چگونه احساس کسالت و خستگی روزانه را برطرف کنیم؟

چگونه احساس کسالت و خستگی روزانه را برطرف کنیم؟

احساس خستگی

به گزارش آلامتو به نقل از سایت پزشکی ؛ اگه نمی تونید پشت میزتون چشم های تون رو باز نگه دارین، ممکنه به چیزی بیشتر از یه خواب خوب شبونه نیاز داشته باشین. هرچند استراحت، واسه مقابله با خستگی مهمه، اما تقریبا هرکاری که انجام می بدید، نقشی درتقویت انرژی تون داره، از چیزایی که می خورید گرفته تا چیجوری نفس کشیدن تون. دکتر هولی فیلیپس، درکتاب جدیدیش، The Exhaustion Breakthrough چند تغییرجزئی و ساده در سبک زندگی رو پیشنهاد می دهد که باعث کاهش خستگی شده یا دست کم به شما در ریشه یابی این مشکل کمک می کنه.

  1. همه چیز رو بنویسین

تحقیقات فیلیپس براساس موضوع “دفتر خاطرات هفت روزه فرسودگی ” انجام شد و اون پیشنهاد می کنه هرکسی که تلاش داره اندازه انرژی اش رو برآورد کنه، این تمرین رو انجام بده. واسه شروع، چیزایی رو که می خورید(و زمان خوردن) و جزئیات کیفیت خواب تون و هرعامل استرس برانگیزی رو که تجربه می کنین بنویسین. وقتی این چیزها رو می نویسید، وقتیه که شروع به ایجاد رابطه بین اندازه انرژی و تحلیل برنده های انرژی می کنین.

  1. هرساعت یه بار، وضعیت بدن تون رو بررسی کنین.

آلارم ساعت رو تنظیم کنین تا هریک ساعت، خبرتان کنه. ازبالا تا پایین تون رو دقیقا نگاه کنین، به‎دنبال نقاط تنش و فشار یا نواحی که درآن احساس ناراحتی می کنین بگردین، فک به هم فشرده شده، ابروهای گره خورده، یا وضعیت قوز و خمیده. و بعد واسه اصلاح این حالت ها وقت بذارین. وضعیت نادرست بدن، باعث می شه خسته به نظربرسید و احساس خستگی کنین. ده نفس عمیق بکشین؛ احساس آرامش و آزادی در بدن تون می کنین که فورا به شما انرژی می دهد.

  1. درست نفس بکشین.

فیلیپس می گوید:” ما این رو یه چیز عادی فرض می کنیم، اما بخش بی آخر مهم از انرژیه”. دست کم هریک ساعت یه بار، هوشمندانه نفس بکشین. اگه این تلاش هوشمندانه رو برپایه نظم انجام بدین، حتی وقتی که تبدیل به ناخودآگاه می شه، فوت وفن تنفس بهتری دارید. درست نفس کشیدن به اصلاح وضعیت قوزکرده شمام کمک می کنه، پس عمیق نفس بکشین؛ از دیافراگم، نه از سینه، تا گردش خون و اکسیژن درتمام روز روان باشه.

  1. تنها بخوابین.

نه واسه همیشه، تنها وقتی که واسه فهمیدن دلیل این همه خستگی و فرسودگی تلاش می کنین. فیلیپس می گوید، هدف ما کم کردن تموم مغشوش سازه های خوابه. اون از افراد تحت آزمایشش خواست در طول رقابت هفت روزه کشف شون، تنها بخوابن. اگه با کسی می خوابید که همیشه غلت می زند و می چرخد و یا آلارم ساعت رو روشن می گذارد، شما چرخه خواب موردنیاز بدن تون رو کامل نمی کنین. واسه ایجاد امنیت خواب، همه رو از اتاق بیرون کنین، ماسک خواب بپوشید، دمای اتاق رو بین ۶۰ تا ۶۷ درجه نگه دارین و وسایل الکترونیکی رو از اتاق خط بزنین؛ نور آبی، مغز رو تحریک می کنه. اگه تنها خوابیدن، واقع گرایانه نیس، تلاش کنین از پتوی جداگونه استفاده کنین تا به از مشکلات خواب کم شه.

  1. هیچوقت بیشتر از یه ساعت یه جا نشینین.

وقتی می نشینید، روی عمق تنفس تون تاثیرگذاشته و ضربان قلب تون رو پایین می آورد. نشستن، عواقب زیادی داره، تحقیقی جدید از University Health Network study حتی نشستن طولانی رو به خطر بالاتر مریضی و مرگ در رابطه می دانند. اما تحقیقی از دانشگاه یوتا نشون داد، دو دقیقه پیاده روی هریک ساعت، می تونه این خطر رو خنثی کنه.

  1. اگه لازمه چُرت بزنین.

هرچند یه چرت کوتاه خوبه، اما نمی تونه جای خواب خوب شبونه رو بگیره. چرت های کوتاه به افزایش هشیاری، بهترشدن روحیه و تمرکز کمک می کنن، اما اگه احساس می کنین هرروز به چرت های طولانی نیاز دارین، شاید مشکلی هست و شما باید دراین مورد با دکتر مشورت کنین. براساس پیشنهاد the National Sleep Foundation، یه چرت چهل دقیقه ای، ایده آله: هشیاری رو صددرصد و کارکرد رو ۳۴درصد تقویت می کنه.

  1. غذاهای طبیعی بخورین.

ازغذاهایی که ترکیباتش پر از موادیه که اسم شون به ose ختم می شه مانند گلوکز دوری کنین. اگه به دوری از غذاهایی با ترکیبات زیاد توجه کنین، به طور طبیعی به سمت غذاهای طبیعی گرایش پیدا می کنین. فیلیپس پیشنهاد می کنه واسه انرژی بیشتر، مخصوصا روی غذاهایی که شامل منیزیم و آهن هستن متمرکز شید، این منابع رو می تونید در دانه ها، آجیل، ماهی، و سبزیجات رنگارنگ و برگدار پیداکنید. از صبحونه صرف نظر نکنین. حتی اگه یه کاسه کوچیک ازغلات یا برشی از نون تست باشه، صبحونه می تونه متابولیسم تون رو شروع کرده و به بدن تون یادآوری کنه که بیدار شه.

  1. هورمون های تون رو بشناسین.

در روزای نزدیک به قاعدگی، خیلی از خانوم ها با بی خوابی و نفخ مواجه می شن که موجب مشکل درخواب می شه. به خودتون زمان بیشتری واسه استراحت و ورزش بدین تا این علائم تخفیف پیدا کنه. واسه زنائی که درآستانه یائسگی هستن، کاهش استروژن می تونه باعث بی خوابی شه. تیروئید و غددفوق کلیوی نقش اساسی درمیزان انرژی دارن؛ مشکلات تیروئید می تونه سوخت و ساز و گوارش رو کُند کرده و باعث شه احساس خستگی کنین؛ مشکلات غددفوق کلیوی بیشتر در اثر استرس ایجاد شده و انرژی تون رو تحلیل می برد، از دکتر تون واسه روش های درمانی کمک بخواین.

این مورد آخر، نقش کلیدی در مدیریت خستگی و فرسودگی داره. خستگی، حتما از مشکلات جانبی هر بیماریه. اگه خواب کافی دارین و تغذیه تون هم درسته، اما بازم احساس خستگی می کنین، به دکتر مراجعه کنین.

راه های افزایش هورمون شادی

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

مجله سلامت