چهار نکته کلیدی در یک رابطه موفق

رابطه Relationships

با در نظر گرفتن تجربیات زندگی خودم و تجربیات مربوط به هزاران زوجی که طی ۴۷ سال گذشته به من مراجعه کردن، چهار نکته اساسی رو که واسه ایجاد یه رابطه عاشقانه و حفظ اون لازمه کشف کردم:

  1. یاد بگیرین که چیجوری عاشق خودتون باشین.

اگه شما به دلیل صرف نظر کردن از خودتون، از درون احساس پوچی کنین، نمی تونین در عشق به طرف مقابل تون سهیم شید. دوست داشتن خودتون یعنی قبول کردن مسئولیت احساسات خودتون، نه اینکه فرد مقابل رو مسئول درد و لذت و ارزش شخصی تون بدونین.

وقتی توقع دارین همسرتون توجه و عشقی رو که شما نسبت به خود ندارین به شما بده، همیشه در حال کنترل اون هستین که همیشه این مسئله، مشکل آفرینه. منظور و خواسته شما واسه گرفتن عشق، به جای عشق دادن، هیچوقت منتهی به رابطه و صمیمیت نمیشه.

بخشی از دوست داشتن خودتون اینه که یاد بگیرین روح زیبای خودتون رو ببینین تا بتونین به روشنی واسه خود ارزش قائل شید نه این که خودتون رو قضاوت کنین. یاد گیری چیجوری دیدن جوهر و وجود خودتون، از رابطه با حقیقت والای خودتون ناشی می شه.

ما نمی تونیم با چشمای خودِ جریحه دار شده و خودخواه مون، جوهر روح مون رو ببینیم، چون پر از عقاید نادرست درباره ارزشای خودمونه، عقایدی مانند ” من به اندازه کافی خوب نیستم، من از پایه نقاط ضعف و کمبودهای زیادی دارم، من بی لیاقتم”.

  1. ذات و جوهر روح همسرتون رو ببینین و ارزش قائل شید.

ما وقتی عاشق میشیم، عاشق ذات همدیگه میشیم، اما دیر یا زود، خودِ آسیب دیده مون، رابطه رو با روش هدف دارای کنترل مانند خشم، سرزنش، عقب نشینی، مقاومت و اطاعت تصرف کرده و تباه می کنه.

این اتفاق میفته چون خودِ جریحه دار شده مون جوری برنامه ریزی شده که ما رو با شکلای جورواجور رفتارای کنترل گرایانه “مراقبت” کنه. در روابط، وقتی ترس از پس زده شدن و گرفتارشدن رو می شه، ما تلاش می کنیم واسه دوباره به دست گرفتن کنترل، به این روش هدف دارای برنامه ریزی شده مراجعه کنیم.

هممون نیاز داریم، مدارا و تحمل خودِ آسیب دیده همدیگه رو یاد بگیریم و به ذات و جوهر هم عمیقا عشق ورزیده و به اون احترام بذاریم. وقتی خودِ جریحه دار شده، قابل تحمل نباشه؛ مثلا وقتی فرد مقابل خشن، خائن و یا دروغگوه، پس اون فرد مناسبی واسه شما نیس.

  1. با همسرتون مهربون باشین.

زوجای موفق با همدیگه خیلی مهربانند. اما وقتی که خودتون رو رد می کنین و ندیده می گیرین، دوست داشتن فرد مقابل کار سختیه. هرچقدر با خودتون مهربون تر باشین، طبیعتا با همسرتون هم مهربون تر هستین.

مهربانی، با اطاعت و پذیرش خیلی فرق داره. پذیرش و تسلیم، یه جور کنترله، یعنی از خودتون دست می کشید و تسلیم میشین تا عشق دریافت کنین. اما مهربانی از جایی کامل در درون تون سر میگیره، جایی که از عشق به خودتون پر و کامل شده و می تونه واسه بقیه پر شه.

  1. روحیه بخشنده و بلندنظر نسبت به همسرتون داشته باشین.

زوجای موفق، روحیه ای بزرگوار نسبت به همدیگه دارن. دوست دارن ازهم پشتیبانی کنن، پشتیبان هم باشن و واسه همدیگه کارای دل انگیز و مورد پسند بکنن. اونا نسبت به زمان باهم بودن شون، عشق شون، پسند و پذیرش شون، و پشتیبانی نهای شون، بلندنظرند.

وقتی شما نتونین این رفتارای محبت آمیز رو واسه همسرتون بکنین، به احتمال زیاد دلیلش اینه که نسبت به خودتون مهربون و علاقه مند نیستین. به خاطر همین، دوست داشتن خود، تا این حد مهم و ارجحه. واسه دیدن و اهمیت دادن به همسرتون شک نداشته باشین لازمه که اول خودتون رو دوست داشته باشین.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

عشق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *