یادگیری بهتر با کاغذای یادداشت رنگی

در دنیایی که نرم افزارهای خلاقیت و بهره وری، حکمفرما شدن، هنوزم یکی از گزینه های نوشت افزار دیده می شه که می تونه وسیله موثری واسه بهبود خوندن و مهارتای یادگیری باشه. این وسیله چیزی جز استیکی نوت نیس. با اینکه شرکتای تولیدکننده نرم افزارهای جور واجور تلاش می کنن این استیکی نوتا رو هم به صورت دیجیتال در بیارن اما هنوز هیچ برنامه ای نتونسته محبوب تر از این کاغذای رنگارنگ کوچیک باشه. خوب حالا سوال اینجاس که به چه دلیل استیکی نوتا اینجور وسایل موثری هستن و محبوبیت زیادی در میان کاربران دارن؟ چیجوری میشه واسه بهره وری بیشتر، از استیکی نوتا به روش هوشمندانه تری استفاده کرد؟

در این مقاله به همین موضوع می پردازیم.

امتیازات به کار گیری استیکی نوت چیه؟

هممون عالی میدونیم که استیکی نوتا بسیار مقرون به صرفه ان و کاربرد راحتی دارن. طراحی اونا باعث شده واسه هایلایت کردن اطلاعات مهم بسیار موثر باشن و در کتابا و اسناد جور واجور چسبونده شن و محیط کنتراستی واسه چشم بسازن.

یکی از تحقیقات انجام شده بوسیله گارنر در دانشگاه Sam Houston نشون میده، استیکی نوتا وسیله متقاعدکننده ای واسه کامل کردن درخواست از طرف افراد بودن. اینجور مطالعه ای نشون میده به کار گیری استیکی نوتا با یه پیام نوشته شده روی اون می تونه به پاسخگویی بیشتر از طرف افراد برسه. مثلا وقتی که در محیط کارتون هستین یادداشتی رو واسه همکارتون روی استیکی نوت می نویسید احتمال دیده شدن و جواب دادن همکارتون به اینجور یادداشتی بالاتر میره. دست نوشته بودن متنای استیکی نوت بر ارزش اون اضافه می کنه. همونطور که دیوید آلن میگه: راحت ترین و آسونترین روش واسه خارج کردن افکار از ذهن به کار گیری خودکار و کاغذه. استیکی نوتا نه فقط جنبه صمیمی تر بیشتری به تبادلات ارتباطی مون میده بلکه مغز رو مجبور می کنه فرایندهای موجود رو بهتر از وقتی که یه عنصر تایپ شده می بینه، پردازش کنه.

چیجوری به طور موثر از استیکی نوتا بهره ببریم؟

با اینکه مجموعه معیارهای خاصی واسه استفاده درست از استیکی نوتا وجود نداره اما به کمک بعضی از راه ها میشه تجربیات موجود رو بهینه سازی کرد. مثلا تعداد استیکی نوتایی که استفاده می شه باید روش زوم بشه. حجم استیکی نوتا هم به هدف شما وابسته اما به عنوان یه قانون کلی هرچقدر تعداد و حجم استیکی نوتا کمتر باشه بهتره. جذابیت استیکی نوتا به اینه که می تونن نظر مخاطب رو به خودشون جلب کنن و یه وسیله متقاعدکننده واسه ایجاد رابطه باشن. با اینحال اگه از یادداشتای بیشتری استفاده می کنین به خاطر زیاد بودن این یادداشتا ممکنه نظر مخاطب از پیام اصلی دور شه.

همین قانون در به کار گیری استیکی نوتا واسه یادگیری و مطالعه هم دیده می شه. اگه استیکی نوتای زیادی روی کتاب یا سندتان بذارین، مقدار اطلاعاتی که در لحظه می بینین خسته کننده هستش. در اینجور شرایطی جزییاتی که میخواستین برجسته اش کنین رو در میان کاغذای مربعی کوچیک گم می کنین. نکته دیگری که واسه استفاده موثر از استیکی نوتا هست اینه که مطمئن شید یادداشتایی که دیگه استفاده نمی کنین رو به طور منظم دور بریزین. اینکار باعث می شه محیط کارتون شلوغ نشه و بتونین با احساس بهتری از استیکی نوتا استفاده کنین.

