چگونه افکار منفی نداشته باشیم؟

چگونه افکار منفی نداشته باشیم؟

عادات بد مانع خوشبختی

به نقل از ماهنامه سلامانه – آتنا جهانگیری، روانشناس بالینی: «فکرت رو تغییر بده تا زندگیت رو عوض کنی» این شعار رو خیلیا بلد هستن اما مشکل اینجاس که بیشتر ما اصلا از افکار منفی که در ذهنمون جریان دارن، چیزی نمی دونیم و دست و پنجه نرم کردن با این فکرها برامون تبدیل به یه عادت شده. درست بخاطر این خیلی از افکار منفی که سد راه موفقیت مون در زندگی شدن خیلی عادی و ساده و آشنا به نظر می رسن.

در این مطلب با ۱۳ نمونه از افکار سمی آشنا میشین که خلاص شدن از اونا درهای موفقیت رو به روی زندگی تون باز می کنه.

 1. دیگه خیلی دیر شده

مهم نیس کی هستین یا تا امروز چه کردین، حتی مهم یست از کجا اومدید و… چون همیشه می تونین شرایط رو تغییر بدین و به اصطلاح به نسخه ای بهبودیافته از خوتان تبدیل شید. وقتی بتونین سر و صدای افکار قضاوت گر بقیه رو در ذهنتون خاموش کنین، آرامش و قدرت و آگاهی بیشتری سراغتون میاد و شما بهتر می تونین صدای درونتون رو بشنوین و وقتی این اتفاق بیفته میفهمید که واسه انجام اون چیزی که می خواین، هنوز دیر نشده.

 1. چه بگم، اصلا مهم نیس

سکوت باعث می شه، جنگ درون ذهن شما سخت تر و طولانی تر شه. پس قبل اینکه این افکار سمی زیادتر از اندازه قدرت بگیره و شما رو از پا درآورد و با خودتون رو راست باشین و واقعیت رو به خودتون بگید و اون رو از ذهنتون آزاد کنین! راستش رو بخواین غم انگیزترین اتفاقی که واسه خیلی از افراد میفته، اینه که افکار و احساسات شون بیشتر نگفته باقی می مونه و به سختی بوسیله بقیه درک می شه.

 1. من به اجازه اونا احتیاج دارم

کاری رو که می خواین انجام بدین و وقت خود رو با دادن هزاران توضیح به بقیه تلف نکنین. بیشتر مردم همیشه فقط اون چیزی رو می شنون که دوست دارن بشنون. پس اینکه یه نفر از ایده شما خوشش نمیاد یا اون رو درک نمی کنه، اصلا به این معنا نیس که توضیح مناسبی هم واسه اون وجود نداره یا ارزشش رو نداره که دست به کار شید و واسه عملی کردن اون دست به کار شین.

 1. اگه فقط کمی قوی تر، باهوش تر، باحال تر و… بودم

بدترین نوع تنهایی اینه که با خودتون راحت و رواست نباشین. در هر شرایطی بهتره خودتون باشین و خطر تمسخر بوسیله بقیه رو تحمل کنین، اما زندگی تون رو روی یه پایه دروغ استوار نکنین تا مجبور نشید خودتون رو تحقیر کنین. یادتون باشه تقریبا هر اتفاقی که واسه شما میفته، درخشش مستقیم افکاریه که تو سرتونه. پس هیچ وقت نمی تونین بیشتر و بهتر از اون چیزی که خودتون رو باور کرده و به خودتون اعتماد دارین، عمل کنین.

 1. امروزه هر چقدر کمتر خطر کنم، فردا کمتر پشیمون میشم و افسوس می خورم

شما ۱۰۰ درصد عکسایی رو که هیچوقت نمی گیرین، از کفتون میره و این قانون در مورد هر انتخاب و تغییر و شانس که در زندگی ممکنه با اونو به رو شید، صدق می کنه. تا شروع نکنین و از شانس تون استفاده نکنین یا وقتی سر دوراهی قرار گرفتید، یه راه رو انتخاب نکنین هیچوقت نمی تونین زندگی تون رو تغییر بدید. در آخر بیشتر از اینکه از اشتباهاتتان در این راه پشیمون شید، از روابطی که امکان آغازشون رو داشتین ولی ترسیدید و هیچوقت اونا رو شروع نکردید و از تصمیماتی که واسه گرفتن شون خیلی وقت تلف کردین.

 1. از فردا شروع می کنم

امروز اتفاق بزرگی می تونه بیفته به شرط اینکه شما انجامشون رو به فردا نندازین. هیچوقت اجازه ندین که ترس تون از اشتباه کردن، جلوی شما رو واسه انجام کاری بگیره و متوقفتان کنه. زندگی همراه با چند اشتباه، لذت بخش تر و مفیدتر از اون هستش که صرف زندگی کردن واسه هیچ شه.

 1. من فقط می خوام راحت باشم

اگه دو دستی به چیزی که دارین و هستین، بچسبید فقط به خاطر این که براتون راحت و آشنا هستن، هیچوقت نمی تونین وضعیت خودتون رو بهتر کنین. کارا و تغییرات بزرگ معمولا در محدوده آرامش و آسایش ما اتفاق نمی افتند، بلکه باید خطر کنین و خطرپذیر باشین. هر کدوم از ما فقط وقتی می تونیم پتانسیل کامل زندگی مون رو درک کنیم که اجازه بدیم اتفاقات غیرمنتظره در اون بیفته.

 1. هر جور که شده، نباید اصلا درد بکشم

مهم ترین ویژگی ما توانایی مون واسه شکست دادن مشکلات، قدرت و تحمل، دوست داشتن و… است و اینکه می تونیم قوی تر از مشکلات و بدبختیا باشیم. درد کشیدن واسه آدم درست مثل نفس کشیدنه و زندگیمون به اون وابسته.

 1. همه اش تقصیر دیگرونه

اگه تو یه نقطه بشینین و دور و بری ها تون رو واسه کارایی که می کنن یا نمی کنن، می دونن یا نمی دونن سرزنش کنین، زمان میگذره و شما هنوز همانجا نشسته اید و هیچ تغییری در زندگی تون اتفاق نیفتاده. سرزنش کردن بقیه خیلی آسونه چون لازم نیس کار خاصی انجام بدین، اما این زندگی نیس بلکه راهی واسه گذروندن روزا واسه رسیدن به لحظه مرگه.

 1. اشکالی نداره اگه بعضی عهدهایم رو بشکنم و زیر بعضی از قولا بزنم

شما همیشه به خودتون و به بقیه قول می دید و معتقد می شه اما سوال اصلی اینجاس که سر این قولا می مونید؟ اگه به کسی (یا خودتون) قول می دید کاری انجام بدین، حتما این کار رو بکنین وگرنه این پیغام رو به بقیه (و خودتون) می دید که رابطه تون با اونا ارزشی براتون نداره. زیادتر از اندازه به بقیه قول ندین و البته کمتر از اون چیزی که انتظار میره هم از زیر بار تعهد به خودتون و بقیه فرار نکنین

کلام حکمت آمیزی هست که میگه: «هیچوقت وقتی عصبانی هستین تصمیم بزرگی نگیرید و هیچ وقت موقع خوشحالی وعده های بزرگ ندین.»

 1. مخفی کردن حقیقت اشکالی نداره

واقعا نا امید کننده س که بعضیا چقدر از شنیدن حقیقت شوکه می شن و دروغا و فریبا رو باور می کنن. تلاش کنین یکی از اونا نباشین. همیشه حقیقت رو بگید و جزو کسائی باشین که بقیه رو با این کار شوکه می کنن.

 1. اگه بخشای تاریک وجودم رو ندیده بگیرم، پنهون میشم

شما نمی تونین چیزی رو که از مواجه شدن با اون هول و هراس دارین یا دوری می کنین، تغییر بدید. تمایل شما واسه مقابله با بخشای تاریکی که در وجودتون دارین، فرشتهای درونتون رو بیدار می کنه و نتیجه اش آگاهی و روشنگریه به شرطی که این کار رو کم کم و در عین بخشندگی نسبت به خود انجام بدین.

 1. من قربونی هستم

شما قربونی نیستین، پس دست از سرزنش کردن خودتون، بقیه و شرایطتان وردارین. فقط به خاطر این که امروز در جایگاهیی که می خواین نیستین، معنیش این نیس که نباید مسئولیت تغییر شرایط و بهبود اون رو رو دوش بگیرین. طرز فکر قربونی بودن مهم ترین سدیه که شما واسه موفق شدن جلوی روتون دارین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

خوشبختی روانشناسی سلامانه چیجوری