پایان نامه رایگان حقوق : فعالیت جسمانی

صرف اثبات ایراد خلل به نیروی آگاهی و اراده در اثر استعمال مواد مذکور، مانع تحقق مسئولیت کیفری نیست، بلکه، پیشتر تحقق شرایطی برای انتفای مسئولیت و معافیت شخص از مجازات ضروری است (همان، ص۲۴۱).
۳- دیگر مسکرات سنتی: از قبیل شراب (آنچه از انگور گرفته میشود) ـ نبیذ (آنچه از خرما گرفته یشود) ـ نقیع (آنچه از کشمش گرفته میشود) ـ بتع (آنچه از عسل گرفته می‌شود) ـ مرز (آنچه از جو گرفته میشود) یا آنچه از گندم و ارزن گرفته میشود (خمینی، ۱۳۸۳، ص۲۱۳).
۲-۴- مسکرات غیر سنتی ( مواد مخدر)
۲-۴-۱-مفهوم مواد مخدر
کلمه مخدر: در لغت معنی تخدیر کننده و به وجود آورنده ضعف و سستی است و به ماده‌ای اطلاق می شود که باعث کسالت، سستی و از خود بیگانگی می گردد و عقل را زایل نموده و قدرت تفکر صحیح را از انسان می گیرد. و او را از حالت عادی و طبیعی خارج کرده و به مرور باعث پیدایش حالت خطرناکی به نام اعتیاد در او می شود. چنین فردی غیرت وتعصّب و اعتقادات سالم خود را از دست می دهد و برای به دست آوردن مواد مخدر حاضر است دست به هرکاری بزند
بعضاً دیده می شود که در عرف آحاد مردم و همچنین پاره ای از نصوص قانونی، به هر نوع ماده اعتیادآور نام مواد مخدر داده اند، در حالی که چنین چیزی از لحاظ علمی درست نیست. زیرا، ما مواد مخدر اصلی تنها شامل تریاک می شود که در مصرف کننده اثر تحزیری و نئشگی دارد. محققان جرم یابی می گویند : « آنچه از لحاظ علمی و در اصل مواد مخدر محسوب می شود، فقط تریاک است و سایر مواد حاصل از آن مانند سوخته تریاک، شیره تریاک، مرفین، کدئین، هروئین از محصولات مواد مخدر اصلی یعنی تریاک هستند و در مصرف کننده اثر تحزیری و نئشگی و کیف و سرانجام سستی و رخوت ایجاد می کند (صالحی، ۱۳۸۱، صص۲۹۵، ۳۰۲،۷۴).
۲-۴-۲- انواع مواد مخدر
۱- مواد مخدر مستی زا :
این دسته، از مواد مخدر اصلی تشکیل شده است. نوع طبیعی آن « تریاک » است. که از خود تریاک، ترکیبات شیمیایی متعددی مانند : سوخته تریاک، شیره تریاک، مرفین و کدئین ساخته می شود و نوع مصنوعی و شیمیایی مواد مخدر سستی زا هم وجود دارد، که در آزمایشگاه ها و لابراتورها ساخته می شوند که عبارتند از : هروئین، متادون. اثرات روحی و روانی مواد مخدر سستی زا در مصرف کننده عبارتند از : ایجاد نئشگی، کیف و سرانجام و سستی و رخوت در مصرف کننده است (مجله پزشکی قانونی، ۱۳۸۵، ص۱۷).
۲- مواد توهم زا و روان گردان :
دسته دیگر مواد توهم زا هستند که اینگونه مواد خود به دو دسته تقسیم می شوند : اول نوع طبیعی آن مانند حشیش و دوم نوع مصنوعی آن که در آزمایشگاه ها به دست می اید مانند ال. اس. دی.
مواد روان گردان نیز را در یک تقسیم بندی کاملتر می توان به چهار گروه تقسیم کرد :

دانلود پایان نامه

اینجا فقط تکه های از پایان نامه به صورت رندم (تصادفی) درج می شود که هنگام انتقال از فایل ورد ممکن است باعث به هم ریختگی شود و یا عکس ها ، نمودار ها و جداول درج نشوندبرای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۴۰y.ir  مراجعه نمایید.

رشته حقوق همه گرایش ها : عمومی ، جزا و جرم شناسی ، بین الملل،خصوصی…

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

الف ـ محرک ها : افزایش انرژی، هوشیاری ذهنی و فعالیت جسمانی، کاهش خستگی، سرکوب گرسنگی، افزایش ضربان قلب و فشار خون، مثل : کوکائین و کافئین.
ب ـ سرکوب گرها : کاهش انرژی، هوشیاری ذهنی، ضربان قلب، فعالیت جسمانی و سرعت تنفس، کاهش سرعت عکس العمل، خواب آور و القاء حالت رویا. مثل الکل، مرفین و هروئین.
ج- توهم زا ها : تغییر و اختلال در خلق و خو، ادراک و حواس بینایی، شنوایی و احساسات، القاء حالت رویا. مثال : ماری جوانا و ال. اس. دی.
د ـ مخدرها : القاء بی حسی، کرختی رخوت و خواب شدید.
۳- مواد توان افزا : که خود این مواد به دو دسته تقسیم میشوند :
الف- مواد توان افزای طبیعی: مانند کوکائین که سبب ایجاد نیرو و ایجاد حالت سرخوشی و بی خبری می کند و حالت نشاط به فرد دست می دهد.
ب – مواد توان افزای مصنوعی : مانند آمفتامینها، آمفتامینها سبب تحریک و هذیان و حالتهای شبیه جنون میگردند، خطرناک ترین ترکیب و مشتق گروه آمفتامینها، اکستازی است که متاسفانه امروز مصرف آن در بین جوانان شیوع پیدا کرده است ( همان، ص ۲۱ ).
۲-۵- انواع گیاهان روان گردان
۱- خشخاش: که داروهای استخراجی از این گیاه عبارتند از : هروئین، مرفین، کدئین، تریاک که همگی مسکن و ضد درد می باشند.

۲- شادانه : که داروهای استخراجی از این گیاه عبارتند از : ماده های مسکن، شل کننده عضلات، خواب آورها و آنتی بیوتیک است. ماری جوانا و حشیش از آن گرفته می شود. حشیش از صنع گیاه و ماری جوانا از ساقه و برگ آن.

۳- کوکا : از آن کوکائین استخراج میشود که یک آلکالوئید بی حس کننده موضعی می‌باشد.

برای دانلود متن کامل فایل پایان نامه ها به سایت zusa.ir مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید