چگونه استرس های دوران نامزدی را مدیریت کنیم؟

یکی از مهم ترین مراحل زندگی هر انسانی ازدواجه و انتخاب همسر، اساسی ترین انتخابی که هر فرد در دوران زندگی اش انجام می دهد. اگه از هر فرد مجردی سوال کنیم که چه ملاک هایی رو واسه انتخاب همسر آینده خود در نظر گرفته است، مطمئنا اون در میان ملاک های خود، به داشتن علاقه دو طرفه هم عقیده داره.

در واقع بیشتر افراد باور دارن که ازدواج باید از روی عشق و علاقه صورت پذیرد؛ حال بعضی، علاقه و روابط منطقی رو می پذیرن و یه سری های دیگه عشق ظاهری و یه سری های دیگه هر دو رو توأمان.

اما تنها شروع زندگی مشترک با هر نوع اعتقادی در مورد عشق و علاقه از طرف دو طرف کافی نیس؛ یعنی حتی اگه عشق بین اونا واقعی و بدون ترس باشه و نفر مقابل رو به خاطر لیاقت ها، توانایی ها و مهارت های اجتماعی و فردی دوست داشته باشن بازم باید مهارت هایی رو قبل از ازدواج بیاموزند تا بتونن خوب دوران پیش رو رو مدیریت کنن و باعث آرامش، امنیت و افتخار همدیگه شن.

طی مراسم ازدواج به سبک ما ایرونی ها، معمولا زمونه ای بین عقد و عروسی در نظر گرفته می شه. خونواده ها به خاطر مسائل شرعی و اخلاقی، پس از پسند کردن و شناخت همدیگه و قبول شرایط، دوران کوتاهی رو به عنوان دوران نامزدی در نظر می گیرند و بعد از اون، قبل اینکه مراسم عروسی رو به پا و عروس و داماد رو راهی خونه خودشون کنن، اونا رو به عقد همدیگه درمی بیارن.

همه اونایی که سال ها از دوران نامزدی شون گذشته، وقتی به تازه عروس و دامادها نگاه می کنن شاید انگار حسرت اون دوران رو می خورند و اینجور به اونا گوشزد می کنن که تا می تونن از این لحظات لذت ببرن. روانشناسان بر این اعتقادند که این دوران می تونه واسه خیلی از زن و شوهر دوران سختی باشه چون که اونا به دلیل بی تجربگی قادر به مدیریت درست مسائل نیستن و اینطور بیان می کنن که حتی هستن زن و شوهرهایی که پس از مراسم عروسی به خونه خود رفته ان و به کمک هم تونسته ان خیلی از مشکلات زندگی رو حل کنن اما همین زن و شوهر در مدت زمان قبل از عروسی به محض روبه رو شدن با موضوعی که برابر میلشون نبوده خیلی سریع نسبت به همسر خود موضعگیری کرده و خونواده ها رو وارد ماجرا کرده ان.

اما واسه اینکه از استرس ها و درگیری های احتمالی کم بشه باید ادما از همون روزی که تصمیم به ازدواج می گیرند، درست رفتار کردن، مدیریت برنامه ها و آینده نگری رو هم از اصول اولیه یه ازدواج موفق بدونن و در جهت اون قدم بردارن.

سنگ ها رو وا بکنین

عروس و دامادها مضطرب انجام مسائلی هستن که می بایست واسه شکل گیری مراسم عروسی طبق عرف دو خونواده صورت پذیرد. مشخص نبودن مسائل دیگری مثل وضعیت شغلی پسر، مسکن، باقی موندن یه تیکه از تحصیل دختر یا پسر و … هم می تونه بر شدت این نگرانی ها اضافه کنه.

واسه اینکه زن و شوهر از اینجور اضطراب هایی کم کنن باید قبل از عقد و خواستگاری و قبل اینکه دلبستگی های دوطرف بیشتر شه تموم موضوعات رو رو راست با همدیگه مطرح کرده و خواسته های منطقی خود رو بگن و این وسط اتفاقا اگه مشکلی هم باشه که فکر می کنن قادر به حلش نیستن، اون رو به بزرگ ترها واگذار کنن.

اول، برنامه ریزی

کلید شکل گیری یه مراسم عروسی خوب، برنامه ریزی درازمدت واسه اون هستش. خیلی از دختر و پسرها و خونواده هاشون بعد از صیغه عقد تا نزدیکی های شب عروسی دست روی دست می گذارن و کار خاصی انجام نمی بدن اما اگه کمی واقع بین باشن می فهمن که خود اونا به دلایل مشخصی این مدت زمان رو تعیین کرده ان تا بتونن مقدمات ازدواج رو جفت و جور کنن.

اول از همتون باید طوری برنامه رو بچینید که هم بتونین خوب به کارا برسین و هم از این زمان لذت مخصوص به خودشو ببرین.

آوردن برنامه ها روی کاغذ

عروس و داماد جدا از خونواده های خود، جداگونه باید چیزی که رو که فکر می کنن باید انجام شه روی کاغذ بیارن، بعد اونا رو فقط با والدین خود مطرح کنن و بعد از نتیجه گیری، موضوعات رو فقط به همسر خود بگن.

در این زمان ممکنه زن و شوهر با هم دچار اختلاف شن؛ یعنی فرد تمایل به انجام کاری داره، درصورتی که فرد مقابل اون از انتخاب اینجور حالتی سر باز می زند؛ واسه مدیریت اختلافات پیش اومده سه کار رو بکنن؛ اول اینکه واسه مواردی که در نظر گرفته ان اولویت قائل شن. کدوم مورد برحسب زمان باقیمونده و موقعیت مالی و هم اینکه شرایطی که می تونه واسه اونا در آینده بسازه، ارجحیت داره؟

در مرحله آخر حالا که عروس و داماد در جریان همه امور قرار گرفته ان، به تقسیم وظایف بین خودشون بپردازند.

گوش کردن فعال رو همین حالا یاد بگیرین

هر کدوم از زن و شوهر اگه خواسته ای رو عنوان کرده ان ولی احساس می کنن که طرف مقابل از این مورد ناراحته، تلاش کنن از فوت وفن گوش کردن فعال به راه مطلوب بهره ببرن؛ یعنی هم همسر خود رو بفهمن و هم خواسته خود رو به بهترین راه ممکن بگن.

این فوت وفن در آینده هم بسیار به دردشون می خوره. گوش کردن فعال چند مرحله داره:

 1. درک احساسات

  یعنی اینکه اول از همه ناراحتی طرف مقابل رو خوب فهمیده.

 2. انتقال احساسی

  یعنی احساس همدردی کردن و تلاش در برگردوندن آرامش به همسر خود کنیم.

 3. دلیل ناراحتی

  به معنی اینکه دلیل دلخوری و ناراحتی همسرمون رو جویا شیم.

 4. بیان روشن نظرات خودمون و رد و بدل کردن نظر در مورد اون.

  البته تموم مراحل فوق فقط با تمرین و صبر حاصل می شه ضمن اینکه منتظر نباشیم تا فقط فرد مقابل دست به اجرای اونا بزنه و خودمون هم در انجام اونا تلاش کنیم.

از کاه کوه نسازید

مطمئن باشین به خیلی از اتفاقات، بعدا می خندین، پس تلاش نکنین با سختگیری های بیشتر از اندازه جلوی همدیگه سنگ بندازید چون پس از عقد خود شمام از سختگیری خودتون متضرر میشین.

جواب به سؤالاتی که ذهن مون رو مشغول کرده

“مونیکا منزلیس” در کتاب «هزار و یه سوال قبل از ازدواج » به دخترها و پسرها اینطور پیشنهاد می کنه که اونا قبل از مراسم عروسی به تنهایی به سوال های زیر جواب بدن و بعد با نامزدشون اونا رو بررسی کنن:

 • چه احساسی درباره ازدواج کردن دارین؟
 • از ازدواج کردن خوشحالید یا تلاش می کنین در این مورد فکر نکنین؟
 • احساس می کنین که رابطه شما و نامزدتون مشکلی داره، اما نمی تونید دلیل رو تشخیص بدید؟
 • تلاش می کنین که خودتون رو راضی کنین که نامزدتون همون همسر مناسب شماس؟
 • واسه برنامه ریزی مراسم ازدواج دودل هستین؟ از تماشای لباس عروس یا کارت دعوت ناراحت می شید؟
 • بقیه بیشتر از شما واسه ازدواج تون شور و شوق دارن؟
 • فکر می کنین که والدین شما دوست دارن هرچه زودتر این مدت زمان تموم شه و شما رو راهی خونه خودتون کنن؟
 • می ترسید که بعد از پایان محبت های دوره نامزدی و شور و شوق جشن عروسی، از ازدواج تون پشیمون شید؟
 • می ترسید که پس از ازدواج آزادی یا هویتتون رو از دست بدین؟
 • هنوز تا حدودی از واژه تعهد می ترسید؟

پس هیچ موضوعی رو به حال خود رها نکنین. این طرز فکرها که « انجام این کار وظیفه طرف مقابله، اگه رو راست انجام بدم ناراحتی ها رو بیشتر می کنه، اصلا این موضوع به من ربطی نداره و…» به وجود اومده بوسیله تلقین های ذهنی بی موردیه که تازه عروس ها و تازه دامادها دارن.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

استرس بازنشر تبیان دوران عقد مقاله در مورد استرس کاهش استرس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *