چه موقع باید به طلاق فکر کرد؟

چه موقع باید به طلاق فکر کرد؟

چه وقتی به طلاق فکر کنیم

در زندگی زناشویی همیشه زمانایی هست که همه چیز عالی نباشه و دو طرف از شرایط راضی نباشن اما این شرایط همیشگی نیس و نباید بر مبنای شرایط زودگذر تصمیمات مهمی مانند جدایی رو مورد بررسی بذارین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ خوش حال نیستین. شاید زوجتون هم ناراحته. یادتون نمی آید آخرین بار کی رفتار یا تماس دوستانه ای با اون داشته اید. احساس خالی بودن می کنین. می خواهید از این درد رها شید. می خواهید جدا شید؛ اما بچه دارین و از نظر مالی هم به هم وابسته اید. حالا باید چه کنین؟

ازدواجتون به آخر خط رسیده یا می تونید بمونین؟ موندن وقتی می دونین بهتره جدا شید، خجالت آوره؟ غیرمنصفانه و غلطه اگه از بخش های به درد بخور ازدواجتون استفاده کنین، وقتی جنبه های عاطفی و عاشقانه اش دیگه کار نمی کنن؟ این ها بعضی از سؤالاتیه که مراجعانم ازم می پرسند.

اما من هم واسه اون ها یه سؤال دارم: به چه دلیل وقتی عشق و عاشقی بینتون عوض می شه یا حتی می میرد، ازدواج هم باید به پایان برسه؟

به هر حال، ازدواج در همه جنبه های زندگی اثراتی ریشه ای داره: زندگی جنسی، همراهی و همدمی، خونواده، همکاری در تربیت بچه، مسائل مالی و اجتماعی، نه فقط عشق.

درحالی که در فرهنگ ما یه ازدواج سالم با عشق شروع و تموم می شه، همه یا بیشتر نیازای دیگرمون رو هم تأمین می کنه. منطقیه که همه چیز رو دور بریزیم وقتی این یه احساس تغییر می کنه؟ مخصوصاً وقتی پای بچه ها هم در میان باشه.

جواب به این سؤال از زاویه دید بسته فرهنگ غربی اینه که موندن تو یه ازدواج بدون عشق، آسیب زدن به خودتون، بچه هاتون و کلا جامعه س. وقتی تو یه ازدواج بدون عشق می مونید، دارین مصنوعی رفتار می کنین و الگوی رابطه سالم، یعنی براساس عشق، رو به بچه هاتون ارائه نمی کنین.

اما اگه به ازدواج از دیدگاهی تاریخی تر و جهانی تر نگاه کنین، قرار دادن عشق در مرکز زندگی، کاری غیرمنطقی و غیرمنطقیه و واسه بعضی حتی خطرناک به حساب میاد.

در تحقیقاتی که واسه انتشار کتاب The New I Do, Reshaping Marriage for Skeptics, Realists and Rebels به همراه ویکی لارسون انجام دادیم، دریافتیم که ده ها نوع دیگه واسه زوجیت و تشکیل خونواده هست و از دوران های اولین بوده است.

موضوع اینه: از پایهً معنی ازدواج رو ما آدم ها خودمون ساختیم و فرهنگ های جور واجور به اشکال جور واجور این کار رو انجام دادن و در نتیجه، تنوع زیادی در قوانین به هم رسیدن هست.

تا هر وقت دلتون می خواهد بمونین

شایدً در میان شما خیلی ها هستن که در سکوت یا شاید هم بدون سکوت، از ازدواج ناشاد خود رنج می برید. احساس می کنین که یا الان یا اینکه هیچوقت، نمی تونی از این رابطه بیرون بیایید. من می خواهم این اجازه رو براتون صادر کنم که بمونین؛ بمونین و چشم انداز خود رو تغییر بدید؛ بمونین و قوانین رو تغییر بدید؛ واسه منافع خودتون و به خاطر بچه ها بمونین.

زنی هفته پیش به من گفت که با «اجازه صادرکردن من» فشار بزرگی از روی دوشش ورداشته شده، فقطً به خاطر این که من به اون پیشنهاد دادم می تونه اول بیشتر در حرفه اش پیشرفت کنه و بعد اقدام کنه که این کار ممکنه سه تا چهار سال زمان ببره یا می تونه صبر کنه تا کوچیک ترین فرزندش دبیرستان رو رد کنه و بعد از این رابطه بیرون بیاد یا می تونه اگه خواست تا ابد بمونه. شوهرش که خودش هم خیلی به این رابطه معتقد نیس، بودن این زن در خونه و در کنار بچه ها رو مطلوب می دونه؛ به خاطر همین این ایده ها واسه اون هم مناسبه.

این مراجع من از احساس ضعف و تحقیر و گرفتاری به احساس قدرت و کنترل رسید. اون دیگه احساس نمی کنه به دام افتاده یا داره به نظام ازدواج خیانت می کنه. اون حالا بیشتر در نقش مادری اش حضور داره. زنده تره و چیزی داره که براش و به سمتش تلاش کنه. اگه اون پیش من نیامده بود، هیچوقت به ذهنش نمی رسید که گزینه دیگری هم هست، غیر از این دو حالت که بمونه و عذاب بکشه یا جدا شه.

گذار به ازدواج والدینی یا طرح ریزی یه روش هدف دار خروج مناسب غیراخلاقی یا فاسد یا ناسالم و مضر نیس. در بیشتر نمونه ها، این راه مسئولیت پذیرانهٔ روبرو شدن با موضوعه.

فقط اراده و ذهنی باز لازم داره. بقیه مطمئنا قضاوتتان می کنن و بعضی به شما خواهند گفت که دارین اشتباه می کنین؛ اما هر وقت که در راهی جدید تلاش کنین همین اتفاق می افتد.

با این وجود، زوج هایی هستن که براشون روش هدف دار تغییر قوانین یا گذروندن زمان جواب نمی دهد: اگه پای اعتیاد یا مشکلات روانی یا آزارواذیت، فیزیکی یا احساسی یا جنسی، در میان باشه. ممکنه فرصت موندن یا بیشتر موندن در دسترستان نباشه. پیشنهاد می کنم واسه آزمایش اینکه موندن گزینه امنی واسه شماس یا نه، با یه مشاور مشورت کنین.

امیدم اینه که این جانشین مشکل نیاز به انتخاب بین دو گزینه خیلی بد رو براتون آسون کنه: موندن و عذاب کشیدن یا طلاق گرفتن.

بعد از طلاق چه کنم و چیجوری زندگی کنم؟

راه تحمل سختیای بعد از طلاق

زناشویی سپیده دانایی طلاق