چه مادری فرزند با ضریب هوشی پایین به دنیا می آورد ؟

چه مادری فرزند با ضریب هوشی پایین به دنیا می آورد ؟

به گفته یه متخصص داخلی و فوق تخصص غدد و متابولیسم، کم کاری تیروئید در مادران باردار به کاهش ضریب هوشی در فرزندان اونا میرسه.

Young girl at school desk working math problems 

دکتر محسن خوش قصد نیکو در گفت وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این رابطه گفت: کسائی که قصد بارداری دارن یا باردار شدن حتما باید از نظر کم کاری تیروئید آزمایش بدن چون نبود تشخیص به موقع کم کاری تیروئید تاثیر بسیار داغون کننده ای بر ضریب هوشی نوزادان میذاره.

علل کم کاری تیروئید

ایشون با بیان اینکه به صورت میانگین ۱.۵ تا ۲ درصد مردم گرفتار به کم کاری تیروئید هستن، اضافه کرد: شایع ترین دلیل کم کاری تیروئید خودایمنی تیروئیده یعنی ایمنی بدن علیه اون فعال شده و باعث تخریب اون می شه.

به گفته ایشون، این مریضی که به اون «هاشیموتو» می گن در خانوما شایع تر از مردونه.

دکتر خوش قصد ادامه داد: عمل جراحی تیروئید و برداشتن قسمتایی از اون، تزریق ید رادیواکتیو واسه درمان پرکاری تیروئید و کمبود ید از عوامل کم کاری تیروئیده. بعضی از مشکلات آنزیمی هم در ساخت هورمونای تیروئیدی مشکل ایجاد کرده و چگونگی تیروئید رو کم کار می کنن.

این فوق تخصص غدد گفت: کم کاری مادرزادی در نوزادان به خاطر این به وجود میاد که غده تیروئید در دوران جنینی تشکیل نمی شه.

نشونه های کم کاری تیروئید

دکتر خوش قصد با تاکید بر اینکه علائم کم کاری تیروئید طبق سن و جنسیت فرق داره، اضافه کرد: پف آلودگی، خشکی پوست، احساس سرما، زیاد شدن وزن به صورت کوتاه، یبوست، مشکلات عادت ماهیانه در خانوما، ریزش مو و در بعضی از مواقع ابرو، افزایش چربی و فشارخون، تنگی نفس، ضعف، خستگی، بی حالی، کاهش تمرکز، گرفتگیای عضلانی، کمردرد، کاهش ضربان قلب و بعضی وقتا افسردگی از علائم کلی کم کاری تیروئیده.

به گفته ایشون، در سنین جوونی اگه کم کاری تیروئید به صورت کم کم ایجاد شده باشه ممکنه علائم اون به صورت روشن مشاهده نشه.

 

ایشون اضافه کرد: در نوزادان نشونه های کم کاری تیروئید به صورت طول کشیدن زردی نوزادان، گریهای خشن، مشکل در تغذیه و شیر خوردن، یبوست و زبون بزرگ مشاهده می شه که اگه به موقع تشخیص داده شه باعث آسیب رسیدن به رشد و تکامل مغزی اونا شده و صدمات جبران ناپذیری رو به اونا می زنه.

این فوق تخصص غدد تاکید کرد: همه نوزادان باید از روز دوم تا پنجم بعد از تولد از نظر کم کاری غربالگری شن چون ممکنه در بعضی از نوزادان هیچ علامتی از کم کاری تیروئید مشاهده نشه.

درمان کم کاری تیروئید چیجوریه؟

دکتر خوش قصد با اشاره به نقش هورمون تیروئید در سوخت و ساز سلولای بدن اضافه کرد: اگه هورمون تیروئید در بدن کم بشه، سوخت و ساز تموم سلولا دچار مشکل شده و اعمال حیاتی بدن کنه می شه.

 

ایشون گفت: درمان کم کاری تیروئید یا هورمون تیروکسین می تونه از راه دارو انجام بشه. اگه غده تیروئید به صورت جدی تخریب شده باشه و توان بازسازی خود رو نداشته باشه، مریض باید به صورت نا تموم اونو مصرف کنه اما در بعضی از موارد تیروئید دوباره بازسازی و بازسازی شده و احتیاجی به ادامه درمان نیس.

ایسنا ضریب هوشی نوزاد