به هنگام مطالعه و یادگیری چیجوری از استیکی نوتا استفاده کنیم؟

خوب همونطور که مشاهده کردین استیکی نوتا بهترین روش واسه جذب اطلاعات و جلب توجه هستن و به شما کمک می کنن اطلاعاتی که قبلا به خاطر سپرده اید رو راحت تر فراخوانی کنین. چه بخواین از استیک نوتا در مدرسه استفاده کنین یا در محل کار و واسه سرگرمی، به کمک ۷ روش زیر می تونین بیشترین بهره رو از مطالعه و یادگیری تون ببرین:

  1. بوک مارک کردن صفحات:

اختراع استیکی نوتا به نشونه گذاری صفحات جور واجور برمیگرده. یه تیکه کاغذ رو میشه به بخشی از کتاب چسباند و از اون به عنوان یه علامت نشونه گذاری استفاده کرد. یکی از کاربرده های عالی استیکی نوتا، به کار گیری اون به عنوان بوک مارک کردنه. چسبی که در این کاغذها هست به شما اجازه میده از اون به عنوان نشونه استفاده کنین و به صفحات تون اسیبی وارد نکنین.

اگه فکر می کنین به بوک مارکای زیادی نیاز دارین بهتره موقعیت استیکی نوتا رو عوض کنین. چسباندن این کاغذها به روش برابر ممکنه پیدا کردن صفحه ای که می خواین رو کمی براتون سخت تر سازه.

  1. حاشیه نویسی متن:

به کمک استیکی نوتا می تونین به هنگام مطالعه بینش یا عقیده تون رو درباره متن بنویسین و به کمک اون مهارتای خواندنتان رو بهتر کنین. این مهارت ها به شما اجازه میده متون جور واجور رو هم راحت تر درک کنین و به چیزی که بوسیله نویسنده بیان شده خوب فکر کنین. حاشیه نویسی چالشیه که به شما کمک می کنه نقد کننده فکر کنین و بهتر از قبل بخونین. به کمک استیکی نوتا می تونین عبارات، پاراگرافا یا حتی یه فصل از کتاب رو خلاصه نویسی کنین. انجام اینکار مانع از نوشتن صفحات کتاب می شه و حاشیه نویسی رو راحت تر می سازه. حالا هر جایی دوست داشتین می تونین یه استیک نوت وردارین و حاشیه کتاب رو بنویسین. به ازای هر برگه یه نکته بنویسین تا مرورش براتون اسان تر شه.

این مطلب را هم بخوانید :  چگونه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم؟

  1. کدنویسی به کمک رنگا:

کدنویسی به کمک رنگای جور واجور استیکی نوت به شما کمک می کنه مطالعه و یادگیری خلاق تری داشته باشین چون یه وسیله عالی واسه سازماندهی افکار و برنامه هاتونه.

به کار گیری رنگا به شما اجازه میده در همون نگاه اول بین اطلاعات تفاوت قائل شید. همین امر موجب می شه کدنویسی به کمک رنگا یه گزینه عالی واسه برجسته کردن مواردی باشه که به توجه مخاطب در همون نگاه اول نیاز داره. به کمک رنگای مختلفی که استیکی نوتا دارن می تونین کاراتون رو براساس طبقه بندیا، اولویتا و فاکتورهای زمانبندی گروه بندی کنین. تفاوت قائل شدن بین وظایف و گروه بندی موارد مشابه در کنار هم به شما کمک می کنه یادگیری سریع تر و موثرتری داشته باشین و روی کاراتون خیلی راحت تمرکز کنین.

  1. طوفان فکری ایده ها:

طوفان فکری یا همون Brainstorming یکی از فوت وفن هاییه که به شما کمک می کنه در طول ساختار آزاد فکری،خلاقیت تون رو نشون بدید و از ایده هایی که به ذهنتون می رسه بهره ببرین. این یه روش قابل توجه واسه یادگیری فردی یا گروهیه. اینجور تکنیکی به شما اجازه میده ایده های مربوط به معنی مدنظرتان رو پیدا کنین و از اون واسه پیدا کردن راه حل مشکلات تون استفاده کنین. یه روش محبوب واسه رشد ایده ها در محیط کاری، به کار گیری جلسات طوفانی فکریه. یه سطح بزرگ یا اختصاص یافته مثل دیوار و به کار گیری استیکر نوتای رنگی جور واجور به جمع آوری ایده های در رابطه گروه کمک می کنه. حتی می تونین استیک نوتای خودتون رو مثل نقشه فکری سازماندهی کنین. این یه روش عالی واسه تولید ایده هاست.

  1. تمرین لغات زبانای خارجی:

هممون میدونیم که یکی از اصلی ترین بخشای مطالعه زبون دوم( یا سوم و چهارم) حفظ لغات اون زبانه. از اونجایی که استیکی نوتا چشمی و قابل لمس هستن می تونن وسیله عالی واسه حفظ کلمات جدید باشن. شما می تونین کلمات رو روی استیکی نوتا بنویسین و روی اشیای خونه بچسبونین. اینکار به شما کمک می کنه راحت تر لغات رو بیاموزید. می تونین ترجمه لغات رو به استیکی نوتا اضافه کنین و با پیشرفت کار این ترجمه ها رو خط بزنین و فقط از خود واژه خارجی استفاده کنین. می تونین از کدهای رنگی براساس طبقه بندیای هر آیتم استفاده کنین. مثلا استیکی نوت زرد واسه ظروف روی سفره و استیک نوت آبی واسه دستگاه های الکترونیک به کار ببرین.

  1. ایجاد فهرست کارای در حال انجام:

به کار گیری فهرست کارایی که در حال انجام هستن یا باید در اینده انجام شن یه روش عملی واسه سازماندهی اموره. نوشتن وظایف می تونه شما رو از پریشونی و گیجی دور نگه داره. فهرست انجام کارا به شما کمک می کنه کاراتون رو مرتب کنین. این یه وسیله موثر واسه مدیریت زمونه و به شما کمک می کنه یه یادآوری کننده واسه کارایی که باید انجام بدین ایجاد کنین. ایجاد این فهرست با استیکی نوتا یه روش عالیه و به مهارتای یادگیری و مطالعه تون هم کمک می کنه.

می تونین از استیکی نوت واسه فهرست کردن همه وظایف روز استفاده کنین و وقتی کارتون رو انجام دادین اون رو دور بندازید.

هم اینکه می تونین یه استیکی نوت واسه هر وظیفه اختصاص بدید و اون رو به سطح بزرگ تری بچسبونین. بعد از اینکه کارتون رو تموم کرد یادداشت مربوط به اون رو از روی سطح وردارین. یه روش واحد واسه به کار گیری استیکی نوتا در این شرایط وجود نداره چون گزینه های زیادی پیش روتون قرار داره که می تونید از اونا بهره ببرین.

  1. برنامه ریزی پروژه ها:

با اینکه این روزا نرم افزارهای مدیریت پروژه زیادی در بازار دیده می شه اما بعضی از افراد هستن که به دنبال وسایل ساده تر واسه مشارکت و افزایش بهره وری می گردن. استیکی نوتا می تونن جانشین خوبی واسه این نرم افزارها باشن. استیک نوت به عنوان یه وسیله عالی واسه تصویرسازی، می تونه به ایجاد نمودارها، جدولا و استوری برده ها کمک کنه. با چسباندن یادداشت به سطح مربوطه، تیم می تونه روند پیشرفت کار رو ببینه و در صورت نیاز ایده یا وظیفه ای رو حذف یا اضافه کنه. استیکی نوتا واسه برنامه ریزی پروژه های فردی هم عالی هستن. میشه از اونا واسه ایجاد برنامه مطالعه هم استفاده کرد.

سخن پایانی:

وقتی که صحبت از مطالعه و یادگیری به میان می اید، افراد عادتای خودشون رو دنبال می کنن و از روشای خودشون واسه بهبود این شرایط استفاده میکردن.

زیبایی استیکی نوت به اینه که کاربرد راحتی داره و همه کاره س. همین امر به شما کمک می کنه به جای نرم افزارها و اپلیکیشنای جور واجور، از همین گزینه واسه برنامه هاتون استفاده کنین.

چیجوری برنامه ریزی کنیم؟

رمز و راز موفقیت آنتونی رابینز

اختصاصی مدیریت چیجوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *