چهره‌های عروسکی مشهور در جهان+عکس

چهره‌های عروسکی مشهور در جهان+عکس

جناب خان یه لبوفروش جنوبی با صداپیشگی محمد بحرانیه، که حضورش در برنامه «خندوانه»، اون رو تبدیل به یکی از ستاره های نمایش های عروسکی ایران کرده.

مطمئنا از این پس باید نام جناب خان رو کنار معروف ترین شخصیت های عروسکی ایران بذاریم. عروسک های برنامه هایی مانند «کلاه قرمزی»، «مدرسه موش ها»، «خونه مادربزرگه» و دیگه عروسک هایی که تونسته ان به این حد از محبوبیت برسن. به همین بهونه، نگاهی به چهره های عروسکی مشهور در جهان می اندازیم.

«برت و ارنی»

برت و ارنی دو عروسک از مجموعه ماپت هایی هستن که جیم هنسن، چهره نورانی دنیای برنامه های عروسکی اون ها رو خلق کرده. ماپت ها مجموعه ای از شخصیت های عروسکی ان، که در سال ۱۹۵۵ با طراحی جیم هنسن پای به میدون وجود نهادند. هنسن مدعیه، که کلمه ماپت رو از ترکیب دو کلمه «Marionette» به معنی خیمه شب بازی و «Puppet» به معنی شخصیت عروسکی، ایجاد کرده. این دو عروسک از سال ۱۹۶۹ در برنامه «خیابون سسمی» که از شبکه تلویزیونی PBS آمریکا پخش می شه، هستن. در شروع کار هنسن عروسک گردونی برت رو برعهده گرفت و فرانک اوز عروسک گردونی ارنی رو عهده دار شد، این دو پس از چند روز به این نتیجه رسیدن، که بهتره عروسک هاشون رو با هم تعویض کنن. برت و ارنی نماینده دو تیپ متفاوت شخصیتی هستن و با به نمایش گذاشتن این فرق ها در نمایش، لحظات شادی رو در برنامه خلق می کنن.

کرمبت

«کرمیت قورباغه»

یه قورباغه سبز به نام کرمیت، بی شک مشهورترین شخصیت عروسکی ساخته جیم هنسنه. این عروسک به عنوان ستاره بخشی از برنامه تلویزیونی «خیابون سسمی» به نام «نمایش ماپت» نقشی مهم و اساسی در موفقیت این برنامه داشته و انگار به عنوان نماد شرکت جیم هنسون شناخته می شه. کرمیت علاوه بر حضور در این برنامه تلویزیونی، با اجرای نقش در فیلم «ماپت» در سینما هم حضور موفقی داشته. کرمیت تو یه خونواده با هزاران آبجی و داداش بزرگ شده، و معمولا در مورد دیگر اعضای خونواده اش صحبت می کنه. این قورباغه عروسکی واسه اولین بار در سال ۱۹۵۵ تو یه برنامه عروسکی به نام «سم و دوستان» حضور یافت و خیلی زود تبدیل به یه چهره محبوب در برنامه های عروسکی شد.

کوکلا

«کوکلا، فرن و اولی»

«کوکلا، فرن و اولی» یکی از اولین برنامه های عروسکی تلویزیونی در دنیاس. این برنامه در شروع فقط واسه کودکان ساخته شده بود، اما به زودی جای خود رو در میان بزرگسالان باز کرد و تعداد بینندگان بزرگسال اون از کودکان پیشی گرفت. یکی از نکات باحال در این برنامه عروسکی این بود که نمایشنامه نداشت و فی البداهه اجرا می شد. این برنامه اولین بار به مدت ۱۰ سال بین سال های ۱۹۴۷ تا ۱۹۵۷ پخش شد. نقش اصلی این نمایش رو یه عروسک دلقک بردوش داشت، که همراه با اولیور جی.دراگون(اولی)که یه اژدهای عصبانی با یه دندانه، در کنار فرن آلیسون هنرپیشه و خواننده آمریکایی این برنامه عروسکی رو اجرا می کردن. فرانکلین بور تیلستروم خالق این عروسک ها و تنها عروسک گردان این برنامه بود.

چارلی

«چارلی مک کارتی»

چارلی مک کارتی، شخصیت عروسکی مشهور واسه ادگار برگنه. سابقه همکاری برگن با این عروسک چوبی به دوران دبیرستان برگن بازمی گشت. نسخه اولیه این عروسک بوسیله یه نجار و عروسک ساز به نام تئودور ماک ساخته شد و پس از اون به دست فرانک مارشال بازسازی شد. برگن و چارلی در سال ۱۹۳۶ پیشنهادی واسه حضور در برنامه رادیویی «رودی ولی» گرفتن. حضور موفق این زوج هنری در این برنامه دلیل شد، که سال پس از اون یه برنامه رادیویی مخصوص به خود داشته باشن، که تا سال ۱۹۵۶ از رادیو پخش می شد. ادگار برگن در سال ۱۹۳۸ به خاطر خلق شخصیت چارلی مک کارتی جایزه اسکار افتخاری گرفت. مجسمه اسکار ادگار برگن چوبی بود.

«توپو جیجیو»

توپو جیجیو نام شخصیت اصلی یه برنامه عروسکی تلویزیونیه که در دهه شصت میلادی از تلویزیون های ایتالیا و اسپانیا پخش می شد. جیجی یه نام مخفف ایتالیاییه که از لوییجی(لوئیس در انگلیسی) ریشه می گیرد، پس می توان نام این عروسک رو به صورت «لوئیس موشه» ترجمه کرد. شخصیت این موش مهربون که گوش هایی بزرگی داره، به دست ماریا پرگو خلق شد و واسه اولین بار در سال ۱۹۵۹ در تلویزیون ایتالیا ظاهر شد و خیلی زود به شخصیت محبوب کودکان تبدیل گشت. در دهه شصت میلادی این عروسک با حضور در برنامه تلویزیونی «اد سالیوان» در آمریکا، به شهرتی جهانی رسید. توپو جیجیو یکی از نشونه های فرهنگ عمومی ایتالیا حساب شده، و در خیلی از جشنواره های مربوط به کودکان حضور می یابد.

اندی پندی

«اندی پندی»

«اندی پندی» یه برنامه عروسکی کودکانه، محصول کشور انگلستانه که واسه اولین بار در سال ۱۹۵۰ از شبکه بی بی سی پخش شد. این برنامه براساس یه داستان مصور به همین نام ساخته شده. اندی شخصیت اصلی این نمایش عروسکی یه عروسک خیمه شب بازیه که تو یه سبد پیک خوب زندگی می کنه. یه خرس عروسکی به نام تدی هم کمی بعد به این برنامه تلویزیونی اضافه شد، دیگه شخصیت این نمایش عروسکی یه عروسک پارچه ای به نام لوبی لو بود، که فقط وقتی اندی و تد در صحنه حضور نداشتن، در این برنامه حاضر می شد.

لم چاپ

«لم چاپ»

لم چاپ، یه بره عروسکی شیرین و بانمکه، که در سال ۱۹۵۷ بوسیله کمدین و صداپیشه آمریکایی شری لوئیس به وجود اومد. در طول دهه شصت میلادی، این عروسک در برنامه تلویزیونی موزیکال لوئیس ظاهر می شد. در سال ۱۹۹۲، لوئیس برنامه «لم چاپ» رو واسه شبکه PBS ساخت. این برنامه موفق شد، پنج جایزه امی رو واسه سازندگان برنامه جفت و جور کنه. شری لوئیس در سال ۱۹۹۸ از دنیا رفت، اما دخترش مالوری با ادامه کار اون، شخصیت این عروسک رو واسه طرفدارانش زنده نگاه داشت.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

خبرآنلاین مطالب باحال روز