چه چیزهایی باعث خوشحالی میشود؟

چیزای خوشحال کننده,smiley-face

زندگی، آزادی و جستجوی خوشبختی مسائلی اونقدر اساسی در اندازه رفاه ما هستن که در هر جائی می توان سخنی از اونا یافت. با این وجود، راه رسیدن به خوشحالی واسه ما رو نیس و معمولا راه اشتباهی رو واسه رسیدن به اون طی می کنیم. چون که بیشتر چیزایی که توقع داریم باعث خوشحالی ما شن، اینکار رو انجام نمی بدن.

به گزارش آلامتو به نقل از ؛ یه مثال خوب از این موضوع، تحقیقیه که بروی برندگان یه جایزۀ ۵۰۰ میلیون دلاری انجام شد. نتیجۀ این تحقیق مشخص کرد که برندگان این جایزه انتظار داشته ان که بعد از دریافت این پول خوشحالی اونا در درازمدت افزایش زیادی داشته باشه. با این وجود، این پول فقط در کوتاه مدت باعث خوشحالی اونا شده و درزمان زمان کوتاهی، میانگین رضایت اونا از زندگی به همون حد قبلی برگشته.

در چند سال گذشته، یه رشتۀ نوپا یعنی روانشناسی خوشبختی به بررسی دقیق این موضوع پرداخته و تلاش کرده مشخص کنه که به چه دلیل راهکارهای اشتباهی رو واسه رسیدن به خوشبختی انتخاب می کنیم و از اون مهمتر، در کجا می تونیم به دنبال خوشبختی باشیم. یه گروه علمی به نام BidKind در این مورد تحقیقاتی رو انجام داده و روش هایی واسه رسیدن به این مهم رو مشخص کرده. ما اینجا ۷ یافتۀ اونا که با تموم خیالات عمومی فرق دارن رو واسه شما می بیاریم.

  1. عوضش اینکه واسه خود چیزی بگیرین، بیشتر به بقیه ببخشین.

چیزای خوشحال کننده,Buy-your-friend-a-coffee

آزمایشاتی صورت گرفته که در اونا شرکت کنندگان می بایست جوایزی رو پخش می کردن و درزمان اونا مشخص شد که هر چقدر افراد بیشتر به بقیه ببخشند، احساس خوشحالی بیشتری می کنن. البته چیزی که شرکت کنندگان این تحقیق رو حتی از اینم خوشحال تر کرده، دریافت مبلغی پول بوده که از اونا خواسته شده واسه افراد مهم زندگی خود خرج کنن.

پس، وقتی که چند اسکناس در جیب شلوار قدیمی خود پیدا کردین یا وقتی که به عنوان هدیه مبلغی رو گرفتین، به جای اینکه اون رو خرج خود کنین، به این فکر کنین که دوستای خود رو به یه شام مهمون کنین یا این پول رو صرف خیریه کنین.

  1. بهتره پول خود واسه تجارب خرج کنین تا اینکه اون رو صرف وسایل کنین.

شاید در اول به نظر آید که خریدن یه وسیله بتونه طی زمان نسبت به یه تجربۀ لذت بخش ولی زودگذر، خوشحالی بیشتری رو براتون به همراه داشته باشه. با اینحال، مشخص شده که جدید و جذاب بودن خریدهای شما کم کم از بین می رود.

هر چقدر بیشتر یه وسیله رو داشته باشین، ارزش اون واسه شما کمتر می شه. در مقابل این، یه تجربه، مخصوصا داشتن یه تجربه همراه با کسائی که دوستشون دارین، چیزیه که بعدا می تونید با لذت از اون یاد کنین.

چیزای خوشحال کننده,Take-a-road-trip-with-friends

  1. حالا اون رو بخرین و بعداً از اون لذت ببرین.

تجارب و حتی خرید های شما وقتی لذت بخش تر می شوندکه استفاده اونا رو به تاخیر بندازید. تحقیقات نشون می دهد که بهترین قسمت یه سفر معمولا وقتیه که انتظار اون رو می کشید.

هم اینکه، بهتره اگه همیشه هزینه ها رو همون اول پرداخت کنین و بعد از تجربه و خرید خود لذت ببرین. چون که مشخص شده خرج کردن مقدار زیادی پول تو یه سفر یا بروی یه وسیلۀ گرانقیمت می تونه باعث آزار روحی شما شه. اسکن های مغزی مشخص کرده ان واکنشات ذهن شما در این مواقع مشابه با وقتیه که یه درد واقعی و فیزیکی دارین.

  1. از بازی کردن لذت ببرین، حتی اگه شانس برد شما کم باشه.

چیزای خوشحال کننده,Olympics

فرهنگ ما تاکید بسیار زیادی بر پیروزی داره. اما بعضی وقتا فقط این اهمیت داره که از تجربۀ رقابت با دوستان و هم تیمی های خود لذت ببرین و واسه بهتر شدن خودتون رو به رقابت بکشین.

یه تحلیل از حالت های صورت ورزشکاران المپیک بروی سکوی رده بندی نشون می دهد که بطور میانگین، برندگان مدال برنز به نظر خوشحال تر از برندگان مدال نقره هستن. چون که برندگان برنز فقط از این خوشحال هستن که در المپیک شرکت کرده ان و حالا بروی سکو وایس تاده ان. در حالیکه برندگان نقره تمرکز خود رو بروی مدال طلا گذاشته بودن و این مدال از بین انگشتان اونا لیز خورده. پس هر ورزش، بازی یا فعالیتی که می کنین، به جمع برندگان مدال نقره نپیوندید. بلکه فقط واسه پیشرفت نسبت خیلی وقتا قبلی خود و هم اینکه لذت بردن از بازی تلاش کنین.

  1. از هر فرصتی واسه لذت بردن از زندگی خود بهره ببرین.

اینکه باشگاه های اختصاصی اعضای موفق تری دارن بی دلیل نیس. وقتی که گرفتن یه عنوان یا عضویت تو یه گروه کار سختی باشه، افراد هم ارزش بیشتری واسه اون قائل بوده و از اون لذت بیشتری می برند.

پس، دفعۀ بعد که میخواستین یه بازی فوتبال رو از تلویزیون خود تماشا کنین، یه بازی کوچیک راه بندازید. به خودتون بگید که در ازای هر کاری که انجام بدین، می تونید ۱۵ دقیقه به تماشای فوتبال بپردازید. پس اگه دوست دارین یه بستنی بخورین، بهتره آماده شده و به سمت بستنی فروشی محلۀ خود بدوید.

  1. کاری رو انجام بدین که در اون (کمی) احساس سختی کنین.

چیزای خوشحال کننده,martial-arts-skills

اگه که تصمیم گرفتید به دویدن برید، جدا از اینکه به بستنی فروشی برید یا هر جای دیگری، به زودی متوجه می شید که دویدن در اول می تونه خیلی سخت باشه.

پس این سوال پیش میاد که بقیه چیجوری می تونن عادت خود به دویدن رو حفظ کنن یا حتی در مسابقات دو شرکت کنن؟

جدا از اندورفینی که دویدن در بدن شما آزاد می کنه، اینکه سریع تر و طولانی تر از دیروز خود بدوید هم می تونه یه تجربۀ لذت بخش باشه. حتی تجربۀ کمی خطر هم می تونه لذت شما از یه فعالیت رو زیاد کنه، که دقیقا دلیلیه که باعث می شه ماشین های سریع و ترن های هوائی اینجور پرطرفدار باشن.

رقابت هایی که نیاز به کمی بالاتر رفتن دارن باعث می شن که شما احساس خوشحالی و بیشتری کنین. فعالیت هایی رو امتحان کنین که اندازه سختی یا خطری مناسب و نه نشدنی دارن.

به زودی متوجه میشین که دوچرخه سواری تا بالای یه تپه، در برابر باد قرار گرفتن و پس از اون پائین اومدن از سراشیبی تقریبا ترسناک این تپه می تونه بسیار سرگرم کننده باشه و در آخر حال و هوای شما رو به طور کامل عوض کنه.

  1. یاد بگیرین با خواستۀ کمتر زندگی کرده و وسایل غیرضروری رو خط بزنین.

هر کسی که با اینترنت سر و کار داشته باشه متوجه این موضوع می شه که دسترسی کامل داشتن به یه چیز باعث می شه که قدر تجربۀ خود رو کمتر بدونین.

تو یه تحقیق، دانشجویانی که به اونا مقدار بیشتری شکلات داده شد، نسبت به دانشجویانی که تنها یه شکلات به اونا دادن، لذت کمتری رو تجربه کردن. در مثالی دیگه، وقتی که خریداران یه نوع مربا رو مزه می کنن، از این محصول بیشتر خوششون میاد تا وقتی که ۶ طعم جور واجور واسه انتخاب وجود داشته باشه.

اگه می خواهید خوشحالی رو تجربه کنین، جدا از اینکه واسه خود بستنی می خرید یا یه تلویزیون سه بعدی بزرگ، اینکار رو فقط در مواقع بخصوصی انجام بدین.

چیجوری یه زندگی سالم داشته باشیم؟

چیجوری خوشبخت شیم؟

اختصاصی خوشبختی روانشناسی هافینگتن پست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *