چه مواقعی در بحث هایمان کوتاه بیاییم؟

چه مواقعی در بحث هایمان کوتاه بیاییم؟

تا حالا چند بار این عبارت رو شنیدین؟ این جمله معمولا در آخر یه بحث میاد وقتی که یه شخص، عصبانی و ناامید از اینکه نتونسته نظرش رو تحمیل کنه این جمله رو میگه: موافقی که بحث رو تموم کنیم؟

این جمله به این معنی نیس که ما فقط از بحثای مهم دست ورداریم و بعد خشم، ناراحتی، و ناامیدی حاصل از اونو با خود همراه کنیم. هم اینکه به معنی تسلیم و متاسف شدن نیس یا حتی به معنی این نیس که ما مرتکب اشتباهی شده ایم.

بلکه به این معنیه که ما به این نتیجه رسیدیم که نمی تونیم چشم در چشم همدیگه بحث کنیم و بهتره که در بعضی مسائل کوتاه بیاییم.

نکته باحال اینه که ما می تونیم این جمله رو در مورد دوستان، معلم، غریبها و حتی رئیسمان به کار بریم اما با احتمال خیلی کم می شه این جمله رو در مورد خونواده و همسرمون به کار بریم. بعضی از ما به دلیل اینکه با هم ازدواج کردیم یا فامیل هستیم باید نسبت به همه چیز موافقت کنیم.

همینطوری، وقتی ما نمی تونیم چشم در چشم کسی نظر مخالفمان رو بگیم، به این معنی نیس که یه نفر درست و نفر دیگه اشتباه میگه. بحث کردن در اینجور مواردی مثل اینه که از چند نفر سوال کنیم زیباترین رنگ رنگین کمون کدامه؟

مسلمه که بعضیا آبی رو بهتر می دونن اگه بقیه قرمز رو پسند می کردن. این موضوع بستگی به نوع افراد داره. هممون نظرات مختلفی در مورد دور و بر مون داریم.

پایان داده به بحث به معنی پایان بخشیدن به یه بحث یا دور شدن از اون واسه راضی کردن طرف مقابل نیس. بلکه با این کار به بقیه می گین که شما از احترام خاصی برخور دارین و با احترام به طرف مقابل اجازه ادامه دادن به صحبت هاش رو می دید.

حتی دو نفر که همدیگه رو دوست دارن نسبت به موارد جورواجور نظرات مختلفی دارن و با هم اختلاف نظر دارن که حتی بعضی از این موارد رو نمیشه عوض کرد. پایان دادن بحث و کوتاه اومدن به این معنیه که طبیعیه که ما با هم اختلاف نظر داشته باشیم و همیشه این اختلاف نظرهاست که پیشنهادات جدیدی رو در زندگی به افراد میده.

کوتاه اومدن در بحث هم اینکه به معنی اینه که ناراحت و عصبانی شدن بی فایده س مخصوصا در مورد نظراتی که شما نمی تونین اونا رو تغییر بدین. وقتی ما تصمیم می گیریم که کوتاه بیاییم و بحث رو رها کنیم، این حقیقت رو قبول کردیم که نگاه و دیدگاه ما متفاوت از دیگرونه و به سمت جلو در حال پیشرفت هستیم.

رها کردن بحث نشون دهنده اینه که ما واسه سلامتی مون ارزش قائل هستیم علاوه بر این اجازه نمی دیم چیزای کوچیک ذهن ما رو درگیر کنه و با این کار واسه خودمون و طرف مقابل احترام قائل میشیم.

رها کردن بعضی از بحثا و اصرار روی بعضی اختلاف نظرها از مهارتهای ارتباطی مهمه. اگه ما بعضی از بحثا رو رها کنیم فقط به خاطر اینکه بهتر به نظر برسیم، آزادی بیان و اعتماد به نفس مون رو از بین بردیم و درمورد رابطه مون با طرف مقابل دودل و عصبانی میشیم.

در زندگی مسائلی هست که باید به خاطرش مقابله کرد و بعضی مسائل هم ارزش بحث کردن و انرژی گذاشتن نداره. کشف کردن فرق این دو باعث می شه که ما یه شریک زندگی خوبی واسه همسرمون و دوست خوبی واسه دور و بریا مون باشیم.

چیجوری برنامه ریزی کنیم؟

رمز و راز موفقیت آنتونی رابینز

بازنشر سیمرغ مدیریت