفتن در برابر آفتاب مزیتای خاص خود رو داره، اما باید و نبایدای مهمی درباره اون هست. شما نباید پوست خود رو بیشتر از اندازه لازم در برابر نور آفتاب بذارین.

به گفته انجمن سرطان آمریکا، سرطان پوست شدیدا در حال زیاد شدنه، در آمریکا در هر سال بیشتر از یه میلیون نفر گرفتار به سرطان پوست تشخیص داده می شه. حالا خوبیش اینه میشه از سرطان پوست با محفاظت در مقابل تابش اشعه ماورای بنفش خورشید (UV) جلوگیری کرد.

نوع اشعه UV که پوست رو تحت تاثیر قرار میده، از نوع اشعه UVA و اشعه UVBه که هر دو به سرطان پوست و ضعف سیستم ایمنی و هم اینکه پیری زودرس در پوست مربوط هستن. اشعه UVAبه پیری پوست و اشعه UVBعلت اصلی آفتاب سوختگیه.

چند نکته مهم که باید به یاد بسپارین:

بیشتر از سایه استفاده کنین: بودن در ساحل زیبای دریا واسه هرکسی جذابه اما به این معنی نیس که نمیتونین از یه چتر بزرگ واسه مواظبت در برابر نور آفتاب استفاده کنین.

مراقب آفتاب سوختگی باشین : رنگ پوست شکم یا باسن خود رو با پوست ساق دست خود رو مقایسه کنین تا فهمیده باشین که چیجوری نور ماوراء بنفش پوست رو خشک و پیر می کنه.

مرتب از کرمای ضد آفتاب استفاده کنین: (شما می تونین به نور خورشید اجازه بدید که به صورت، بازوها، پشت و پاها بین ده تا پونزده دقیقه در روز و سه بار در هفته بتابد، که واسه تولید ویتامین D لازم بدن کافیه.)

به کار گیری کرمهای ضد آفتاب : کرمای ضد آفتاب با SPF (عامل مواظبت در برابر آفتاب) دست کم ۱۵ ، از ۹۳ درصد از اشعه UVBمحافظت می کنه. SPF 30 تا ۹۷ درصد از اشعه UVBمحافظت می کنه. اما ضد آفتابا نمی تونن تموم اشعه های داغون کننده رو ببندن.

مراقب اجناس ضد آفتاب باشین : بعضی از لوسیونای برنزه کننده شامل ضد آفتاب نیستن هم اینکه بعضی از کالاهایی که اونا رو به اسم ضد آفتاب می خرید در واقع هیچ ماده ضد آفتابی ندارن پس به هوای اونا بدن خود رو به خورشید نسپارید؛ برچسب اجناس ضد آفتاب رو بررسی کنین و یا از برنده های معتبر خرید کنین.

شرایط رو بدتر نکنین : اگه تاولای کوچیک ناشی آفتاب سوختگی پیشرفت پیدا میکنن، اونا رو تنها بذارین. دستکاری تاولا خطر تبدیل باکتری به زخم رو داره.

اگه دچار افتاب سوختگی روی پوست خود شدین از نوشیدن زیاد مایعات پس از سوختگی مطمئن شید. هم اینکه می تونین دستور زیر رو امتحان کنین :

کوکتل چای سبز

 به دلیل خاصیت ضد باکتری، آنتی اکسیدان و ضد التهاب چای سبز میشه اون رو بخورین و یا با اعمال موضعی اون واسه مواظبت پوست از آسیبای اشعه UV استفاده کرد.

واسه جفت و جور کوکتل چای سبز از دستور زیر استفاده کنین:

  • ۲ فنجون آب جوشیده
  • ۲ قاشق چای خوری برگ چای سبز
  • ۲ قاشق چای خوری نعناع تازه خرد شده
  • ۱ قاشق چای خوری عسل
  • ۲ قاشق غذا خوری آبلیموی تازه

برگ چای رو در آب جوشیده بریزین و نعناع رو به اون اضافه کنین و بازم به مدت ۱۵ دقیقه اون رو نگه دارین. عسل رو در چای به هم بزنین و پس از سرد کردن با آبلیو استفاده کنین.

مجله سلامت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *