چگونه از کودک خود یک نابغه بسازیم؟

چگونه از کودک خود یک نابغه بسازیم؟

به گزارش آلامتو به نقل از inc.com؛ مقالات و کتابای زیادی در مورد صفات و ویژگیای بزرگسالان و هم خصوصیاتی که باعث جدا کردن اونا از بقیه افراد می شه نوشته شده.

اما اگه شما صاحب بچه هستین ممکنه یه سوال مهم به ذهنتون خطور کنه و اونم اینه: چه کاری میتونم انجام دهم تا مطمئن شوم کودکم زندگی موفقی داره؟

موفقیت کودکان

در این مقاله می خوایم نکاتی که محققان اون رو گفتن با هم مرور کنیم. پس همراه ما باشین:

 1. به اونا نگید که می تونن هر چیزی که خواستن بشن:

براساس نظرسنجی به عمل اومده از ۴۰۰ نوجوون، آمریکاییای جوون به انجام کارایی که باید در سالای اینده انجام شه علاقه و تمایلی نداشتن.

عوضش اونا دوست داشتن موسیقی دان، ورزشکار یا طراح بازیای ویدئویی شن حتی اگه این مشاغل تنها یه درصد از مشاغل موجود در آمریکا رو تشکیل می داد. در واقعیت، مشاغل موجود در مراکز سلامت یا صنعت ساخت و ساز در ده های اینده درآمد بیشتری داره.

 1. به عنوان یه خونواده شام رو در کنار هم بخورین:

براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد، کودکانی که پنج روز از هفته رو کنار خونواده خود شام می خورن سوء مصرف مواد مخدر، بارداری در نوجوونی، چاقی و افسردگی بسیار کمتری دارن.

هم اینکه این افراد می تونن نمرات بیشتری در مدرسه به دست بیارن، خوب حرف بزنن و اعتماد به نفس بالایی داشته باشن.

 1. وقتی رو واسه جدایی از صفحات نمایشی اختصاص بدید:

محققان فهمیدن که مغز کودکان کم سن و سال می تونه به هنگام استفاده دراز مدت از گوشیای هوشمند و تبلتا به طور دائم عوض شه.

هم اینکه در این شرایط پیشرفت تواناییای خاص مغز مثل دقیق شدن و فوکوس کردن وتوجه، به کار گیری واژگان و مهارتای اجتماعی دچار مشکل می شه.

واقعا، AAP بیان کرده که کودکان کوچیک تر از ۱۸ ماه باید هیچ تماسی با صفحات نمایش نداشته باشن. واسه کودکان ۲ تا ۵ سال، باید زمان به کار گیری صفحات نمایشی بسیار محدود شه.

واسه کودکان بزرگ تر، بازم باید اطمینان انجام بشه که به کار گیری اینجور رسانه هایی با خواب، ورزش و تعامل اجتماعی شون تداخل نداره. هم اینکه محققان می گن که والدین باید میز شام ، خودرو، اتاق خواب رو منطقه بدون رسانه علام کنن.

 1. بیرون از منزل کار کنین:

اگه مادران بتونن در منزل بمونن و از کودکان خود مراقبت کنن ممکنه امتیازات بیشتری رو دریافت کنن اما محققان دانشگاه هاروارد فهمیدن وقتی که مادران خارج از منزل کار می کنن، دختران اونا علاقه بیشتری به اشتغال ، کسب مشاغل بلند مرتبه و کسب درآمد دارن.

 1. اونا رو به کار کردن عادت بدید:

یکی از تحقیقات دانشگاه هاروارد نشون میده آدمایی که به موفقیتا و نتیجه های بزرگی رسیدن، در کودکی وظایف و مسئولیتای خاصی رو دوش داشتن.

 1. خوشحالی و لذت رو به تاخیر بندازید:

در یکی از تحقیقات انجام شده، مارشمالویی به کودکان داده شد و به اونا قول داده شد اگه در برابر خوردن این مارشمالو مقاومت کنن مارشمالوی دوم رو هم دریافت می کنن.

یافته های این تحقیق نشون داد آدمایی که در برابر خوردن مارشمالو مقاومت کرده بودن در بزرگسالی مهارتای اجتماهی بهتر، نمرات امتحانی بالاتر و اندازه سوء مصرف مواد مخدر کمتری داشتن.

اونا هم اینکه کمتر چاق شده بودن و بهتر می تونستن با استرس خود دست و پنجه نرم کنن. واسه کمک به کودکان خود واسه ساخت اینجور مهارتی، به انا عادتایی رو بیاموزید که باید هر روز به اون دست پیدا کنن حتی اگه احساس می کنن دوست ندارن اینجور فعالیتایی رو بکنن.

آدمایی که کارکرد خوبی در زمینه های جور واجور مثل ورزش، موسیقی، علم یا هنر دارن بیشتر از بقیه افراد پایدار و مقاوم هستن. اونا هر روز به هدف خود فکر می کنن و در زندگی روزمره خود ثابت قدم هستن و انگیزه خود رو از دست نمی دن.

 1. واسه اونا کتاب بخونین:

محققان دانشگاه نیویورک فهمیدن کودکانی که والدین اونا براشون کتاب می خونن مهارتای اولیه خوبی در خوندن، نوشتن و درک کردن دارن.

کودکانی که والدین اونا در زمان کودکی براشون کتاب خونده ان در بزرگسالی آدمایی هستن که به کتاب علاقه مندن و این موضوع امتیازات خاص خود رو داره.

محققان کودکان مختلفی رو با هم مقایسه کردن و به این نتیجه رسیدن آنایی که در کودکی والدینشون به طور تکراری کتاب براشون خوانده نمرات خوبی در مدرسه و دانشگاه به دشت می کنن.

یعنی، خوندن کتاب به عنوان یه سرگرمی لذت بخش با پیشرفت هوشی بالاتری ربط داره و کودک می تونه مهارتای خوبی در یادگیری واژه ها، خوندن کلمات و ریاضی به دست آورد.

 1. اونا با مسافرت رفتن تشویق کنین:

یکی از موسسه های موجود در آمریکا ، از معلمان آمریکایی نظرسنجی رو انجام داده. اونا از معلمان خواستن دانش آموزان رو با خود به مسافرت بین المللی ببرن و نتیجه اون رو بگن. اینکار به روش های زیر روی دانش آموزان اثر داشت:

 • تمایل بیشتر به مسافرت (۷۶ درصد)
 • افزایش تحمل و مقاومت در برابر تفاوتای فرهنگی و اخلاقی
 • افزایش تمایل به یادگیری و جستجو موارد تازه
 • افزایش تمایل واسه امتحان کردن غذاهای تازه و متفاوت
 • افزایش جداگونه بودن، اعتماد به نفس داشتن
 • افزایش کنجکاوی و هوش
 • افزایش تحمل و مسئولیت پذیر بودن
 • یکی بودن و حساسیت بهتر
 • اجتماعی تر شدن
 • نمایش بهتر مهارتای فردی
 • افزایش تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه

این تحقیق نشون داد که سفرهای داخل کشور هم یافته های برابری با سفرهای بیرون مرز کشور داره. تلاش کنین کودکان و نوجوانان خود رو به سفر رفتن تشویق کنین.

 1. اجازه بدید شکست رو تجربه کنن:

با اینکه این موضوع به نظر عجیب می رسه اما یکی از بهترین کارهاییه که والدین می تونن بکنن. براساس تحقیقات انجام شده، شکست واسه کودکان در سطوح جور واجور بسیار عالیه. اول اینکه، تجربه شگست به کودکان چگونگی برخورد با مشکلات رو می آموزد و به اونا کمک می کنه مهارتای لازم واسه زندگی واقعی رو به دست بیارن.

هم اینکه این موضوع تجربیاتی رو در اختیار کودک میذاره و به اون کمک می کنه از درسای گذشته واسه بهبود راه خود استفاده کنه. به رقابت کشیده شدن واسه ادامه راه لازمه با گذشت زمان کودکانی که شکست رو تجربه کردن تحمل و مقاومت بیشتری دارن و تمایل به انجام وظایف و فعالیتای سخت رو دارن چون از شکست ترس ای ندارن.

نجات دادن کودک از شکستا میگه که شما اعتمادی به تواناییش ندارین. باور داشته باشین که اونا توانا هستن و می تونن یافته ها رو حتی در صورت بروز یافته های منفی، مدیریت کنن.

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

اختصاصی تربیت بچه