چگونه از حساسیت فصلی جلوگیری کنیم؟

چگونه از حساسیت فصلی جلوگیری کنیم؟

Seasonal Allergies

اگه حساسیت فصلی شما رو اذیت میکنه به چه دلیل از وقوع اون جلوگیری نمیکنید؟

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ احتمال داره که شمام در میان میلیونا نفری قرار داشته باشین که چند هفته ایه به آلرژی فصلی، دچار شدین. در بعضی از کشورها مثل آمریکا، اندازه گسترش این آسیب، امسال بیشتر از عادی سالای گذشته بود چون که براساس آمار اعلام شده، در حدود نصف مردم شهر نیویورک، مبادرت به خریداری دوشای مخصوص شستشوی بینی و مقابله با چشمای متورم خود کردن.

همین امر هم دلیل گردید که پروفسور «سوجان پاتل»، استادیار آلرژی و ایمنولوژی دانشگاه نیویورک چیزی که باید در مورد حسایتای فصلی روش زوم کرده شه و اقدامات لازم در همین زمینه رو بر می شمارد. ایشون تایید می کنه که دچار شدن به آلرژی در سال جاری زیاد شده و از دلایل اونو هم گرم شدن کره زمین، تجمع گازهای گلخانه ای از جمله دی اکسید کربن می دونه که دلیل بارور شدن خیلی از گیاهان می شه.

به دلیل باروری گیاهان، گرده های بیشتری از اونا در اوایل فصل بهار پراکنده می شه که حتی می تونه در زمستانای نه خیلی سرد هم اتفاق بیفته. هم اینکه در بهار امسال، گرمای غیرمعمولی در دمای هوا به وجود اومد و همین امر هم دلیل افزایش حساسیتای فصلی در میان مردم مناطق جور واجور جهان گردیده.

حالا که کمی با تموم آلرژیای فصلی آشنا شدیم، باید چه کارایی رو واسه بهبود اینجور حساسیتایی انجام بدیم؟ پروفسور پاتل، موارد زیر رو در این باره بر می شمارد:

۱. دقیقا دریابید که به چی حساسیت دارین

دکتر پاتل میگه اولین قدم اینه که دلیل اصلی آلرژی خود رو دریابید و اگه دقیقا نتونستید بفهمین که دلیل اون کدوم یکی از عواملی چون گرد و غبار، حیوانات و بقیه موارد هستن حتما به متخصص آلرژی مراجعه کنین.

۲. پنجره ها رو ببندین

دکتر پاتل اشاره میکنه بر خلاف هوای بسیار مطبوع خصوصا در طول شبای فصل بهار، اگه سابقه دچار شدن به حساسیتای فصلی رو دارین، پنجره ها رو بسته و از ایستادن در زیر درختان دوری کنین.

۳. قبل از خواب دوش بگیرین

پتل اشاره میکنه در این دوش قبل از خواب، موهای خود رو هم بشورید چون که در صورت نفوذ گرده ها به داخل موهاتون، اونو با خود به داخل تختخواب میبرین و در تموم طول شب، صورت تون رو روی بالشی آغشته به گرده ها خواهید فشرد.

۴. خوردن دارو رو از دو ماه قبل شروع کنین

واسه اثرپذیری بهتر داروهای ضدآلرژی بهترست قبل از گسترش فصلی که به اون آلرژی دارین، از این داروها استفاده کنین. با این کار در زمان باروری درختان و گیاهان، محفوظ می مونین.

۵. اما چه داورهایی رو باید استفاده کنین؟

دکتر پتل، آنتی هیستامینا رو به جای شکلای جور واجور قدیمی «بنادریل» پیشنهاد می کنه. شکلای جور واجور جدیدی از آنتی هیستامینا وجود دارن که بسته به وضعیت آلرژی و گرفتگی بینی باید از اونا استفاده شه. از این جمله آنتی هیستامینا میشه به «ستیریزین» (Claritin)، لووسیتریزین (Xyzal)، فکسوفنادین (Allegra)، «لوراتادین» (Claritin) اشاره کرد.

۶. از خاروندن چشما دوری کنین

با قرار دادن کمپرس سرد از خارش چشما جلوگیری کنین چون که با خاروندن اونا، باعث ورود گرده ها به بافتای داخلی چشم میشین.

۷. فیلترهای «اچ ایشون ای سی» رو سالی دو بار عوض کنین

با تعویض فیلترهای «اچ ایشون ای سی»، اونم دو بار در سال به کم شدن اندازه آلرژی خود کمک بسیاری می کنین.

۸. عینک آفتابی بزنین

دکتر پاتل کاری رو که خودش هم انجام میده و حتی ممکنه کمی مزحک به نظر برسه رو پیشنهاد می کنه و اونم زدن عینک آفتابی حتی صبح زوده. ایشون میگه، وقتی که صبحا واسه دویدن از خونه بیرون میره هم عینک می زد. این کار دلیل می شه که گرده های پراکنده گیاهان در هوا وارد چشمانا نشن. ایشون قطره چشم «کتوتیفن» رو هم واسه آلرژیای چشمی به درد بخور می دونه.

۹. واکسن بزنین

با اینکه به گفته دکتر پاتل بین ۳ تا ۵ سال زمان میبره تا پس از تزریق همیشگی واکسنای آلرژی فصلی، این روند به طور کامل بهتر شه، با این حال خیلی از نشونه های آزاردهنده این نوع از حساسیتا پس از گذشت دو تا شش هفته از تزریق بر طرف می شن.

دکتر پاتل از افزایش آلرژیای فصلی به دلیل نبود مراقبت کافی از محیط زیست خبر میده. هم اینکه اقرار می داره که آلودگی هوا هم می تونه دلیل شدید شدن این نوع از آلرژیا شه. ایشون از شهرهای آلوده جهان به عنوان «اَبَر آلرژی زا» ها یاد می کنه و شهر نیویورک رو از یکی از این مناطق آلوده می دونه و نگرانیایی رو با در نظر گرفتن گرم شدن بیست درجه ای هوای کره زمین واسه ساکنان اون بر می شمارد.

آلرژی به آجیلای خوراکی دیگه به دنبال حساسیت به پسته

سبزیجات ضد آلرژی کدوما هستن؟

آلرژی ما