چگونه از گیاهان در فصل سرما مراقبت کنیم؟

خیلی از خونواده ها، متناسب با علم باغبانی و توان کشاورزی و باغداری خود به کمک گل و گیاهان جور واجور به فضای خونه زیبایی و تازگی خاصی می بخشن تا هم از دیدن اون لذت ببرن و هم از حضور در اینجور محیطی، احساس نشاط و سرحالی کنن.

به خاطر همین هم در بعضی از خونه ها فضایی جدا واسه نگهداری گل و گیاه در نظر گرفته می شه. در این خونه ها، گلدانا یا بوته های گل در فضایی مانند حیاط یا گلخانه جای داده می شه و اعضای خونواده می تونن اونا رو پرورش بدن و افزایش کنن.

اما در بیشتر خونه ها اینجور فضایی وجود نداره و صاحبخانه باید از گلدانای کوچیک و بزرگ استفاده کنه؛ گلدانایی که می تونه تازگی باغچه های سبز رو به داخل خونه ها بیاره. البته، نگهداری از گلا و گیاهان هم کار خیلی آسونی نیس و واسه این که گیاهان سرحال و بانشاطی داشته باشین باید به اونا توجه کنین؛ باید بدونین گیاهان خونه شما از چه یه جور است؟ چقدر باید به اونا آب بدین و به چه میزانی نور نیاز دارن؟ و… حالا که هوا کم کم سرد شده و فصل پاییز هم از راه رسیده، باید به گیاهان رسیدگی کنین تا همیشه سرحال و سرحال بمونن؛ پس از گیاه هاتون در برابر سرما مراقبت کرده و اونا رو واسه فصلای سرد آماده کنین.

گیاهان رو کنار بخاری نذارین

وقتی موضوع مراقبت از گیاهان در برابر سرما مطرح می شه، بعضیا فکر می کنن گیاهان هم باید مانند آدما در فضایی گرم نگهداری شن تا آسیبی به اونا نرسه؛ اما حواستون باشه اصلا گیاهان رو در فصلای سرد سال کنار وسایل گرم کننده مانند بخاری و شوفاژ قرار ندین؛ چون اگه گل و گیاه در فضایی خیلی گرم بمونه، پژمرده شده و خراب می شه.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، گیاهان رو در مکانایی که سر راه آدما مخصوصا بچه هاست نذارین . علاوه بر این، در فصلای سرد سال باید به گیاهان کمتر آب بدین و وقتی که می ببینن خاکشان هنوز خیس و نمناکه، از این کار دست وردارین چون آب دادن زیاد باعث پوسیدگی ریشه گیاه شده و اونو نابود می کنه.

خاک گلدانا رو بموقع عوض کنین

خیلیا اصلا به فکر تعویض خاک گلدان هاشون نیستن و تصور می کنن همون خاک اولیه واسه گیاه مناسبه؛ در حالی که باید حتما یه مرتبه در سال خاک گلدانا عوض شه. هم اینکه اگه حجم گلدان واسه گیاه تون کوچکه، گلدان بزرگ تری واسه اون جفت و جور کنین و همراه خاک جدید مقداری کود گیاهی هم به اون بدین؛ البته حواستون باشه هر گیاهی انگار خاص از خاک و کود نیاز داره. پس وقتی که می خواین کود لازم رو واسه گیاه بخرین، حواستون باشه که کود مناسبی انتخاب شه، ضمن این که چگونگی به کار گیری اونو هم از فروشنده سوال کنین.

از گیاهان حساس مراقبت کنین

گیاهان به چند دسته جور واجور تقسیم می شن؛ بعضی از اونا به نور مستقیم خورشید نیاز دارن و اونا رو باید در حیاط یا پشت پنجره ها نگهداری کنین، مثلا گل شمعدانی از این نوع گل هاست که نمیشه اونو در فضای بسته نگهداری کرد.

پس یادتون باشه در فصل زمستون و وقتی که هوا سرده، باید از این گیاهان مراقبت کنین. اگه می تونین در سرما اونا رو به داخل خونه بیارین و در جایی که خیلی سرد یا گرم نیس، از اونا نگهداری کنین. پس میشه گفت، گیاهان ظریف تر رو باید در گلدان نگهداری کرد تا وقتی هوا سرد شد، بدون هیچ سختی ای اونا رو جابه جا کنین. پس خوبه واسه حیاط هم گیاهانی مقاوم انتخاب کنین که بخوبی در شرایط آب و هوایی سخت هم دووم بیارن.

مراقب بامبوها باشین

حتما تا حالا گیاه بامبو رو دیدین؛ این گیاه بسیار زیباست و نگهداری از اونم کار خیلی سختی نیس. پس از جفت و جور بامبوها، اونا رو در گلدانی شیشه ای بذارین؛ این گیاه به خاک نیاز نداره و فقط باید مقداری آب درون گلدان اون بریزین.

حواستون باشه هر قدر آب درون گلدان باشه، گیاه هم از همون نقطه ریشه می زنه؛ پس فقط ده تا ۱۵ سانتی متر آب داخل گلدان بریزین و آب اونو هم عوض نکنین. وقتی آب گلدان کم می شه، باید مقداری آب درون گلدان بریزین تا دوباره آب مورد نیازش تامین شه. نکته دیگه در مورد بامبو اینه که روش نگهداری از اون در فصلای جور واجور سال، خیلی فرقی نداره و فقط باید در مکانی مناسب قرار بگیره؛ مکانی که نور مستقیم نداشته و گیاه در سایه روشن باشه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

بازنشر سیمرغ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *