زیبایی چشم بخش اصلی در زیبایی صورته پس باید بیشتر مراقب اون باشیم، و از اونجایی که پوست دور چشما بسیار حساس تر از بقیه قسمت هاست پس نیازمند مراقبت بیشتری هم هست.

به نقل از سایت مردمون؛ پوست دور چشما احساساتی رو بیان می کنه که بخش مهمی از شخصیت ما رو تشکیل میده. مراقبت خوب از این ناحیه، فواید زیادی رو در دراز مدت داره. ایجاد تغییر در پوست دور چشم می تونه اثرات عملکردی، آرایشی و روانی به همراه داشته باشه.

به خاطر اینکه چشما نقطه کانونی صورت هستش، پف کردگی، برآمدگی  و چین و چروک نه فقط در بینایی اثر میذاره، می تونه ظاهری خسته و ناراحت به صورت دهد.

پوست دور چشم ده مرتبه نازک تر از پوست صورته. با بالا رفتن سن، پوست توانایی ارتجاعی خود رو از دست داده و بخاطر تخریب کلاژنا، نازک تر می شه. این می تونه بخاطر قرار گرفتن در برابر آفتاب، سیگار کشیدن و بقیه عوامل محیطی شدید شدن شه.

پوست حد فاصل بین چشمها همیشه در حال حرکته. خود پلک زدن ۱۰،۰۰۰ حرکت در روز روی این ناحیه بوجود میاره! بقیه حرکات صورت و حالتایی مثل لبخند زدن، تنگ کردن چشم و استرس هم می تونه به گوشه خارجی چشما اثر بزاره. پف کردگی چشما با خوردن غذاهای شور، حساسیت و کم آب شدن بودن شدید شدن می شه.

مالیدن و کشیدن پوست نازک زیر چشم بخاطر آلرژی، گریه، پاک کردن آرایش و گذاشتن و برداشتن لنز چشم می تونه موجب شل شدن این ناحیه شه.

توانایی ارتجاعی پوست مثل یه کش لاستیکیه—کشیدن همیشگی اون موجب از بین رفتن قدرت ارتجاعی اون می شه. به خاطر اینکه بافت دور چشما غدد چربی بسیار کمی دارن، بدون رطوبت طبیعی قسمتای دیگه بدنه.

آناتومی پوست دور چشم

آناتومی پوست دور چشم در صورت و بدن بسیار خاصه. واسه اینکه به دستی از این ناحیه مراقبت شه، نه فقط درک آناتومی اون اهمیت زیادی داره، بلکه روند بازسازی سلولای پوستی اونم مهمه.

پوست پلک از لایه های مختلفی تشکیل شده. عمیق ترین لایه زیرپوستی شامل یه لایه پوششی فیبری نازک  است که روی عضله حلقوی چشم، عضله ای که موجب حرکت کردن پلک می شه، قرار گرفته.

بعد، غشای میانی پوست که لایه محافظ پوست رو تشکیل میده از پروتئینای رشته مانندی شامل الاستین و کلاژن، فیبروبلاستا، عصبا و رگا تشکیل شده.

لایه بالایی که اپیدرم اسمشه، از سلولای پایه، ملانوسیت، سلولای لانگرهاوس، کراینوسیت و روی اون لایه سلولای مرده که از کورنئوسیت تشکیل می شه، هستش. لایه اپیردرماله که ظاهر، رنگ، نرمی، بافت و سلامت پوست رو به اون میده.

سلولای پایه هر چند روز یه بار سلولای تازه تولید می کنن. وقتی این سلولا به سمت بالا حرکت می کنن، خشک تر و صاف تر می شن. وقتی به سطح پوست رسیدندن، دیگه زنده نیستن و به اونا کورنئوسیت میگن. این روند حرکت از سلول پایه به کورنئوسیته که توانایی بازسازی رو به اِپیدرم یا پوست خارجی میده.

روند بازسازی پوست فرآیندی مداومه که دو ماه تو یه فرد جوون و بسیار طولانی تر—حدود ۳۷ روز در آدمایی بالای ۵۰ سال—زمان میبره. تولید کورنئوسیتا ظاهری خشک، پیر و کلفت به پوست میده. پوست بسیار زبر به نظر رسیده و توانایی اون واسه حفظ آب کم میشه.

مراقبت از پوست دور چشم

روشای مراقبت از پوست دور چشم

حفظ سلامت پوست دور چشم

مراقبت از پوست دور چشم فرآیندی حساسه. این ناحیه پوست به دلیل نازک تر بودن نه فقط اولین جاییه که علائم پیری رو روی خود نشون میده، بلکه از بقیه قسمتای پوست حساس تر هم هست. درنتیجه، وقتی می خواین یه محصول مراقت پوستی انتخاب کنین، باید بیشتر مراقب باشین.

کالاهایی که شامل ترکیبات ملایم هستن که ظاهر چروکا رو ناچیز تر کرده (لایه بردارها) و مقدار زیادی ویتامین و آنتی اکسیدان در خود داشته باشن، انتخابایی عالی هستن.

در انتخاب محصول پوستی خیلی مهمه که محصولی بدون چربی انتخاب کنین. کالاهایی که شامل روغن هستن، احتمال انسداد غدد دور چشم رو که می تونه موجب گل مژه و بقیه مشکلات چشمی شه، بالا می برن.

چربی نه فقط به عدسی چشم چسبیده و بینایی رو تار می کنه، بلکه موجب لک آوردن دائمی هم می شه. واسه به کمترین حد ممکن رسوندن احتمال عفونت، باید از کالاهایی که طوری بسته بندی می شن که واسه استفاده اونا نیازه که انگشت رو داخل ظرف بکنین، دوری کنین.

لایه بردارهای عادی پوست آلفا هیدروکسی اسیدها هستن که بعضی وقتا به اونا AHAا می گن. AHAا گروهی مواد طبیعی هستن که در میوه ها، نیشکر و شیر هست. این مواد موجب شل شدن لایه های خارجی سلولای مرده می شن و همین لایه برداری انجام میده و از تولید کورنئوسیتا جلوگیری می کنه.

این تغییر و تبدیل سریع باعث صاف تر و نرم تر شدن لایه بیرون پوست یا اپیدرم می شه و ظاهر خطوط ایجاد شده روی پوست رو کم می کنه. با نازک تر شدن لایه سلولای مرده، AHAا نفوذ بقیه مواد و ترکیبات مهم رو زیاد می کنه. AHAا بخاطر توانایی هیدروسکوپیک (جمع کننده آب) خود، به عنوان یه مرطوب کننده عالی هم عمل می کنن. تنها کالاهایی که شامل مقدار کم فرمول AHA هستن باید روی ناحیه حساس دور چشم استفاده شن.

علاوه بر AHAا، بقیه ترکیبات مثل مرطوب کننده ها، ویتامینای آنتی اکسیدانه و عصاره های گیاهی واسه مراقبت از پوست دور چشم اهمیت دارن.

• ویتامینای آنتی اکسیدانه شامل ویتامین A، B کمپلکس، C، D و بتاکاروتین درمقابل تخریبات به وجود اومده توسط رادیکالا مراقبت به عمل می یارن.

رادیکالای آزاد مولکولای میکروسکوپی خارج از تعادلی هستن که معمولاً در گروه های هزارتایی یافت می شن. اونا قدرت ایجاد تخریب عمیق به غشای سلولی و هم اینکه تخریب کامل سلولای عادی رو دارن. آلودگی هوا، نور UV، سیگار و دود، مقدار زیاد الکل و استرسای روزانه می تونه موجب تحریک تولید رادیکالای آزاد شه. آنتی اکسیدانا قبل اینکه رادیکالای آزاد بخوان سلولای سالم پوست رو تخریب کنن، اونا رو از بین می برن.

• مرطوب کننده ها مثل سدیم هیالورونات (Sodium hyaluronate) به کاهش خطوط ظریف روی پوست که بخاطر کم آبی پوست ایجاد می شودف کمک می کنن. سدیم هیالورونات موثرترین نگهدارنده آب هست و قدرت نگهداشتن آب به اندازه هزار برابر وزن مولکولی خود رو داراس.

• عصاره های گیاهی و لیپوزوما شامل بابونه، گل گندم و لسیتین، قرمزی و تورم پوست رو کاهش داده و پوست رو سرحال و جوون می کنه.

نکاتی واسه سالم نگهداشتن پوست دور چشم

علاوه بر انتخاب محصول مراقبت پوستی مناسب، اقدامات مهم دیگری هم واسه مراقبت از پوست دور چشم هست:

  • به اندازه کافی آب بخورین. آب نقش مهم و اساسی در حفظ توانایی ارتجاعی پوست اجرا می کنه.
  • از کشیدن سیگار دوری کنین. نیکوتین رگای خونی صورت و زیر چشما رو می بنده. بسته شدن رگای خونی رسیدن موادمغذی رو به اون سخت تر می کنه و درنتیجه کلاژن تجزیه می شه.
  • در برابر نور خورشید قرار نگیرید. قرار گرفتن بیشتر از اندازه در برابر اشعات فرابنفش موجب می شه که ملانوسیتا، رنگذانهای پوست، به شکل عجیب بالغ شن. این موجب پیر شدن پوست و غیرهماهنگ شدن رنگ بدن می شه. اشعات فرابنفش در ۹۰% پیری مقصر هستن و ظاهرتون رو سالها پیرتر نشون میدن.
  • واسه جلوگیری از تنگ کردن چشم، از عینک آفتابی استفاده کنین.
  • به اندازه کافی استراحت داشته باشین. خستگی موجب رنگ پریدگی و لاغر شدن صورت می شه.
  • مصرف الکل رو قطع کنین. نوشیدنیای الکلی می تونه موجب کم آب شدن بدن شه.
  • واسه پاک کردن آرایش صورت از پنبه استفاده کنین تا از کشیدن بیشتر از اندازه پوست جلوگیری شه.
  • از اجناس پوستی باکیفیت واسه ناحیه دور چشم خود استفاده کنین.

دنبال کردن لیست کارایی که در بالا به اونا گفته شد و انتخاب اجناس پوستی مناسب که از ترکیبات درست در اونا استفاده شده باشه، موجب جوون تر و سرحال تر نگهداشتن پوست دور چشماتون می شه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *