نقشی کلیدی در زیبایی کلی صورت و ظاهر شما داره و افتادگی پلک یکی از موارد منفی چشم هاست. در این مقاله یه درمان خونگی واسه افتادگی پلک ها رو معرفی میکنیم.

علل پتوز و هشت درمان طبیعی واسه افتادگی پلک

با افزایش سن ، ما می تونیم انتظار چین و چروکای پلک رو داشته باشیم. اما اگه افتادگی یه پلک به اندازه ای زیاده که مردمک چشم رو می پوشاند و جلوی دید رو می گیرد، می تونه موجب مشکل در زندگی ما شه. وقتی که پلک ها به حالت پایین تر از حالت نرمال می افتند، وضعیت پتوز یا بلفاروپتوز نامیده می شه.

در حالی که پتوز معمولا نتیجه سالخوردگی طبیعیه، می تونه نشونه مریضی جدی عصبی یا عضلانی باشه، پس لازمه که با مشاهده افتادگی پلک تو یه یا هر دو چشم با دکتر مشورت کنین. اهمیت موضوع وقتی بسیار زیاد می شه که این نشونه ها یه شبه ظاهر شن.

این وضعیت می تونه به هر کسی در هر سنی ضربه بزنه و هیچ فرقی بین دو جنس یا گروه های قومی وجود نداره. واسه بعضی افراد، این افتادگی پلک ممکنه به سختی قابل توجه باشه. از طرف دیگه پتوز در بعضی افراد ممکنه روی مردمک چشمشون گسترش یابد و دید اونا رو دچار اختلال کنه.

کودکان هم می تونن از این وضعیت، و بعضی وقتا از زمان تولد ، تحت تاثیر قرار بگیرن. معاینه منظم چشم جهت اطمینان از اینکه بینایی اونا تحت تاثیر نیستش، واسه زندگی بسیار لازمه.

انگار به طور برابر واسه کودکان و بزرگسالان راهی واسه جلوگیری از این مریضی باشه، اما درمانای عادی و طبیعی واسه پتوز می تونه اثر داشته باشه. هر دو روش درمان جراحی و غیر جراحی در دسترس هستن و بهترین گزینه باید متناسب با نیازای هر فرد انتخاب شه. معاینه منظم چشم و پرداختن به هر شرایط پزشکی اساسی که ممکنه موجب پتوز شه مهمه، چون حفظ سلامت خوب چشم، کلید کیفیت زندگی ما هستش.

پتوز چیه؟

Ptosis وضعیتیه که در اون یه یا هر دو پلک بالایی دچار افتادگی می شن. این افتادگی می تونه جزیی و به سختی قابل توجه باشه، یا می تونه شدید بوده و دید و خط دید شما رو با مشکل مواجه کنه.

افتادگی پلک به خاطر این اتفاق می افتد که ماهیچه بالا برنده – ماهیچه مسئول بالا بردن و پایین آوردن پلک – به خطر افتاده است. شش نوع شناخته شده پتوز هست:

 • پتوز آپاندیسیت: این نوع شایع ترین نوع پتوز بوده و با افزایش سن و پیری همراه س. در این نوع افتادگی پلک، ماهیچه بالابرنده زیادتر از اندازه کشیده شده و خیلی راحت به جای خود باز نمی شه. این نوع پتوز ممکنه به وجود اومده بوسیله مالش زیاد چشم یا استفاده دراز مدت از لنز تماسی باشه.
 • پتوز نوروژنیک: این نوع پتوز وقتی رخ می دهد که مسیرهای عصبی که حرکت پلک ها رو کنترل می کنن، به خطر بیفته. دلیل بروز این نوع می تونه سندرم هورنر، فلج عصب سوم، یا میاستنیا گراویس باشه.
 • پتوز میوژنیک: بعضی مشکلات سیستمیک که ضعیف شدن عضله مثل دیستروفی عضله رو به دنبال دارن، می تونن عضله چشم رو مثل بقیه عضلات بدن درگیر کنن و این نوع پتوز رو بسازن.
 • پتوز مکانیکی: اگه پلک با یه توده یا پوست با وزن زیاد همراه شه، پتوز مکانیکی می تونه اتفاق بیفته.
 • پتوز تروماتیک: بعضی وقتا آسیب یا ضربه خارجی به پلک یا چشم وارد می شه و افتادگی پلک اتفاق می افته، این نوع افتادگی پلک همون پتوز تروماتیک یا ضربه ایه. واسه مراقبت بیشتر از چشم از محافظ چشم مناسب هنگام ورزش و کار با وسیله ها استفاده کنین.
 • پتوز مادرزادی: بعضی وقتا افتادگی پلک مادرزادی بوده و از اول تولد این افتادگی پلک همراه اونه. این اتفاق وقتی رخ می دهد که ماهیچه بالابرنده به درستی در رحم رشد نمی کنه. واسه بهبود بینایی بیشتر در این نوع پتوز جراحی پیشنهاد می شه. نبود موفقیت در درمان می تونه منتهی به تنبلی چشم و یه عمر دید ضعیف شه. کودکان گرفتار به پتوز، حتی در موارد ناچیز، باید هرساله بوسیله یه متخصص چشم معاینه شن. در سال های اولیه، چشم ها تغییر شکل می بدن و پتوز می تونه بدتر شه.

علائم و نشونه های پتوز

 • افتادگی پلکی که فقط با نگاه به آینه هم به طور کامل مشخصه.
 • واسه دیدن قسمت بالای پلک باید سر به سمت عقب کج شه.
 • بالا بردن ابرو واسه بالا بردن پلکا واسه دید بهتر
 • خشک شدن چشما
 • اشک آلود شدن چشما
 • حرکات کنه در اخل و دور و بر چشم
 • خسته به نظر رسیدن

پتوز می تونه مشابه مشکل درماتوکالیز که در اون بافت همبند دچار مشکل شده و تا میخوره، باشه. این مشکل بیشتر به خاطر تشکیل بافتیه که خاصیت الاستیسیته اون از حد نرمال کمتره. اگه شما متوجه افتادگی یهویی پلک شدید هرچه زودتر به چشم دکتر مراجعه کنین.

بهترین درمانای افتادگی چشم

بهترین درمانای افتادگی چشم

پتوز: ۸ راه طبیعی واسه مدیریت علائم

 1. کمپرس چای کیسه ای روی چشم

واسه آرامش درد و ناراحتی مربوط به پتوزیس، کیسه های چای بابونه رو در آب داغ خیس کنین و بعد به اون ها اجازه بدید به دمای اتاق برسن. بعد کیسه چای رو وردارین، و اون رو روی چشم خود بذارین و آروم بگیرین. از اون جا که که چای رنگ داره، که یه هوله رو پشت سر خود بذارین تا قطرات اون رو بگیرین.

طبق تحقیقات دانشگاه Case Western Reserve، چای بابونه التهاب رو کم می کنه، اعصاب رو آروم می کنه و به دلیل فیتوکمیکالای جور واجور موجود در اون، به خصوص در مقابله با التهاب چشم خوبه. وقتی که به صورت موضعی استفاده شه، در کمک به مقابله با عفونت های چشمی و مشکلات خاص چشم، از جمله بستن مجاری اشک و دیگه شرایط التهابی، موثره.

وقتی که از این گل قوی به عنوان یه چای لذت ببرین ، دارای فعالیت ضد سرطانی بوده ، به مقابله با سرما کمک می کنه، دستگاه گوارش رو آرامش می دهد و به کاهش سطح قند خون در افراد گرفتار به دیابت، کمک می کنه. واسه بهره مندی از این فواید روزانه یه الی دو فنجون چای بابونه نوش جون کنین.

 1. طب سوزنی

اگه افتادگی پلک یا پتوز بوسیله شرایطی خاص مانند فلج بل ایجاد شده و یا به وجود اومده بوسیله سکته مغزیه، طب سوزنی می تونه به اون کمک کنه. یه متخصص طب سوزنی با تجربه در شرایط عصبی – عضلانی، سوزنا رو در بعضی از نقاط خاص عضلات صورت و پوست سر به کار میگیره تا عضلات چهره رو بازسازی کرده و عضلات آتروفیز رو تحریک کنه. ممکنه لازم باشه دو بار در هفته و به مدت دو ماه به متخصص طب سوزنی خود مراجعه کنین تا علائم کم بشه.

 1. ویتامین B12.

این ماده مغذی لازم واسه کارکرد عصبی و عضلانی حیاتیه. اگه یه گیاه خوار و یا وگان هستین، به احتمال بیشتری دچار کمبود ویتامین ب ۱۲ میشین. طبق مؤسسه ملی بهداشت (NIH)، RDA واسه ویتامین ب ۱۲، ۲.۴میکروگرم واسه بزرگسالانه. اگه شما ماهی و یا گوشت گاو نمی خورید، مصرف یه مکمل با کیفیت بالا می تونه به حفظ سطوح این ویتامین در محدوده بهینه کمک کنه.

افزایش ویتامین ب ۱۲ در رژیم غذایی شما آسونه. ماهی سالمون، قزل آلا، ماهی تن و هم اینکه گوشت گاو و مرغ منابع سرشار این ویتامین مغذی هستن. خورشت گوشت گاو من یه غذای کامل راحت واسه یه شب سرده، در حالی که دستور العمل من واسه ماهی قزل آلا واسه یه وعده غذایی صبحونه سریعه.

 1. روش درمانی نتراپانا

طب آیورودا به هزاران سال پیش باز می شه و براساس متعادل کردن رژیم غذایی، سبک زندگی و درمان های گیاهی واسه درمان طیف بزرگی از شرایط قرار داره. درمان استاندارد واسه پتوز ترکیبی از کره آب شده، نمک و روغن خاصه که با دقت بوسیله یه متخصص طب سنتی روی چشم ریخته می شه. نه فقط این تمرین آرامش بخشه، بلکه می تونه اعصاب و عضلات چشم ها رو تقویت کنه.

 1. تمرینات تقویت کننده پلک

وقتی که پتوزیس براثر پیری یا کاهش قدرت ماهیچه ای ایجاد می شه، تمرینای تقویت کننده پلک ها ممکنه به بهتر شدن ظاهر و کم کردن افتادگی کمک کنه. واسه اولین تمرین، هر دو چشم رو ببندین و انگشتانتون رو در پایین پلک چشم خود بذارین و تلاش کنین چشمون خود رو باز کنین و ابروها رو تا حد ممکن بالا ببرین. ۱۰ تا ۱۵ بار این کار رو تکرار کنین.

واسه دومین تمرین باید در مقابل آینه باشین. انگشت سبابه خود رو درست زیر ابروها بذارین و بعد اون ها رو در مقابل استخون پیشونی بالا ببرین و بعد چشمون خود رو ببندین. پنج تا هفت بار پلک بزنین و بعد واسه پنج ثانیه چشم هاتون رو محکم به هم فشار بدید. این تمرین رو هر روز ۱۰ بار تکرار کنین.

 1. خوردن غذاهای به درد بخور واسه چشم

بتا کاروتن و دیگه کاروتنوئید ها با سلامت چشم در رابطه هستن. علاوه بر این، واسه آدمایی که دارای پتوز هستن، غذاهای غنی از بتا کاروتن دارای خواص ضد التهابی، مواظبت در برابر شکل های جور واجور خاصی از سرطان، افزایش جواب سیستم ایمنی و کمک به مواظبت پوست از آسیبه. هنگام جفت و جور وعده های غذایی، حتما یه وعده (یا دو عدد) غذاهای پر از بتا کاروتن رو در نظر بگیرین.

اونا به آسونی شناسایی می شن، چون اونا رنگی روشن و طعم رطوبت دارن.

 1. لوتئین

براساس تحقیقات دانشکده پزشکی هاروارد منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی، تنها مصرف شش میلی گرم لوتئین در روز، همراه با یه روش زندگی سالم و رژیم غذایی شامل غذاهای غنی از آنتی اکسیدان و اسیدای چرب، به صورت میانگین ۴۳ درصد خطر دچار شدن به دیابت ماکولا مربوط به سن رو پایین می آورد و ممکنه در برابر آب مروارید چشم هم از شما مواظبت کنه.

لوتئین یه کاروتنوئید قدرتمنده که بهترین منبع اون کلمه. بقیه سبزی های برگ دار هم دارای لوتئین هستن اما کلم بروکلی حدود دو برابر بیشتر از دیگر سبزی ها و اسفناج شامل لوتئینه. واسه بهره مندی از این کاروتنوئید قوی می تونید میان وعده های سالم و مغذی رو با کلم بروکلی جفت و جور کرده و لذت ببرین.

 1. پیشگیری از خستگی چشم

خستگی چشم یه مشکل واقعی در دنیای امروزه. ما زمان زیادی رو صرف نگاه به صفحات کامپیوتر یا تلفن می کنیم ، و یا روی یه فاصله ( با نور غیر عادی ) تمرکز می کنیم، که روی چشمامون فشار وارد می کنه. مهمه وقتی که به یه دستگاه الکتریکی نگاه می کنین، در هر ۱۰ دقیقه به کار گیری دستگاه به مدت ۳۰ ثانیه به چیزی با فاصله دور خیره شده و به چشمون تون استراحت بدید.

هشدارها

اگه پلکا به طور غیرمنتظره دچار افتادگی شه یا همراه با هر کدوم از علائم زیر باشن، بدون این دست اون دست کردن به اورژانس مراجعه کنین.

 • سردرد میگرنی
 • ضعف عضلانی در صورت، دست و پا
 • دید دوگانه
 • مشکل در بلع
 • عفونت چشم
 • چشمک زدن
 • تب
 • درد در چشم یا کاسه چشم

چیجوری از پوست دور چشم مراقبت کنیم؟

ترفندهای زیبایی صورت

اختصاصی زیبایی چشم سلامت چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *