چگونه از شبکه های اجتماعی درست استفاده کنیم؟

رسانه اجتماعی social

در زمونه ای که ارتباطات ممکنه یه جور کالا حساب شه و روابط آنلاین ممکنه غیر قابل اعتماد بنظر برسن، هوشیاری دیگه فقط بالا بردن آگاهی تون نیس. باید بتونین ارتباطی با معنی با دور و بری ها و خودتون برقرار کنین.

به نقل از سایت مردمون؛ با این هدف، ۱۰ روش براتون لیست کرده ایم که می تونید واسه استفاده هوشمندانه از رسانه های اجتماعی آنلاین از اونا استفاده کنین.

  1. قصد و قصد خودتون رو بدونین.

محققان هفت دلیل روانشناختی رو واسه به کار گیری رسانه های اجتماعی مطرح کرده ان: تایید، توجه، تایید، تشویق، ادعا، اطمینان و عمومیت. قبل اینکه چیزی در این رسانه ها به اشتراک بذارین از خودتون سوال کنین: به دنبال این هستم که دیده شوم یا تاییدم کنه؟ واسه برآوردن این نیاز کار سازنده تری نیس که بتونم انجام دهم؟

  1. خودِ واقعی تون باشین.

هممون شخصیت هایی داریم که دوست داریم اون رو حفظ کرده یا پیشرفتش بدیم. واسه نشون دادن خود واقعی تون باید از ته قلبتون حرف بزنین. در رسانه های اجتماعی درمورد چیزایی صحبت کنین که واقعاً براتون مهم هستن. اگه نیاز به پشتیبانی دارین، بخواین. وقتی با خودتون رو راست باشین، راحت تر می تونید از زمان حال استفاده کنین.

  1. اگه می خواهید مطلبی به اشتراک بذارین، همیشه اول از خودتون سوال کنین: حرف درستیه؟ لازمه؟ مثبته؟

بعضی وقتا در رسانه های اجتماعی فکرهایی رو بدون اینکه توجه کنیم چه تاثیری ممکنه بر مخاطبینمان داشته باشه، به اشتراک می گذاریم. خیلی راحت ممکنه از یاد ببرین که چه تعداد دوست مجازی دارین که مطالبتان رو می خونن. دویست نفر رو اگه یه جا جمع کنین، جمعیت قابل توجهی می شه اما در حالت مجازی و آنلاین این عدد به نظرتون بی اهمیت می رسد. قبل اینکه مطلبی رو در اینترنت به اشتراک بذارین، از خودتون سوال کنین ممکنه کسی از این مطلب آسیب ببینه؟

  1. با محبت در رسانه ها جوابگو باشین.

هر چند وقت یه بار در صفحه توییترم از بقیه سوال می کنم که «امروز واسه کمک کردن به شما کاری از دستم برمی آید؟» این یه راه ساده واسه نشون دادن محبت در رسانه های اجتماعیه البته بدون اینکه چیزی در مقابل توقع داشته باشی. با کمک کردن به یه ناشناس، امکان رابطه نزدیک با دوستان مجازی رو پیدا می کنین.

  1. امروز تجربه کنین، بعداً به اشتراک بذارین.

گرفتن یه عکس با تلفن همراهتون و آپلود کردن در اینستاگرام یا فرستادن اون واسه دوستانتون کار ساده ایه. ولی این توجه شما رو به اون تجربه در اون زمان محدود می کنه. هم اینکه صمیمیت شما رو هم کمتر می کنه چون مخاطبین زیادی رو در تجربه تون شریک می کنین. همونطور که دوست دارین گفتگوهای داخلی تون رو کمتر کنین تا بتونین از زمان حال بیشتر لذت ببرین، همین کار رو هم باید با گفتگوها و به اشتراک گذاری های اینترنتی تون کنین.

  1. فعال باشین نه واکنشی.

ممکنه بخاطر همه بروزرسانی هایی که در رسانه های اجتماعی تون صورت می گیرد، ایمیل دریافت کنین یا گوشی همراهتون تموم اینا رو به شما گزارش دهد. این مجبورتون می کنه زمان زیادی در روز رو به این فکر کنین که به فلان پست یا نظر جواب بدین یا نه. راه و روش دیگری که می تونید داشته باشین اینه که خودتون انتخاب کنین که کی وارد بحثی شید و از وقتی که آفلاین هستین واسه تقویت جنبه های دیگه زندگی تون استفاده کنین.

  1. با توجه کامل جوابگو باشین.

خیلی ها بدون اینکه مطلبی رو خودشون بخونن اون رو به اشتراک می گذارن یا بعد از یه نگاه گذرا به یه مطلب درمورد اون نظر می گذارن. اگه بزرگترین هدیه ای که می تونیم به کسی بدیم توجه مونه، رسانه های اجتماعی به ما این امکان رو میدن تا سخاوتی نامحدود در این مورد داشته باشیم. البته شاید نتونیم جواب همه رو بدیم اما با فکرشده جواب دادن تغییر خیلی عجیبی ایجاد می کنیم.

  1. از رسانه های اجتماعی در موبایلتان کمتر استفاده کنین.

تحقیقی در سال ۲۰۰۹ نشون داده که ۴۳ درصد از کاربران گوشی های همراه چندین بار در روز از اینترنت روی تلفن های همراه خود استفاده می کنن. محققان این رو توجه جزئی دائمی نامیده ان: وقتی دائم برنامه ها رو اجرا می کنین تا مطمئن شید چیزی از نظرتون دور نمونده. اگه تصمیم دارین که دسترسی خود به گوشی موبایل رو محدود کنین، شاید از خیلی خبرهای مجازی بی خبر بمونین ولی از اتفاقاتی که جلو چشمتون می افتد دیگه غافل نمی شید.

  1. فراموش کردن رو تمرین کنین.

شاید ندیده گرفتن بعضی بروزرسانی ها نامهربانانه باشه، اما بعضی وقت ها لازمه واسه مهربون بودن با خودمون وقت بذاریم. به خودتون فرصت بدید که جریانات دیروز رو از یاد ببرین. با این روش، دیگه لازم نخواد بود که خودتون رو وقف همه بروزرسانی هایی کنین که از روی اون گذشته س.

  1. از رسانه های اجتماعی لذت ببرین!

اینا فقط پیشنهاداتی هستن که کمکتون می کنن در زمان به کار گیری رسانه های اجتماعی هدف دار عمل کنین و اصلا اصول قطعی نیستن. غریزه خود رو دنبال کنین و از این رسانه ها لذت ببرین. اگه وقتی تکنولوژی در دسترستان نیس بتونین هوشمندانه عمل کنین، وقتی در دسترستان باشه هم همینطور رفتار می کنین.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

مردمون چیجوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *