چگونه از پوست های حساس مراقبت کنیم؟

داشتن پوستی حساس به معنی دردسر بیشتر نیس شما خیلی راحت می تونین با در نظر گرفتن ریزه کاریا و اصول ساده روزانه زیبایی و سلامت پوست خود رو تضمین کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ از جوشا، لکه ها، آثار قرمزی و قسمتای خشک شده پوست خسته شدید؟ در این مقاله می خوام ترفندهای سبک زندگی رو به شما آموزش دهم تا پوست حساس خود رو آروم و تمیز نگه دارین.

از تجربیات بیاموزید

براتون پیش اومده که از بنزوئیل پراکسید واسه جوشا استفاده کنین و صبح فردایش با چشمای ورم کرده بیدار شید؟ و یا مثلا از ماسک صورتی قوی استفاده کنین و پوستتون تا ساعتا بسوزد؟ هیچکی دوست نداره اینجور خاطرات بدی رو به ذهن بسپارد ولی اتفاقا باید همین موارد رو به عنوان تجربه در ذهنتون ذخیره کنین. به پوست خود گوش بدین و توجه کنین که چه چیزایی در گذشته باعث تحریکش شده. واکنشای پوستی که در گذشته داشتین رو یادتون نره. از اجناس آرایشی گرفته تا مواد شیمیایی تمیز کننده همه این موارد می تونن روی پوستتون تاثیر داشته باشن پس از اونایی که میدونید براتون مشکل به وجود میارن فاصله بگیرین.

با دقت دستکش انتخاب کنین

اگه می خواین یه جفت دستکش واسه مراقبت از دستا بخرین – واسه شستن ظروف، رنگ کردن موها و دیگه کارای این چنینی – انتخابی هوشمندانه داشته باشین. استفاده دراز مدت از دستکشایی با جنس لاتکس یا نترل می تونن باعث عرق کردن پوستی که در اون فضا قرار گرفته شن. اینجور فضایی می تونه باعث بروز مشکلات پوستی ناچیز یا شدید شه. ممکنه انگشتانتون دچار مشکلاتی مثل راش و تاول هم شن. بهتره قبل از انتخاب دستکش، نظر یه متخصص پوست رو سوال کنین.

وارد بازی مقایسه نشید

حساسیت پوستی مشکلی نیس که به یه شکل باشه، پس حواستون باشه واکنشای پوست خود رو با یه دوست یا فامیل مقایسه نکنین. مثلا ممکنه پوست شما با ناچیز ترین مواد شیمیایی تحریک شه در حالی که پوست شخصی دیگه فقط با محلول وایتکس دچار عکس العمل می شه. چون پوست دوستتون در برابر یه محصول مقاومت می کنه دلیل نمی شه که پوست شمام همینطور باشه.

محرکا رو در برابر آلرژنا بشناسین

بعضی مواد شیمیایی مانند وایتکس همه رو اذیت می کنه و معمولا همیشه باعث تحریک پوستی می شه. اما از طرف دیگه موادی هم هستن که فقط بعضی افراد رو تحت تاثیر قرار میدن این موارد رو آلرژن می گن. بعضی از آلرژنای عادی عبارتند از نیکل در جواهرات ارزون، عطرهای معمولی، آینده بیوتیکی به نام نئومایسین و نگهدارندهای متیلکلروایزوتیازولینون و تیمروسول که به صورت گسترده استفاده میشن. می گن متیلکلروایزوتیازولینون که معمولا به عنوان نگهدارنده لوازم آرایشی و بهداشتی به کار میره و تیمروسول هم در بعضی واکسنا و لنزهای خاص پیدا میشه.

از لیست بلند بالای مواد تشکیل دهنده بترسید

آدمایی که پوستی حساس دارن باید به مواد تشکیل دهنده اجناس خوب دقت کنن و از اجناس معطر، شامل صابون و الکل بپرهیزند. این کار کمک می کنه سلامت پوستشون حفظ شه. مواد آروم کننده مانند پلیفینولای چای سبز، بابونه و آلوئه ورا به درد بخور هستن. یه قانون کلی رو هم یادتون باشه، هرچه مواد تشکیل دهنده یه محصول کمتر باشه بهتره.

در برابر وسوسه شستن با صابون، آب کشی و تکرار مقاومت کنین

اگه تمایل دارین پوست صورت خود رو بیشتر از یه مرتبه در طول روز بشورید، کارشناسان پوست پیشنهاد ای واسه شما دارن: این کار رو نکنین، روزانه یه مرتبه شستشوی صورت واسه اثبات سلامت پوست صورت کافیه و شاید شستشوی بیشتر از این مقدار باعث تحریک حساسیت پوستی تون شه. حتی فکر لایه برداری رو هم نکنین، این کار می تونه باعث شدید شدن حساسیت پوستی تون شه.

مراقب تحریک کننده ها باشین

تک تک چیزایی که در طول روز با اونا تماس پیدا می کنین، می تونن به صورت بالقوه باعث شدید شدن حساسیت پوستتون شن. اگه حس کردین پلک بالایی تون همیشه دچار حساسیته، یکی از احتمالات اینه که پوست اون منطقه به لاک ناخن یا لاک پاک کن حساسیت داره. در اینجور موردی ممکنه بدون اینکه متوجه لاک یا لاک پاک کن روی دستتون باشین ناحیه چشم رو لمس کرده باشین. همین مورد رو میشه در مورد خیلی چیزای دیگه مانند خمیر دندون یا دهن شویه هم دید.

قبل از استفاده بشورید

کمپانیای تولید لباس معمولا واسه اینکه شکل لباسا جذاب بمونه، در آخر یه جور مواد شیمیایی به اونا میزنن که می تونه باعث تحریک پوست شه. اگه مشکل اگزما یا پوست حساس دارین کارشناسان پیشنهاد می کنن لباسای جدید رو قبل از استفاده بشورید.

مواد شوینده مناسب پوست خود رو پیدا کنین

پیدا کردن مواد شوینده ای که مناسب پوست حساس باشه به کمی آزمون و خطا نیاز داره. اما بهتره اول به سراغ مواد شوینده ضد حساسیت برید که واسه پوستای حساس ساخته شدن. هم اینکه بهتره از مواد شوینده مایع به جای شکلای جور واجور پودری استفاده کنین. مواد شوینده مایع پس مونده های کمتری داره و به خاطر همین کمتر تحریک کننده پوست هستن.

مناسب نوع پوست خود لباس بپوشید

از پوشیدن لباسایی که حساسیت پوستی تون رو شدید شدن می کنه دوری کنین. این یعنی از پوشیدن لباسای پشمی یا هر چیزی که خیلی به تنتون بچسبد دوری کنین. هم اینکه مواظب لباسای دارای کش هم باشین (مانند شکلای جور واجور لباس زیر). مالیده شدن این موارد به پوست – مخصوصا اگه همراه با عرق کردن باشه – می تونه باعث بروز خارش و راشای پوستی شه.

با یه متخصص ملاقات کنین

اگه فکر می کنین به چیزی حساسیت دارین، به سراغ حدس و فکر خودتون نرید. واسه تشخیص به دیدن یه متخصص پوست برید. هرچه بیشتر در برابر چیزایی که پوستتون رو حساس می کنن قرار بگیرین، وضعیت پوستتون هم بدتر می شه. متخصص پوست با معاینه یه تیکه از پوست به شما میگه پوستتون دقیقا به چه مواردی حساسیت داره. هم اینکه این متخصص به شما میگه واسه بهبود پوست خود از چه پیشنهادایی استفاده کنین. این پیشنهادا می تونه بعضی اجناس مراقبت از پوست یا تجویز داروهایی خاص باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *