so-many-thoughts

مقابله با افکار منفی کار ساده ای نیس اما یه خبر خوب واسه شما داریم: با تبدیل مثبت اندیشی به یه الگوی رفتاری دیگه افکار ناخوشایند به شما نزدیک نمی شن

به گزارش آلامتو و به نقل از سایت چیجوری؛ حمله افکار یعنی فکر کردن تکراری و سریع به یه موضوع خاص. حمله افکار یکی از نشونه­ های روشن اضطراب و دیگر مشکلات اعصاب و روونه. حتی وقتی بقیه علائم مریضی هم در شما دیده نمی­ شه، این حالت ممکنه هر وقت که مضطرب هستین یا استرس دارین به سراغتون بیاد.

حمله افکار ممکنه پاسخی به وقایع گذشته باشه که باعث ناراحتی یا اضطراب شما شده ­ان یا ممکنه مربوط به چیزایی باشه که نگرانین در آینده براتون اتفاق بی­افتند. این افکار طرح مشخصی دارن، بیشتر به صورت رشته ای از افکارِ پشتِ سرهم به مغز شما حمله می­ بیارن و تو ذهن شما از کاه کوه می­ سازند، وقت­ گیر هستن و در بیشتر موارد، هیچ نتیجه­ ی منطقی از این فکر کردن حاصل نمی­ شه.

مثلا این افکار مزاحم می­ تونن به این شکل باشن:

“من همیشه فراموش می­ کنم که باید چه کارایی رو انجام بدهم. من یه کودن حسابی هستم. اگه همه چیز رو به خاطر نسپارم، رئیس اخراجم می­ کنه. اگه اخراج شوم، نمی­دانم باید چیکار کنم. اصلا باید از اول همون شغلی که شش ماه قبل به من پیشنهاد شد رو قبول می­ کردم. اگه اخراج شوم، دیگه هیچ پولی هم در کار نخواد بود. باید بیشتر کار کنم تا این شغل رو حفظ کنم. با این کار فقط خودمو دپرس­ تر می­کنم. من چقدر بدبخت هستم. باید چه خاکی به سرم بریزم؟”

وقتی افکار این چنینی به ذهن شما سرازیر می­ شن، انرژی رو تحلیل می­ برند، شما رو از زندگی بازمی­ دارن و تو ذهن شما چرخه­­ ای از افکار ناخوشایند ایجاد می­ کنن که بیرون اومدن از اون کار ساده­ ای به نظر نمی­ ر سد. این افکار باعث مشکل در دقیق شدن و فوکوس کردن وامور روزمره ی زندگی می ­شن و حافظه و خواب شما رو تحت تاثیر قرار می­ بدن.

حمله افکار بیشتر باعث پریشونی و ترس می­ شه، چون حس نبود کنترل رو به فرد القاء می­ کنه. اما داشتن افکاری که به مغز شما حمله می­ بیارن به معنی نبود کنترل و دیوانگی نیس. بلکه به این معنا هستش که مضطرب هستین و سطح استرس شما بالاتر از حالت معموله.

اینجا ‍۵ راه به شما پیشنهاد می­ کنیم که با به کار گیری اون­ها می­ تونید خود رو آروم کنین و به حمله افکارتون پیروز شدین:

۱. ذهن خود رو از اتفاق­های منفی دور کنین

مغز ما معمولا نگران مسائلیه که فکر می­ کنیم حقیقت دارن اما در واقع این مسائل حقیقت ندارن! می­ توان با پیش بینیِ نتیجه ی مثبت واسه پیشامدهایِ جور واجور، مانع حمله افکار منفی به مغز شد. مثلا احساس می کنین که همسرتون دیگه دوست تون نداره و یه سره سرش با فرستادن ایمیل های جور واجور گرمه. یه روی سکه اینه که فکر کنین با کس دیگه ای در ارتباطه و اون روی سکه اینه که فکر کنین حتما سرش با کارش گرمه. به این فکر کنین که احتمال وقوع کدوم اتفاق بیشتره. در بیشتر موارد، احتمال وقوع بدترین اتفاق، بسیار کمه.

۲. از مانترا کمک بگیرین

مانتارا عبارت یا کلمه ­ای ساده س! که با تکرار اون می­ توان ذهن رو آروم کرد. از مانتراها واسه مدیتیشن و افزایش قدرت تمرکز استفاده می­ شه. تحقیقات نشون داده تکرار کردن مانترا باعث کاهش فعالیت بخش­ هایی از مغز می­ شه که مسئول تفکر و قضاوت هستن. این بخش ­ها همون بخش­ هایی از مغز هستن که ساعت­ ها واسه مرور پیشامدهای گذشته و نگرانی واسه آینده وقت صرف می­ کنن. مانترای شما می­ تونه هر کلمه یا صدایی که دوست دارین، باشه. مثلا می­ تونید با یه دم عمیق نفس رو وارد ریه­ ها کنین و با همزمان با بازدم بگید: “آم” و تا جایی که نفس در سینه دارین هجای آخر رو بکشین یا از عبارت­ های “همه چیز مرتبه” و “زندگی جریان داره” استفاده کنین. هر عبارت یا کلمه­ ای که انتخاب کردین، بارها تکرار کنین و افکارتون رو روی مانترای خود متمرکز کنین. اگه رشته ­ی افکارتون از دست تون در رفت، روی مانترا متمرکز شید. این تمرین رو هرجایی می­ تونید انجام بدین، حتی وقتی در حال خرید از سوپرمارکت یا برگشتن از محل کار به خونه هستین.

این مطلب را هم بخوانید :
چپ دستها باهوش ترند یا راست دست ها ؟!

۳. در حال زندگی کنین

دقیق شدن و فوکوس کردن روی زمان حال کمک می­ کنه تا چیزایی رو که نمی­ تونید کنترل کنین، رها کنین. دقیق شدن و فوکوس کردن روی زمان حال به شما یاد می­ دهد که نمی­ تونید گذشته رو تغییر بدید، آینده هم که نامشخصه، پس با فکر کردن دوباره و دوباره به گذشته و آینده فقط وقت خود رو تلف می­ کنین. البته منظور این نیس که از گذشته بی­ خبر باشین یا نسبت به آینده بی­ فرق بمونین. بهتره نفس عمیق بکشین و از خودتون سوال کنین که همین الان چه احساسی دارین.

۴. قلم به دست بگیرین

با نوشتن نگرانی­ های خود روی کاغذ، می­ تونید سر فرصت به اون­ها رسیدگی کنین. وقتی تموم نگرانی­ های خود رو نوشتید، می بینید که چقدر احساس سبکی و آرامش می­ کنین از اینکه می­ دونین بعدا به سراغ نگرانی­ های خود خواهید اومد. از طرفی، نوشتن باعث می­ شه مغز شما درگیر و قدرت حمله افکار کم شه. نوشتن افکار روی کاغذ، ذهن رو مرتب می­ کنه. می­ تونید افکار خود رو داخل دفترچه­ ای کاغذی بنویسین یا به صورت یه فایل کامپیوتری تایپ کنین. بعد از نوشتن افکار خود٬ اگه مایل بودین می­ تونید مدت محدودی هم به اون­ها فکر کنین و بعد در آینده دوباره به سراغ شون بیایید.

۵. نفس عمیق بکشین

نفس کشیدنِ عمیق باعث می ­شه سیستم اعصاب غیرارادی از حالت آماده باش واسه جنگ یا فرار، به حالت آرامش و ثبات برسه. تلاش کنین با سه شماره هوا رو وارد ریه­ ها کنین و با پنج شماره هوا رو بیرون بدین. در حالی که به آرومی نفس می­ کشید، به هیچی دیگه جز تنفس فکر نکنین. اگه پرش ذهن به سمت افکار دیگه داشتین، مشکلی نیس، فقط دوباره فکر خود رو معطوف به نفس کشیدن کنین.

ایجاد عادات جدید به زمان نیاز داره. اگه از هر کدوم از این وسیله ها استفاده کنین، باید مدت زیادی به تمرین کردن ادامه بدید تا نتیجه بگیرین. بدیش اینه، بیشتر آدم­ ها به جای اینکه صبر و همت داشته باشن، توقع دارن زود نتیجه بگیرن و خیلی زود به تمرین کردن پایان بدن. اگه دیدید که نمی­ تونید به حمله افکارتون پیروز شدین، مراجعه به روان شناس می­ تونه گزینه­­ ی مناسبی باشه. داشتن افکار پریشون و مضطرب کننده، نشون از مشکلات اعصاب و روونه که با مراجعه به متخصص و روان درمانی، دارودرمانی یا ترکیبی از هر دو قابل درمانه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

چیجوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *