شبکه های عصبی

در اواخر هزاره دوم در هوش مصنوعی[1] پیشرفت عمده ای صورت گرفت. بدین صورت که کاربرد هر مدل پیش بینی به عنوان بخشی از فرآیند تصمیم گیری می تواند به صورت هوش مصنوعی تفسیر شود. اما یک تکنیک وجود دارد که هوش مصنوعی را در بطن خود دارد، این تکنیک شبکه عصبی است. جذابیت شبکه های عصبی در این است که آنها بوسیله مدلسازی ارتباطات عصبی مغز انسان در کامپیوترهای دیجیتالی، پلی برای فاصله موجود ایجاد می کنند.(بیگاس[2]،1996، 14)

این تکنیک از جدیدترین تکنیکهای اندازه گیری اعتبار مشتریان به شمار می آید که در دهه اخیر مطرح شده ولی متأسفانه هنوز به اندازه کافی از آن بهره گرفته نشده است (لی و همکاران[3]،2002، 249). شبکه های عصبی (که در واقع نوعی رگرسیون غیر خطی نیز به حساب می آیند) در حل بسیاری از مسائل بکار گرفته شده اند (چنگ و تیترینگتون[4]،1994، 18). لویدز[5] چنین ادعا نموده که با کاربرد شبکه های عصبی اغلب در خصوص ارزیابی اعتبار مشتریان می توان صحت ارزیابی ها را تا 10 درصد افزایش داد. آلتمن (1994)، تام و کیونگ[6] (1992) از شبکه های عصبی در خصوص ارزیابی اعتبار شرکتها استفاده کرده اند.

پيشرفت واقعي در شبكه‌هاي عصبي در دهه 70 اتفاق افتاد. در سال 1972 تئوري كوهونن[7] و جيمز اندرسون[8] مستقل از هم، شبكه‌هاي جديدي كه قادر بودند مثل عناصر ذخيره ساز عمل كنند معرفي كردند. در دهه 80 با رشد تكنولوژي ميكروپروسسورها، تحقيقات روي شبكه‌هاي عصبي فزوني يافت. شبكه‌هاي برگشتي[9] و الگوريتم پس از انتشار خطا[10] نتايج اين تحقيقات بودند.

تحقيقات روي شبكه‌هاي عصبي چند لايه پيشخور، به كارهاي اوليه فرانك 1959 شبكه عصبي پرسپترون تك لايه، با تابع محرك دو مقداره حدي غير خطي و قانون SLPR بر مي‌گردد.

شبكه‌هاي تك لايه از اين مشكل اساسي برخوردارند كه تنها توانايي حل آن دسته از مسائل   طبقه بندي را دارند كه به طور خطي از هم مستقلند. هم روزنبلات و هم ويدرو از اين امر واقف بودند و شبكه‌هاي چند لايه را پيشنهاد كرده بودند. هر چند استفاده از عبارت پس انتشار عملاً پس از 1985 متداول گشت، ليكن نخستين توصيف الگوريتم BP توسط پاول وربز[11] در سال 1974 در رساله دكترايش مطرح شد. در اين رساله، الگوريتم BP تحت عنوان شبكه‌هاي عمومي ارائه شد. اين الگوريتم در دنياي شبكه‌هاي عصبي ظاهر نشد تا اينكه در اواسط دهه 80 الگوريتم BP‌ دوباره كشف و به طور وسيعي مطرح شد. اين الگوريتم به طور مستقل توسط ديويد راملهارت[12] ، جفري هينتون [13] و رونالد ويليامز[14] در سال 1986، ديويد پاركر و يان لي چون در سال 1985 دوباره مطرح و در دنياي شبكه عصبي معروف گرديد.

[1] Artificial Intelligence

[2] Bigus

[3] Lee Tian-Shyug. Chih-Chou Chiu, Chi-Jie Lu, I-Fei Chen

[4] Cheng,B. And Titterington ,D.M

[5] Louidz

[6] Tam, K.Y, Kiang, M.Y

[7] Teo Kohonen

[8] James Anderson

[9] Feed Back

[10] Error Back

[11] Paul Werbos

[12] David Rumellhart

[13] Geffry Hinton

[14] Ronald Williams

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

اعتبارسنجی واحدهای تجاری دریافت کننده تسهیلات مالی مبتنی بر صورتهای مالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *